ΠΑΟΚ-ΟΦΗ 4-0: Εύκολα και ετοιμάζεται για τον Παναθηναϊκό

Τη νίκη με 4-0 κόντρα στον ΟΦΗ πήρε εντός έδρας ο ΠΑΟΚ και έμεινε στο κυνήγι του Ολυμπιακού στην πρώτη θέση. Παράλληλα η ομάδα της Θεσσαλονίκης προετοιμάστηκε για το ματς της Τετάρτης με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ στην ρεβάνς του 2-0 στον πρώτο αγώνα για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ εξουδετέρωσε τον ΠΑΟΚ και τον ανάγκασε να μείνει στο 0-0. Στην επανάληψη ο Άμπελ Φερέιρα έκανε τις αλλαγές που έπρεπε και μια από αυτές ο Λημνιος κέρδισε πέναλτι από τον Μπράουν, με τον Μπίσεσβαρ να το εκτελεί, τον Σωτηρίου να το αποκρούει αλλά ο Άκπομ χτύπησε και έκανε το 1-0.

Μετά το προβάδισμα ήταν σαφές πως οι γηπεδούχοι είχαν ανακτήσει ψυχολογία και εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» την υπόθεση – τρίποντο παρά το γεγονός πως είχαν απέναντί τους έναν εξαιρετικό τερματοφύλακα. Μέσα σε διάστημα δέκα λεπτών, ανέβασαν το δείκτη του σκορ σε 2-0, μετά το πέναλτι που καταλόγισε ο Έλληνας ρέφερι στην ανατροπή του Λάμπρου από τον Γιαννούλη.

Αυτήν την φορά ήταν η σειρά του Τσούμπα Άκπομ να βρεθεί πάνω από τη μπάλα και να νικήσει τον Σωτηρίου, ο οποίος έπεσε σωστά αλλά είδε εν τέλει τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του. Η… σεμνή τελετή έδειχνε να φθάνει στο τέλος της στο 66΄, με τον Λάμπρου να βρίσκει με τη σειρά του δίχτυα στην πρώτη του συμμετοχή ως βασικός στην ενδεκάδα του ΠΑΟΚ μετά από σέντρα του Μίσιτς για το 3-0.

Ο Αουγκούστο, όμως, είχε διαφορετική άποψη και φρόντισε να πιστοποιήσει αυτό που ξέρει να κάνει καλά, να σουτάρει με το αριστερό εκτός περιοχής. Κάτι που δοκίμασε και στο 83΄, καταγράφοντας το τελικό 4-0.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Μίσιτς(72΄ Αουγκούστο) Εσίτι (46΄Μαουρίσιο), Λάμπρου, Καντουρί (46΄Λημνιός), Μπίσεσβαρ, Ακπομ.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Γιαννούλης, Βαφέας, Ζοάο, Μπράουν, Νάστος, Στάικος, Σεμέδο, Βαζ (82΄Νοικοκυράκης) , Νέιρα (46΄Νάμπι),Μάνος.