ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 3-2: Ματσάρα, ανατροπή και όλα ανοιχτά

Από 0-2 σε 3-2 ο ΠΑΟΚ τον Ολυμπιακό στην Τούμπα!

Ο Ολυμπιακός σε φοβερό ημιτελικό Κυπέλλου πέτυχε δύο γκολ στην Τούμπα μέχρι το 8′, αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 2-2 στο 12′. Τελικά ο Δικέφαλος νίκησε 3-2, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πέλκα στο 69′.
Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-2 με ανατροπή τον Ολυμπιακό στον πρώτο ημιτελικό Κυπέλλου των δύο ομάδων. Τα τέσσερα γκολ σημειώθηκαν στα πρώτα 12 λεπτά, σε ένα εκρηκτικό ξεκίνημα. Ο Δικέφαλος πήρε τη νίκη χάρη σε πέναλτι που αξιοποίησε ο Πέλκας, ενώ ο Γιαννούλης αποβλήθηκε στο 85′ για σκληρό φάουλ στον Ραντζέλοβιτς.
Όλα ανοιχτά στη ρεβάνς του “Γ. Καραϊσκάκης”, που θα γίνει στις 23 Απριλίου.

1. ΣΟΚΑΡΕ ΤΗΝ ΤΟΥΜΠΑ ΜΕ ΔΥΟ ΓΚΟΛ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 8′
Ποιος να περίμενε τέτοιο ξεκίνημα στο ντέρμπι! Γκολ στο 3′, γκολ και στο 8′ για τον Ολυμπιακό. Αρχικά ήταν ο Χασάν που με δεύτερη προσπάθεια νίκησε τον Πασχαλάκη, έχοντας προηγηθεί σέντρα του Βαλμπουενά από αριστερά. Αυτή η φάση ελέγχθηκε στο VAR, για να ξεκαθαριστεί αν ο Γάλλος ήταν εκτεθειμένος. Οι Ισπανοί έκριναν πως δεν ήταν οφσάιντ και το 0-1 μέτρησε.

Ακολούθως από σέντρα του Τσιμίκα ο Γκιλιέρμε με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο και στα δίχτυα, δεχόμενος στο κεφάλι και το πόδι του Καντουρί που προσπάθησε να διώξει.

Με τη δύναμη πυρός του από αριστερά, δηλαδή με Τσιμίκα και Βαλμπουενά, οι “ερυθρόλευκοι” είχαν καταφέρει να σοκάρουν την Τούμπα με δύο τέρματα ύστερα από οκτώ λεπτά αγώνα.

2. ΑΠΑΝΤΗΣΕ Ο ΠΑΟΚ ΜΕ ΓΚΟΛ ΣΤΟ 10′ ΚΑΙ ΣΤΟ 12′
Ενώ ο ΠΑΟΚ είχε υποστεί τον απόλυτο αιφνιδιασμό, η αντίδρασή του ήταν άμεση. Απάντησε με το ίδιο… νόμισμα. Στο 10′ ο Πέλκας επωφελήθηκε από τις κόντρες και με κοντινό πλασέ προ κενής εστίας σκόραρε για το 1-2.

Και δύο λεπτά ο Μίσιτς με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Τζολάκη, φέρνοντας στα ίσια το ματς. Τέσσερα γκολ μέσα σε 12 λεπτά αγώνα στην Τούμπα.

Ο Μαρτίνς, που κατέβασε την ομάδα του ξανά με τρεις χαφ, ζητούσε από τους παίκτες του να τροφοδοτήσουν Τσιμίκα και Βαλμπουενά, που αποδεδειγμένα μπορούσαν να κάνουν τη ζημιά στον ΠΑΟΚ.

3. ΤΑ ΣΠΡΩΞΙΜΑΤΑ, ΟΙ ΚΑΡΤΕΣ ΚΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΟΥ ΣΙΣΕ
Μετά τα τέσσερα γκολ, το παιχνίδι δεν ήταν καθόλου καλό. Πολλά νεύρα, σκληρά μαρκαρίσματα, σπρωξίματα και ο διαιτητής Χαβιέρ Εστράδα Φερνάντεθ έβγαζε κάρτες από το τσεπάκι του. Ο Τζολάκης, που έκανε ντεμπούτο σε ηλικία 17 ετών, δεν έφερε ευθύνη στα γκολ που δέχτηκε, ενώ έδειξε σταθερότητα όταν χρειαστηκε να επέμβει, με αποκορύφωμα την έξοδο στο 36′, μην επιτρέποντας στον Πέλκα να απειλήσει.

Το πρώτο 45λεπτο έκλεισε με μία μεγάλη ευκαιρία, αυτή του Σισέ στο 45′. Ο Σενεγαλέζος σηκώθηκε αφύλαχτος μετά τη σέντρα του Τσιμίκα, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Ο ΠΑΟΚ είχε σοβαρά προβλήματα στον αέρα και αυτό φάνηκε και από τα δύο γκολ που είχε δεχτεί.

4. ΤΟ “ΞΥΛΟ” ΣΤΟΝ ΒΑΛΜΠΟΥΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ
Ο Ματιέ Βαλμπουενά που ξεκίνησε στο αριστερό “φτερό”, δέχτηκε πολλά δυνατά μαρκαρίσματα από τους παίκτες του ΠΑΟΚ. Είναι χαρακτηριστικό ότι από τις τέσσερις κίτρινες που είδαν οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ, οι τρεις δόθηκαν για φάουλ στον Γάλλο, που ήταν έξω φρενών. Ο Βαλμπουενά, που ήταν από τους διακριθέντες της ομάδας του, “τάισε” τον Σισέ στο 49′, αλλά ο Αφρικανός αστόχησε και πάλι με κεφαλιά παρότι βρέθηκε σε θέση βολής.

Στο 53′ ο Ολυμπιακός βρήκε δίχτυα με τον Χασάν, έχοντας προηγηθεί εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά, προβολή του Σισέ στο δοκάρι και -κατά λάθος- πάσα του Σεμέδο στον εκτεθειμένο Γκιλιέρμε (από τον οποίο έφτασε η μπάλα στον Αιγύπτιο). Ο Δικέφαλος, που ενδεχομένως θέλησε να ποντάρει στην απειρία του Τζολάκη, επιχείρησε μακρινά σουτ έξω από την περιοχή, που δεν ανησύχησαν όμως τον νεαρό γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.

5. ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΣΕΜΕΔΟ ΚΑΙ Η ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΜΕ ΠΕΛΚΑ
Στο 67′ σημειώθηκε η φάση που έμελλε να κρίνει το παιχνίδι. Ο Σεμέδο έκανε χέρι μετά τη γυριστή κεφαλιά του Ίνγκασον και δύο λεπτά αργότερα ο Πέλκας ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι, διαμορφώνοντας το 3-2. Ο Τζολάκης είχε πέσει στη σωστή πλευρά (αριστερά), αλλά το χτύπημα του αρχηγού του ΠΑΟΚ κατέληξε στα δίχτυα (3-2). Οι γηπεδούχοι είχαν πιέσει με μπροστάρηδες τους Μίσιτς και Καντουρί, αλλά δεν είχαν καθαρή σκέψη στο τέλος. Τελικά είχαν φτάσει σε τρίτο γκολ μετά το χέρι του Πορτογάλου στόπερ.

Δείτε τα γκολ του αγώνα

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Ίνγκασον, Μιχάι, Μάτος, Γιαννούλης, Μίσιτς, Μαουρίσιο, Πέλκας (81′ Ροντρίγκο), Ελ Καντουρί (79′ Λημνιός), Μπίσεσβαρ (89′ Εσίτι), Άκπομ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ελαμπντελαουί (70′ λ. τρ. Γκασπάρ), Σεμέδο, Σισέ, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Καμαρά (86′ Ελ Αραμπί), Βαλμπουενά, Μασούρας (77′ Ραντζέλοβιτς), Χασάν