ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 68-74: Αγκαλιά με την πρωτιά και κέρδος τον Μακ (+video)

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός: Παίζοντας σοβαρά στο πρώτο ημίχρονο το Τριφύλλι έφτασε στη νίκη στην Πυλαία και θέλει μια ακόμα για να εξασφαλίσει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κέρδισε τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία (68-74) σε εξ αναβολής αναμέτρηση της Basket League, πολύ πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ και είναι μια νίκη μακριά από την εξασφάλιση της πρωτιάς στη βαθμολογία και του απόλυτου πλεονεκτήματος έδρας στα play off.

Παίζοντας σε υψηλό επίπεδο για τα πρώτα 25 λεπτά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έφτασε μέχρι και το +22 τη διαφορά του, με εξαιρετικά ποσοστά στα σουτ, ωστόσο στη συνέχεια χαλάρωσε, ο Όντεντ Κάτας δοκίμασε διάφορα σχήματα (μέχρι και τους Βουγιούκα και Μαρτίνς μαζί στο παιχνίδι) και επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να ρίξει σταδιακά τη διαφορά μέχρι και το τελικό 68-74.

Κορυφαίος για τους «πράσινους» ήταν ο Σέλβιν Μακ, ο οποίος τον τελευταίο μήνα δείχνει σημάδια βελτίωσης και ήταν πολύ καλός δημιουργικά, έχοντας 11 πόντους με 3/4 τρίποντα, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Πολύ καλοί και οι Μποχωρίδης (πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού με 13 πόντους), Χεζόνια (11 π., 3 ασ. σε 14 λεπτά) και Ουάιτ (10π.).