ΠΑΟΚ – Προμηθέας Πατρών 81-78: Πήρε «εκδίκηση»

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 81-78 του Προμηθέα εντός έδρας και πήρε «εκδίκηση» για την ήττα στο Κύπελλο

Ήθελε περισσότερο το θετικό αποτέλεσμα, το έδειξε έμπρακτα και πέτυχε σήμερα το στόχο του, υποδεχόμενος για τη 16η αγωνιστική της Α1 Ανδρών/Βasket League, τον Προμηθέα Πάτρας, ο ΠΑΟΚ. Ο “Δικέφαλος” επικράτησε με 81-78, αποτέλεσμα που του έδωσε το δεύτερη, στη σειρά, νίκη του στο πρωτάθλημα, μετά την εκτός έδρας επιτυχία του, την περασμένη Κυριακή (28/2), στη Λάρισα.

Το επίτευγμα των “ασπρόμαυρων”… υπέγραψε ο Ελστον Τέρνερ, ο οποίος πέτυχε 28 πόντους (4/6 βολές, 6/8 δίποντα, 4/5 τρίποντα). Στήριξαν το έργο του οι Δημήτρης Κακλαμανάκης (15π., 9 ριμπ.), Μάλκομ Γκρίφιν (11π., 6 ασ., 1 κλ.).

Ξεχώρισαν για τον Προμηθέα οι Τζαουάν Εβανς (13π., 6 ριμπ., 1 ασ.), Τζέριαν Γκραντ (13π. , 6 ριμπ. , 9 ασ., 4 κλ.).

Δείτε ακόμη: ΠΑΟΚ – Προμηθέας Πάτρας 81-78 | HIGHLIGHTS

Επέβαλε το ρυθμό του και μετά το αρχικό 2-0 από τον ΠΑΟΚ, ο Προμηθέας απέκτησε τα ηνία στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας εκφραστές του τους Αγκμπελίς, Εβανς (6-10, 10-17). Σκηνικό που διατηρήθηκε ως τις αρχές της δεύτερης περιόδου (15-21), όταν ο “Δικέφαλος”, βελτιώνοντας την άμυνά του και επενδύοντας, κυρίως, στην αποτελεσματικότητά του από τα 6.75 με τους Τέρνερ, Μπιτς, Γκρίφιν, Μαργαρίτη, “έτρεξε” σερί 22-6 και βρέθηκε στο 22′ με +10 (37-27).

Πιέζοντας από την πρώτη πάσα και με τους Τζέριαν Γκραντ, Λούντζη να βάζουν την μπάλα στο καλάθι, οι Πατρινοί μείωσαν στους 3 πόντους στο 25ο (41-38) και ισοφάρισαν τρία λεπτά αργότερα με τρίποντο του Γιαννόπουλου (47-47). Ο ΠΑΟΚ αποκατέστησε την… τάξη υπέρ του και δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος ξέφυγε με +7 (56-49). Απόσταση που ‘ανέβηκε’ στο 32′ στο +8 (61-53), με τον Τέρνερ να “πυροβολεί” ποικιλοτρόπως.

Οι Αχαιοί δεν εγκατέλειψαν το ματς, πλησίασαν στους 3 πόντους (36′ 67-64), με κάρφωμα και φάουλ από τον Κακλαμανάκη, ο ΠΑΟΚ πήγε ξανά στο +6 (72-66) και “καθάρισε” , ουσιαστικά, με τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα : 13-18, 34-27, 56-51, 81-78