ΠΑΟΚ – Βόλος 4-2: Ο Δικέφαλος επέστρεψε στις νίκες με 45λεπτο ξέσπασμα

Ο ΠΑΟΚ ξέσπασε στον Βόλο για τις δύο διαδοχικές ήττες από ΑΕΚ και Ολυμπιακό, καθώς 4-2 επικράτησε της ομάδας της Μαγνησίας στην Τούμπα για την τέταρτη αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League.

SPORT24

Τα δυσάρεστα για τον Ραζβάν Λουτσέσκου ήταν οι τραυματισμοί των Ομάρ Ελ Καντουρί, ο οποίος αποχώρησε με λυγμούς από τον αγωνιστικό χώρο, αλλά και του Ντόουγκλας Αουγκούστο που έγινε αναγκαστική αλλαγή μετά από σύγκρουση με τον Άλχο.
Ο Δικέφαλος πέτυχε το ζητούμενο που ήταν οι τρεις βαθμοί και ανέβηκε στους 60. Ο Βόλος παρέμεινε στην έκτη θέση με 40 βαθμούς, έχοντας ένα λιγότερο από τον πέμπτο Άρη

Καθάρισε σε 45 λεπτά ο ΠΑΟΚ

Ο Δικέφαλος μπήκε φουριόζος στο ματς και απείλησε με δύο κεφαλιές του Ίνγκασον. Η δεύτερη τελική του στο έκτο λεπτό έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ζίβκοβιτς κατέληξε στο βάθος της εστίας.

Το δεύτερο γκολ ήρθε δέκα λεπτά μετά (16′). Ο Ράφα Σοάρες με μια εκπληκτική μπαλιά από τη σέντρα στην πλάτη της άμυνας του Βόλου βρήκε τον Νάρεϊ και ο Γερμανός με πλασέ μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η πρώτη τελική προσπάθεια του Βόλου ήταν στο 27′, όταν ο Πιρές με ωραία κούρσα και σουτ έστειλε την μπάλα προς την εστία, αλλά ο Κοτάρσκι έπεσε στη γωνιά του και απομάκρυνε. Δευτερόλεπτα μετά ο Νάρεϊ πέτυχε το τρίτο γκολ του Δικεφάλου. Αυτή τη φορά ο Τάισον τον έβγαλε προ κενής εστίας με ωραίο παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά.

Λίγο πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους ο ΠΑΟΚ πέτυχε και τέταρτο γκολ. Ο Τάισον με υπέροχη κάθετη πάσα τροφοδότησε τον Ντάντας μέσα στην περιοχή και αυτός με υπέροχο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Βόλος πέτυχε δύο γκολ με Τσοκάνη και Οζέγκοβιτς

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το δεύτερο μέρος. Ο ΠΑΟΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ο Βόλος προσπάθησε να απειλήσει κυρίως μέσω αντεπιθέσεων. Ο Ολιβέιρα απείλησε σε δύο περιπτώσεις στο 48′ και το 51′, ωστόσο αμφότερες απείλησαν εκτός στόχου.

Ο Βόλος πέτυχε το γκολ στο 58ο λεπτό με τον Τσοκάνη. Ο Άλχο με ωραία σέντρα από τα αριστερά βρήκε τον αρχηγό της ομάδας της Μαγνησίας και εκείνος με ωραία σκαστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΠΑΟΚ εξακολουθούσε να επιβάλλει τον ρυθμό του στο ματς και είχε κάποιες ευκαιρίες για να πετύχει κι άλλα γκολ δίχως όμως αποτέλεσμα. Πιο αξιοσημείωτη στιγμή στο τελευταίο κομμάτι του ματς ήταν το ωραίο σουτ του Ζίβκοβιτς, με τον Κλέιμαν να πέφτει στη γωνιά του και να απομακρύνει σε κόρνερ.

Ο Βόλος διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 87ο λεπτό με υπέροχη αντεπίθεση που ξεκίνησε από κόρνερ του ΠΑΟΚ. Ο Ντέλετιτς πέταξε την μπάλα στο κενό χώρο, όπου πετάχτηκε ο Οζέγκοβιτς. Ο Σέρβος μπήκε στην περιοχή και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

SPORT24

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (78′ Λύρατζης), Ίνγκασον, Κάργας, Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο (35′ λ. τρ. Σβαμπ), Ντάντας, Νάρεϊ (78′ Μπίσεσβαρ), Καντουρί (18′ λ. τρ. Τάισον), Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (78′ Τόμας).

Βόλος: Κλέιμαν, Άλχο, Σιέλης, Εσκοβάλ, Λούνα, Τσοκάνης (64′ Οζέγκοβιτς), Κάτσε (46′ Μεταξάς), Μπαριέντος (82′ Καρτάλης), Γκάγκι (73′ Σι), Ντέλετιτς, Πιρές (73′ Τσιρίνος).