ΠΑΟΚάρα και με τη… βούλα στους «16»!

Στους «16» του Europa Conference League ο ΠΑΟΚ, ο οποίος εάν και μπήκε φουριόζος, χρειάστηκε τα πέναλτι (2-1 η κανονική διάρκεια) και τον Πασχαλάκη για να προκριθεί και να γράψει ιστορία!

Άρχισε φουριόζος, ανέτρεψε το σκορ, καρδιοχτύπησε, αλλά στο τέλος πανηγύρισε! Την πρόκρισή του στους «16» του Europa Conference League εξασφάλισε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε 5-3 της Μίντιλαντ στη διαδικασία των πέναλτι!

Ελέω και της κατάργησης του κανονισμού του εκτός έδρας γκολ, το 2-1 της κανονικής διάρκειας (μετά και το 1-0 της Μίντιλαντ από το πρώτο παιχνίδι) έστειλε το ματς στην παράταση, εκεί όπου δεν άλλαξε κάτι. Δυναμικό ξεκίνημα από τον «δικέφαλο του Βορρά» με τους Ζίβκοβιτς (20′) και Βιεϊρίνια (26′) να δίνουν γρήγορο προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους. Ωστόσο, η ομάδα του Ρασβάν Λουτσέσκου δέχθηκε μεγάλη πίεση στην τελική ευθεία της αναμέτρησης, με τον Χεγκ να σκοράρει στο 80′.

Ιστορική πρόκριση για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος θα παίξει σε ευρωπαϊκή διοργάνωση τον μήνα Μάρτιο για πρώτη φορά μετά από 48 χρόνια! Μάλιστα, οι Θεσσαλονικείς πανηγύρισαν για πρώτη φορά σε διαδικασία των πέναλτι (σε ό, τι αφορά την Ευρώπη), αφού είχαν αποκλειστεί κατά σειρά από Άιντραχτ (1981), Μπάγερν (1983), Σεβίλλη (1990) και Μπενφίκα (1999).

Στο… μυαλό των κόουτς:

Ο Ρασβάν Λουτσέσκου διατήρησε το 4-2-3-1 για τον ΠΑΟΚ, προχωρώντας σε τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι της Δανίας. Στο τέρμα ήταν ο Πασχαλάκης και στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά, οι Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο και Βιεϊρίνια. Δίδυμο στα χαφ οι Τσιγγάρας και Κούρτιτς, ο Αουγκούστο μπροστά τους, οι Αντρίγια Ζίβκοβιτς και Μπίσεσβαρ στα δύο άκρα της μεσοεπιθετικής γραμμής και ο Τσόλακ στην κορυφή.

Στον αντίποδα, ο Χένρικσεν αυτή τη φορά επέλεξε το 5-3-2. Ο Όλαφσον ήταν κάτω από τα γκολπόστ, με τους Άντερσον και Παουλίνιο να ξεκινούν ως φουλ μπακ. Στην τριάδα των στόπερ τοποθετηθήκαν οι Τίχοσεν, Σβιατσένκο και Ζουνίνιο, ενώ στην αντίστοιχη του κέντρου οι Ίσακσεν, Ονιεντίκα και Εβάντερ. Δίδυμο στην επίθεση οι Σίστο και Μπρουμάδο.

Το ματς:

Ο ΠΑΟΚ ανέλαβε εξαρχής την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο έπρεπε να φτάσει το 10′ για να πραγματοποιήσει την πρώτη του τελική, με τον Όλαφσον να μπλοκάρει το μακρινό σουτ του Μπίσεσβαρ. Οι Θεσσαλονικείς προσπαθούσαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα και να βρουν διαδρόμους απέναντι στο 5-3-2 των Δανών, οι οποίοι κατά βάσει έψαχναν τις ευκαιρίες τους στην κόντρα.

Οι δύο πρώτες μεγάλες στιγμές, βέβαια, ανήκαν στη Μίντιλαντ. Στο 18′ οι φιλοξενούμενοι βγήκαν αντεπίθεση τρεις με δύο, με τον Σίστο να μην τη σπάει πουθενά, κάνοντας το σουτ εκτός περιοχής, το οποίο και απέκρουσε ο Πασχαλάκης.

Στο 20′ ο Ονιεντίκα αστόχησε σε τετ-α-τετ με τον Έλληνα πορτιέρε, για να σκοράρει (1-0) ο ΠΑΟΚ στην εξέλιξη της φάσης: Παλικαρίσια προσπάθεια από τον Τσόλακ, ο οποίος εάν και αστόχησε στο τετ-α-τετ, εν συνεχεία -όντας ξαπλωμένος- πέρασε στον Ζίβκοβιτς, με τον Σέρβο εξτρέμ να έρχεται ως τρέιλερ για να πλασάρει, με τον Όλαφσον να είναι εξουδετερωμένος!s

Το μομέντουμ άνηκε στον «δικέφαλο του Βορρά», ο οποίος με το 1-0 έστελνε το παιχνίδι στην παράταση. Ωστόσο, στα καπάκια (26′) βρήκε κι άλλο γκολ. Και μάλιστα τι γκολ! Ο Βιεϊρίνια έπιασε εκτός περιοχής τρομερή σουτάρα με το αριστερό, με την μπάλα να καταλήγει στο δεξί παραθυράκι της εστίας!

Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ έριξε το τέμπο, έχοντας όμως πάντα κατά νου το πώς θα απειλήσει. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με μεγάλη ευκαιρία για τη Μίντιλαντ, όταν στο 45’+2′ το πλασέ του Παουλίνιο από το ύψος της μικρής περιοχής κόντραρε στο πόδι του Ίνγκασον, με την μπάλα να περνά ξυστά από το δεξί δοκάρι.

Οι Δανοί ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος με τριπλή αλλαγή (οι Μέγιερ, Χεγκ και Ντιρ πέρασαν στις θέσεις των Σίστο, Ζουνίνιο και Παουλίνιο, αντίστοιχα). Η ομάδα του Χένρικσεν προσπάθησε να δώσει γρήγορο ρυθμό, όμως ο ΠΑΟΚ κατάφερε γρήγορα να ξαναφέρει το τέμπο στα μέτρα του.

Στο 60′ ο Πασχαλάκης προέβη σε σπουδαία επέμβαση στο τετ-α-τετ με τον Χεγκ, σε μια φάση που φάνηκε να υπάρχει οφσάιντ. Γενικά, ο Λόρενς Βίσερ και οι βοηθοί του έχασαν το ματς, με λανθασμένες αποφάσεις τόσο σε ό, τι αφορά ανάλογες φάσεις με την προηγούμενη, όσο και στον πειθαρχικό έλεγχο.

Ο ΠΑΟΚ όσο ο αγώνας όδευε προς την ολοκλήρωσή του δέχθηκε έντονη πίεση και δυστυχώς γι’ αυτόν, το πλήρωσε. Στο 77′ ο Χεγκ έπιασε την προβολή από δύσκολη γωνία, με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Εντέλει, ο άσος της Μίντιλαντ -στην τρίτη και… φαρμακερή- βρήκε το γκολ. Στο 80′, ύστερα από παράλληλο γύρισμα από δεξιά, πετάχτηκε στην «καρδιά» της περιοχής και έγραψε το 2-1 με καρφωτή κεφαλιά.

Η ομάδα του Λουτσέσκου υφίστατο σοκ, βλέποντας τους Δανούς να έχουν και δοκάρι στο 82′, μετά από ακόμα μια κεφαλιά από την «καρδιά» της περιοχής, αυτή τη φορά από τον Σβιατσένκο. Μάλιστα, υπήρξε και τρίτη ίδια φάση στο 84′, με το κενό στο κέντρο άμυνας του ΠΑΟΚ -που ταυτόχρονα δεν απειλούσε- να δημιουργεί πολλά θέματα. Κάτι που δεν πλήρωσε, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο τα πρώτα λεπτά της παράτασης, με τον ΠΑΟΚ όμως να φορτσάρει εν συνεχεία. Δύο μεγάλες ευκαιρίες για τους γηπεδούχους στο πρώτο μέρος του έξτρα χρόνου και οι δύο με τον Τσόλακ, με τον Όλαφσον να μπλοκάρει τόσο την κεφαλιά του Κροάτη στο 102′, όσο και το σουτ στο 103′.

Τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος της παράτασης, με τις δύο ομάδες -ελέω και της κόπωσης- να μοιάζουν συμβιβασμένες με το ενδεχόμενο των πέναλτι. Τα πάντα κρίθηκαν στην παράταση, εκεί όπου ο Πασχαλάκης έπιασε την εκτέλεση του Μέγιερ. Όλοι οι υπόλοιποι εκτελεστές ευστόχησαν (5-3), με τον ΠΑΟΚ να πανηγυρίζει τη σπουδαία πρόκριση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου, 4-2-3-1): Πασχαλάκης – Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (71′ Σίντκλεϊ) – Τσιγγάρας (90′ Σοάρες), Κούρτιτς – Α. Ζίβκοβιτς (104′ Σβαμπ), Αουγκούστο (73′ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ (71′ Μιτρίτσα) – Τσόλακ.

Στον πάγκο για τους γηπεδούχους έμειναν: Ταλιχμανίδης, Ζ. Ζίβκοβιτς, Μιχάι, Τέιλορ, Γιαξής, Μιχαηλίδης, Κούτσιας.

Μίντιλαντ (Μπ. Χένρικσεν, 5-3-2): Όλαφσον – Γ. Άντερσον, Τσιχόσεν, Σβιατσένκο, Ζουνίνιο (46′ Χεγκ), Παουλίνιο (46′ Ντιρ) – Ίσακσεν (98′ Τσαρλς), Ονιεντίκα, Εβάντερ – Σίστο (46′ Μέγιερ), Μπρουμάδο.

Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους έμειναν: Τόμπσον, Μπέτσον, Βάγκνερ Λοβ, Σόρενσεν, Λιντ, Σιμσίρ.

Διαιτητής ήταν ο Λόρενς Βίσερ. Βοηθοί του οι συμπατριώτες του, Ριέν Βάνιζερ και Τιμπό Νάισεν, ενώ τέταρτος ο Μπραμ Φαν Ντρίσχε. Υπενθυμίζεται ότι VAR θα υπάρξει μόνο στον τελικό της διοργάνωσης .