Παπασταθόπουλος: “Μας αδίκησε η διαιτησία…” (+video)

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος τόνισε πως το δεύτερο γκολ της Άρσεναλ ήταν καθοριστικό για το ματς τη χρονική στιγμή και με τον τρόπο που ήρθε αλλά ξεκαθάρισε πως ο Ολυμπιακός μπορεί να πάει στο Λονδίνο για να πετύχει νίκη και ανατροπή (VIDEO).

Την άποψη πως θα έπρεπε ο διαιτητής να πάει στο μόνιτορ και να δει ξανά τη φάση του δεύτερου γκολ της Άρσεναλ, με τον ίδιο να πιστεύει πως υπήρχε φάουλ του Γκάμπριελ στον Εμβιλά, εξέφρασε με δηλώσεις του στην κάμερα της Cosmote TV μετά την ήττα του Ολυμπιακού με 3-1 ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος.

“Παίξαμε με μία πάρα πολύ καλή ομάδα. Δεν ξεκινήσαμε καλά, δεν μπήκαμε καλά στον αγώνα. Βέβαια όσο περνούσε η ώρα, ανεβαίναμε. Είχαμε μία καθοριστική ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο να βάλουμε το γκολ, να ισοφαρίσουμε.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε πολύ καλύτερα, είχαμε ευκαιρίες, βάλαμε το γκολ αλλά πιστεύω ότι το δεύτερο γκολ έτσι όπως ήρθε και τη στιγμή που ήρθε, ήταν καθοριστικό για τον αγώνα”, δήλωσε αρχικά ο στόπερ των ερυθρολεύκων, που για τη φάση του δεύτερου γκολ δήλωσε τα εξής:

“Εγώ είπα προσωπικά στον διαιτητή πως αν έχει ενδοιασμό ότι είναι φάουλ, θα πρέπει να πάει να το δει ο ίδιος. Εγώ πιστεύω ότι δεν θα πρέπει ο διαιτητής σε μία τόσο κρίσιμη φάση να αφήνει το VAR να αποφασίσει.

Για αυτό βρίσκεται το VAR εδώ, η οθόνη, θα πρέπει να πάει να το δει. Δεν είναι τίποτα, είναι ένα ή δύο λεπτά παραπάνω ίσως. Έχουμε δει για παράδειγμα στο Champions League οι διαιτητές να πηγαίνουν και να βλέπουν τις φάσεις.

Πιστεύω ότι θα έπρεπε να πάει να το δει. Προσωπικά θεωρώ ότι υπάρχει επαφή του παίκτη, δεν αφήνει τον Γιαν να σηκωθεί με τον αγκώνα. Πιστεύω ότι ήταν φάουλ.

Από εκεί και πέρα, ήταν ένα γκολ που έκρινε και τη συνέχεια του παιχνιδιού γιατί εκεί που είχαμε ένα μομέντουμ, είχαμε βγει μπροστά, είχαμε έναν ρυθμό και δημιουργήσαμε κάποιες ευκαιρίες, εκεί ήρθε ανάποδα στο παιχνίδι το γκολ αυτό”.

Όσον αφορά στο αν ο Ολυμπιακός μπορεί να γυρίσει το παιχνίδι και την υπόθεση πρόκριση στους “8” του Europa League με δεδομένη την βαριά εντός έδρας ήττα του με 3-1 στο “Καραϊσκάκης”, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος παρέπεμψε στις περσινές αναμετρήσεις των δύο ομάδων:

“Όλα γυρίζουν. Και πέρυσι είδαμε τι έγινε. Πέρυσι ο Ολυμπιακός ήθελε δύο γκολ, σίγουρα γυρίζει. Πρέπει να πάμε εμείς για να κερδίσουμε το παιχνίδι.

Σίγουρα παίζουμε με μία πάρα πολύ μεγάλη ομάδα, ξέρουμε ποια είναι η Άρσεναλ αλλά έχουμε ακόμα 90 λεπτά και θα πάμε εκεί για να αποδείξουμε ότι μπορούμε σαν το δεύτερο ημίχρονο να συνεχίσουμε. Θα πάμε εκεί για να παίξουμε άλλα λεπτά για το καλύτερο”.