Παραλίγο να τα καταφέρει το Αιγάλεω: Πέρασε με 1-2 ο Πανσερραϊκός…

Ο Πανσερραικος επικράτησε στην παράταση της αξιόμαχης ομάδας του Αιγάλεω στην παράταση με 2-1 στο γήπεδο “Σταύρος Μαυροθαλασσίτης” και προχωράει στο Κύπελλο Ελλάδας.
Οι “κόκκινοι” νίκησαν στην παράταση το αξιόμαχο Αιγάλεω, το οποίο είχε ως όπλο την τακτική λειτουργία του κόουτς Θωμά Γράφα, με τον Πανσερραικό να ξεχωρίζει λόγω της μεγάλης ποιότητας του και του ότι ήταν πιο έτοιμος.

Ο Πολυχρόνης από το Αιγάλεω έκανε την πρώτη φάση με σουτ του, το οποίο πήγε άουτ, όπως και η κεφαλιά του Καρασαλίδη για τον Πανσερραικό στο 16′ λεπτό. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 με το γκολ του Μπαστιάνου στο 35′ λεπτό και για αυτό πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα, αν και οι “κόκκινοι” συνέχισαν να είναι απειλητικοί και είχαν καλή φάση με το σουτ του Κανίς στο 40′ λεπτό.

Η ομάδα από τις Σέρρες είχε φάσεις με τα σουτ του Στίνα (48′ λεπτό) και του Κανείς (72′ λεπτό). Οι κυανόλευκοι με την σειρά τους, είχαν φάσεις με το σουτ του Μπαστιανού στο 53′ λεπτό και το σουτ του Τσιλιγκίρη στο 75′ λεπτό, το οποίο μπλόκαρε ο Γιαννίκογλου. Στο 90+4′ λεπτό, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, με τον Σάιντ να ευστοχεί εκτελώντας το και για αυτό έκανε το 1-1, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση.

Οι δύο ομάδες ήταν ανταγωνιστικές και στα δύο ημίχρονα των παρατάσεων, με τον Πανσερραικό να πετυχαίνει το γκολ στο 108′ λεπτό με τον Κανίς, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ σε 2-1 και έδωσε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας στην ομάδα του.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Θ. Γράφας) : Σικαλιάς, Νικολακόπουλος (55′ Πιαστόπουλος), Πεχλιβανόπουλος, Βλάχος, Παπανικόλας, Πολυχρόνης (Σκεντεράϊ), Τσίτσαρης (95′ Μπούσης), Βλαχομήτρος (77′ Δημούτσος), Μπαστιάνος, Τσιλιγκίρης (86 Φουρλάνος), Κολλάς (86′ Πατρινός).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Δ. Ελευθερόπουλος) : Γιαννίκογλου, Καρασαλίδη, Δελληγιαννίδης, Πεταυρακης, Σιόντης (60′ Καραμπέρης), Νάτσος (83′ Ανάκογλου), Μούργος (75′ Λιούμης), Stina (60′ Σοφιανός), Kanis, Said (96′ Μασκανάκης).