Με μία μεγάλη εμφάνιση, η Μπάγερ Λεβερκούζεν έκανε «πάρτι» μέσα στη Γλασκώβη και επικράτησε με 4-0 της Σέλτικ, κάνοντας το 2/2 στους ομίλους του Europa League. Αφού ηττήθηκε στην πρώτη αγωνιστική από τη Γαλατά, η Λάτσιο κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 της Λοκομοτίβ Μόσχας και να πάρει τους πρώτους τρεις βαθμούς της.

Σέλτικ – Μπάγερ Λεβερκούζεν 0-4

«Αεράτο» διπλό και μεγάλο βήμα πρόκρισης για την Μπάγερ Λεβερκούζεν, μέσα στη Γλασκώβη. Με μία τρομερή εμφάνιση, η Λεβερκούζεν έκανε «πάρτι» μέσα στη Σκωτία απέναντι στη Σέλτικ και επικράτησε με 4-0, φτάνοντας στη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στους ομίλους του Europa League.

Μόλις δέκα λεπτά χρειάστηκαν στους φιλοξενούμενους για να τελειώσουν ουσιαστικά το παιχνίδι. Πρώτος σκόραρε ο Χινκιάπε, ο οποίος μετά από πάσα του Μπάκερ έγραψε το 1-0 στο 25ο λεπτό. Δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του wonderik των Γερμανών, Φλόριαν Βιρτς, ο οποίος καθάρισε το παιχνίδι και διαμόρφωσε το 2-0 του πρώτου μέρους.

Το 3-0, σημείωσε από το σημείο του πέναλτι ο Λούκας Αλάριο στο 58ο λεπτό, ενώ το τελικό 4-0 έγραψε στις καθυστερήσεις ο Άντλι, με τη Λεβερκούζεν να κάνει σημαντικό βήμα για την πρόκριση στα νοκ άουτ της διοργάνωσης.

Λάτσιο – Λοκομοτίβ Μόσχας 2-0

Μπήκε ξανά στο κόλπο της πρόκρισης η Λάτσιο. Μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τη Γαλατάσαραϊ, η ομάδα του Μαουρίσιο Σάρι έκανε το καθήκον της και χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, έφτασε στη νίκη απέναντι στη Λοκομοτίβ Μόσχας, επικρατώντας με 2-0 στο «Ολίμπικο».

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο λεπτό και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 13ο λεπτό. Ο Πέδρο έκανε την πάσα και ο Τόμα Μπάσιτς την έστειλε στα δίχτυα της ρώσικης ομάδας για το 1-0!

Η Λάτσιο συνέχισε να πιέζει και στο 38ο λεπτό κατάφερε να πάρει αέρα δύο τερμάτων. Σκόρερ αυτή τη φορά ήταν ο Πάτριτς που έκανε το 2-0 και ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι και τους τρεις βαθμούς για την ομάδα του Σάρι.

Στο δεύτερο μέρος, η Λάτσιο κατέβασε ταχύτητα, ωστόσο το σκορ δεν άλλαξε και έτσι το 2-0 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.