ΠΑΣ Γιάννινα-Αστέρας Τρίπολης 2-2: Έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το διπλό οι Αρκάδες

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, με συγκινήσεις και ανατροπές, ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να σώσει τον έναν βαθμό (2-2), παίζοντας με 10 παίκτες για 40 λεπτά.

Με συναρπαστικό τρόπο έκλεισε το 2020 για ΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρα Τρίπολης στους «Ζωσιμάδες».

Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 2-2, με ανατροπές και συγκινήσεις στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκαν με τον Παμλίδη, αλλά ο Αστέρας στάθηκε τυχερός και ισοφάρισε πριν το 45λεπτο. Στην επανάληψη ο ΠΑΣ έμεινε με 10 παίκτες και πίσω στο σκορ με 2-1 στο 84′, αλλά στην επόμενη φάση έφτασε στην ισοφάριση με τον Κριζμάν.

Δίκαιο προβάδισμα ο ΠΑΣ
Πολύ πιο επιθετικός εμφανίστηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο πρώτο τέταρτο του αγώνα. Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησε με κύριους εκφραστές τους Νάουμετς, Ελευθεριάδη και Παμλίδη να βρει διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία.
Στο ίδιο διάστημα οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να κλείσουν τους χώρους, αλλά είχαν σαφές πρόβλημα στα δεξιά, με τους Ελευθεριάδη και Πίρσμαν να απειλούν σε αρκετές περιπτώσεις. Οι Αρκάδες ωστόσο ήταν αυτοί που απείλησαν σοβαρά, στην πρώτη οργανωμένη τους επίθεση στο 17’. Ο Ριέρα βρέθηκε με χώρο μέσα στη μεγάλη περιοχή και σούταρε με δύναμη, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν κι άλλο ρυθμούς στη συνέχεια και στο 20’ ο Ελευθεριάδης έκλεψε την μπάλα από αριστερά, μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα προς τον Κριζμάν, αυτός όμως δεν έκανε επαφή με την μπάλα μέσα από την μικρή περιοχή.

Στο 23’ ήρθε το 1-0 μετά από εξαιρετική συνεργασία των Ελευθεριάδη και Πίρσμαν από αριστερά και πάλι, ο τελευταίος έκανε το γύρισμα στον αφύλακτο στο δεύτερο δοκάρι Παμλίδη, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της κενής εστίας για το 1-0.

Πανέμορφη ισοφάριση κόντρα στη ροή του αγώνα

Για το επόμενο δεκάλεπτο, ο ΠΑΣ συνέχισε να είναι καλύτερος και να ψάχνει κι ένα δεύτερο γκολ. Ωστόσο, ο φιλοξενούμενος Αστέρας, κόντρα στη ροή του αγώνα, με μια υπέροχη συνεργασία κατάφερε να φτάσει στο γκολ και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο 34 συγκεκριμένα σε ένα γέμισμα ο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά μεταξύ μεσαίας γραμμής και περιοχής του ΠΑΣ, ο Ριέρα πήρε την μπάλα και βλέποντας την κίνηση του Μουνάφο, με εξαιρετική κάθετη πάσα τον έβγαλε τετ α τετ με τον Χουτεσιώτη και ο Ισπανός δεν έχασε την ευκαιρία να κάνει το 1-1.

Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, καθώς ο Αστέρας προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το momentum και πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να απειλήσει. Αξιοσημείωτο πως και οι δύο ομάδες προχώρησαν σε αναγκαστικές αλλαγές κατά το πρώτο 45λεπτο, με τους Κάστρο και Ιγκλέσιας, να αποχωρούν και τους Σιόντη και Βαλιέντε να παίρνουν τη θέση τους.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Αργύρης Γιαννίκης πέρασε τον Λεό στη θέση του Νάουμετς, με τον ΠΑΣ να ξεκινά πάλι καλύτερα από τους αντιπάλους του το δεύτερο ημίχρονο και να επισκέπτεται με καλές προϋποθέσεις την εστία του Παπαδόπουλου.

Ωστόσο, στο 54’ ο Σιόντης με ένα άγαρμπο μαρκάρισμα δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα και έβαλε δύσκολα στην ομάδα του.

Ο Αστέρας Τρίπολης κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, έχασε κάποιες ευκαιρίες, αλλά χρειάστηκε να φτάσουμε στο 84’ για να έρθει το γκολ που έψαχναν. Ο Λουίς Φερνάντεθ με εξαιρετική συνεργασία με τον Αλβάρεζ, έγινε ξανά κάτοχος της μπάλας και με υπέροχη προβολή έκανε το 1-2.

Ο ΠΑΣ ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στη μοναδική του φάση μετά την αποβολή έφτασε στην ισοφάριση. Σε φάουλ που κέρδισε ο Σάλιακας, το εκτέλεσε ο ίδιος και από κόντρες η μπάλα κατέληξε στον Κριζμάν, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 2-2, σώζοντας τον βαθμό για τους γηπεδούχους.

ΠΑΣ Γιάννινα: Χουτεσιώτης, Οικονομόπουλος (84′ Σάλιακας), Πίρσμαν, Εραμούσπε, Κάργας, Κάστρο (10′ Σιόντης), Ντομίνγκεθ, Νάουμετς (46′ Νάουμετς), Ελευθεριάδης (63′ Λιάσος), Παμλίδης (63′ Παντελάκης), Κρίζμαν.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Άλβαρες, Σουάρεθ, Καστάνιο, Μουνάφο, Ιγκλέσιας (40′ Βαλιέντε), Σίτο, Ριέρα (74′ Φερνάντες), Κρέσπι (74′ Τιλίκα), Μπαράλες