ΠΑΣ Γιάννινα-Ατρόμητος 0-1: Πέρασε νικηφόρα από τους «Ζωσιμάδες»

Ο Ατρόμητος προηγήθηκε νωρίς και άντεξε στην πίεση του ΠΑΣ Γιάννινα.

Νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές πανηγύρισε ο Ατρόμητος, ο οποίος επικράτησε 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες». Οι Περιστεριώτες εκμεταλλεύτηκαν λάθος του Λιάσου και προηγήθηκαν στο 5’ με τον Αγκάγιεβ, ενώ ο Μανδάς κράτησε το μηδέν όποτε χρειάστηκε. Οι γηπεδούχοι για ένα ακόμη παιχνίδι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την έδρα τους, με τον Ατρόμητο στο δεύτερο ημίχρονο να είναι πιο επικίνδυνος, έχοντας και δοκάρι με τον Ούμπιντες.

Δείτε ακόμη: ΠΑΣ Γιάννινα – Ατρόμητος 0-1: Γκολ και φάσεις (video)

Δυνατά ήθελε να ξεκινήσει το παιχνίδι ο ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά ο Ατρόμητος κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 5’. Ο Λιάσος έκανε το λάθος και ο Αγκάγιεβ βρέθηκε μέσα στην περιοχή, όπου με σουτ νίκησε τον Λοντίγκιν για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί. Στο 31’ ο Μπρένερ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 38’ ο Μανδάς είπε διπλό «όχι» αρχικά στην κεφαλιά Κρίζμαν και στη συνέχεια στο σουτ του Λέο.

Στο 42’ ο Μανδάς απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Κάστρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε πάλι την κατοχή της μπάλας και έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης, αλλά στο 50’ απείλησε ο Ατρόμητος. Ο Μάτιτς έκανε το σουτ και ο Λοντίγκιν απέκρουσε εντυπωσιακά.

Κι ενώ οι γηπεδούχοι πίεζαν, οι Περιστεριώτες έβρισκαν χώρους και απειλούσαν, με τον Ούμπιδες να έχει σουτ στο δοκάρι στο 71’.

Ο Ατρόμητος γινόταν πιο επικίνδυνος, ενώ ο ΠΑΣ δεν είχε το καθαρό μυαλό για να φτάσει στο γκολ, με τον Μανδά να επεμβαίνει όταν χρειάζεται. Το 0-1 δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά, με τους Περιστεριώτες να πανηγυρίζουν μια σημαντική νίκη.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Κάργας, Παντελάκης, Οικονομόπουλος (62’ Σάλιακας), Καρτάλης, Πήλιος, Κάστρο (82’ Νάουμετς), Μπρένερ (62’ Παμλίδης), Λιάσος (46’ Ελευθεριάδης), Κρίζμαν, Λεό (82’ Μιλιντσεάνου).

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μανδάς, Γκαλβάο, Γούτας, Τομάσεβιτς (90+2’ Στρούγγης), Χαρίσης, Σάλομον, Ούμπιδες (90+3’ Κιβρακίδης), Αγκάγιεβ (60’ Γιακουμάκης), Νάτσος, Ραμπέγιο (90+2’ Κωστόπουλος), Εντομβόνγι (46’ Μάτιτς).