ΠΑΣ Γιάννινα-Ατρόμητος 1-1: Σούπερ φινάλε και «μοιρασιά»

ΠΑΣ Γιάννινα-Ατρόμητος 1-1: Από ένα γκολ, σωρεία χαμένων ευκαιριών στο τελευταίο δεκάλεπτο, χαμένο πέναλτι για τους γηπεδούχους στο 90+2’ και τελικά από ένας βαθμός – Μπάλαν και Τζοβάρας οι σκόρερ.

Ένα απ’ τα πιο «φτωχά» παιχνίδια της Super League μέχρι το 75’, μετατράπηκε σε ματσάρα στην τελική του ευθεία. Ελάχιστες ευκαιρίες, ένα γκολ για τους γηπεδούχους απ’ τον Μπάλαν και κυλούσαν τα πάντα «σβηστά». Μέχρι να έρθει η «έκρηξη» στα τελευταία λεπτά.

Ο Τζοβάρας ισοφάρισε, ο ΠΑΣ σα να αφυπνίστηκε, έχασε ευκαιρίες, βγήκε μπροστά και πήρε ρίσκα. Έτσι κι ο Ατρόμητος απείλησε με δεύτερο γκολ, αλλά οι δύο τερματοφύλακες ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές. Κυρίως ο Γιαννιώτης που έπιασε το πέναλτι του Νίνη στο 90+2’, διατηρώντας το 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Το ματς άρχισε με τους γηπεδούχους να βρίσκουν το δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά το γκολ δε μέτρησε ποτέ. Στο 6ο λεπτό ο Μορέιρα έκανε τη σέντρα στον Σόρια, αυτός νίκησε τον Γιαννιώτη. Όμως δεν υπήρξε το 1-0, γιατί μέσω της εξέτασης της φάσης στο VAR, διαπιστώθηκε πως ο Μορέιρα ήταν εκτός θέσης και υποδείχθηκε οφσάιντ.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα συνέχισε να είναι πιο ορμητικός και με περισσότερη δημιουργική διάθεση απ’ τους Περιστεριώτες. Παρ’ όλα αυτά ευκαιρίες δεν υπήρχαν στην αναμέτρηση, με το ημίωρο να περνά με τους Ηπειρώτες ανώτερους, αλλά χωρίς ουσία.

Τελικά βρήκαν την ουσία στο 32’. Τότε άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση. Ο Παμλίδης έκανε δύο προσπάθειες για να σκοράρει με το κεφάλι χωρίς να τα καταφέρνει, όμως στη συνέχεια της φάσης ο Μπάλαν πήρε το ριμπάουντ κι έκανε το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι εκτέλεσαν φάουλ με τον Ρομπάιγ στο 42’, χωρίς να απειλούν τον Τσιντώτα. Αυτή ήταν και η τελευταία υποψία απειλής σε ένα «φτωχό» από φάσεις πρώτο μέρος, που βρήκε τον ΠΑΣ Γιάννινα να προηγείται 1-0.

Το δεύτερο μέρος ήταν ισορροπημένο, αλλά κυρίως ήταν κακό. Ευκαιρίες δεν υπήρξαν, παρά μόνο κάποιες «ψευτοφάσεις» που δεν σήκωσαν τους θεατές απ’ τη θέση τους. Η αναμέτρηση έδειχνε πως θα οδηγηθεί «σβηστά», ή αν υπάρξει κάποια διαφοροποίηση θα είναι μάλλον έκπληξη.

Στο 52’ ο Στρούγγης έκανε την κεφαλιά, όμως ο Κιάρτανσον δεν κατάφερε να βάλει την προβολή για να απειλήσει τον Τσιντώτα.

Στο 77’ ήρθε η δεύτερη φάση των φιλοξενούμενων και μάλιστα ήταν γκολ! Ο Ατρόμητος στην πρώτη του πραγματικά πολύ καλή στιγμή στο παιχνίδι, ισοφάρισε. Ο Αθανασίου έκανε τη σέντρα από αριστερά, με τον Τζοβάρα υπέροχα να παίρνει την κεφαλιά για το 1-1.

Μετά το τέρμα της ομάδας του Περιστερίου, το ματς… πήρε «φωτιά»! Στο 80’ ο Μορέιρα από κοντά ήταν αφύλακτος αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει με το κεφάλι. Ο ΠΑΣ ανέβασε το ρυθμό του, με τον Νίνη να σουτάρει στα σώματα στο 86’ χάνοντας τη δυνατότητα να γίνει απειλητικός.

Δύο λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να κάνουν ανατροπή. Ο Τζαβίδας έκανε το σουτ, αλλά είδε την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ. Στην επόμενη φάση, ο Γιαννιώτης ήταν εντυπωσιακός στην αντίδρασή του στο σουτ που δοκίμασε ο Καραχάλιος.

Βέβαια ο Έλληνας τερματοφύλακας θα μνημονεύεται για το 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Τζήμας ανατράπηκε απ’ τον Χατζηισαϊα και ο διαιτητής έδειξε το πέναλτι! Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε τη μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα, αλλά ο Νίνης είδε τον Γιαννιώτη να τον νικά και να διατηρείται το 1-1.

Σα να μην έφτανε αυτό για τον ΠΑΣ Γιάννινα, στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων παραλίγο να χάσει τα πάντα, όταν ο Οικονομίδης σούταρε, με τον Τσιντώτα να σώζει την ομάδα του. Έτσι διατηρήθηκε το 1-1 σε ένα «τρελό» φινάλε στην αναμέτρηση που έμοιαζε να είναι απ’ τα πιο «φτωχά» ματς σε συγκινήσεις στο Πρωτάθλημα.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Καραχάλιος, Μπακαδήμας, Πήλιος, Παντελάκης, Ριένστρα (83΄ Νίνης), Τζίνο (63΄ Λιάσος), Μορέιρα, Παμλίδης (72΄ Τζίμας), Μπάλαν.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Στρούγγης, Αθανασίου, Έρλινγκμαρκ (58΄ Οικονομίδης), Γκονζάλεθ, Φριντζόνσον (58΄ Κουέν), Ροτάριου (66΄ Τζοβάρας), Ρομπάιγ, Κιάρτανσον (58΄ Τζαβίδας).