ΠΑΣ Γιάννινα-Ιωνικός 0-0: «Όρθιος» ο Ιωνικός

ΠΑΣ Γιάννινα-Ιωνικός 0-0: Οι γηπεδούχοι ευκαιρίες και δοκάρια, οι φιλοξενούμενοι με παίκτη λιγότερο για σχεδόν μισή ώρα με τις καθυστερήσεις κι έφυγαν με την ισοπαλία απ’ την Ήπειρο.

Με το βαθμό της ισοπαλίας έφυγε ο Ιωνικός απ’ την έδρα του ΠΑΣ Γιάννινα. Το τελικό 0-0 ήρθε λόγω της αστοχίας των γηπεδούχων κυρίως, αλλά και της αμυντικής προσέγγισης των φιλοξενούμενων. Ειδικά απ’ τη στιγμή που έμειναν με παίκτη λιγότερο απ’ το 66’ και μετά, λόγω αποβολής του Ρομαό.

Οι Γιαννιώτες είχαν σημαντικές ευκαιρίες, είχαν δύο δοκάρια, αλλά δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Ο Ιωνικός έκανε αισθητή την παρουσία του επιθετικά κυρίως στην αρχή του δευτέρου μέρους. Χωρίς να μπορέσει κι αυτός να γίνει αποτελεσματικός. Το τελικό 0-0, αφήνει με πικρή γεύση την ομάδα της Ηπείρου, καθώς είχε και το σοβαρό τραυματισμό του Παμλίδη στο τέλος του πρώτου μέρους.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν πιο ορεξάτοι δημιουργικά απ’ την αρχή της αναμέτρησης, χωρίς όμως να παίρνουν σημαντικά ρίσκα. Ο Ιωνικός είχε πιο συντηρητική προσέγγιση στο ματς. Στο 10ο λεπτό ο Μορέιρα σούταρε ωραία, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» από στατική φάση στο 13’, όταν μετά από κόρνερ ο Μάντζης πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Η επόμενη υποψία ευκαιρίας ήρθε στο 24’ όταν από σέντρα του Πήλιου ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε προ του Παμλίδη.

Μετά το ημίωρο τα σουτ των Μάντζη και Τζίνο δεν απείλησαν, μέχρι να φτάσουμε στο 42’. Ο ΠΑΣ είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία, όταν μετά από πάσα του Σόρια ο Μπάλαν έκανε το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι του Ιωνικού! Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την μεγάλη ατυχία του Παμλίδη που τραυματίστηκε σοβαρά και αντικαταστάθηκε απ’ τον Λώλη.

Στο δεύτερο μέρος ο Ιωνικός έδειξε διάθεση να πάρει ρίσκα. Έτσι στο 47’ ο Σούλης μπλόκαρε σουτ του Σεμπά. Ένα λεπτό μετά, ο Καμπράλ πήρε την κεφαλιά, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ Γιάννινα να σώζει ξανά την ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι έγιναν ιδιαίτερα απειλητικοί στο 59’, χάνοντας τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν. Ο Πήλιος έκανε τη σέντρα, με τον Μπάλαν στο ύψος της μικρής περιοχής σχεδόν προ κενής εστίας να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ!

Ο ρυθμός έδειξε να «σπάει» κάπως, όμως στο 66’ άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες. Ο Ρομαό αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη για φάουλ πάνω στον Λώλη. Έτσι οι Νικαιώτες έμειναν με δέκα παίκτες για το υπόλοιπο διάστημα της αναμέτρησης.

Με παίκτη λιγότερο ο Ιωνικός προσπάθησε να κλειστεί ακόμη περισσότερο για να μη δώσει χώρους. Ο Μορέιρα με σουτ προσπαθούσε να απειλήσει χωρίς να τα καταφέρει. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα άστοχο σουτ του Σεμπά στο 85’. Διατηρούσαν όμως το μηδέν με σχετική ευκολία.

Με τη συμπλήρωση 90 λεπτών, ο Μπακαδήμας σούταρε δυνατά με τον Χουτεσιώτη να αποκρούει εντυπωσιακά. Η μεγάλη ευκαιρία, όμως, ήρθε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Τζίμας σούταρε με την μπάλα να καταλήγει στο αριστερό δοκάρι του Χουτεσιώτη. Έτσι το 0-0 «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

ΠΑΣ Γιάννινα: Σούλης, Σόρια, Εραμούσπε, Μπακαδήμας, Πήλιος, Καραχάλιος, Τζίνο (86′ Τζίμας), Ριένστρα (55′ Ριένστρα), Παμλίδης (45′ λ. τρ. Λώλης), Μορέιρα (86′ Λεό), Μπάλαν.

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Ρουμπουλάκου, Τσιγκρίνσκι, Ρομαό, Μύγας, Σάκιτς, Φαντιγκά (46′ Καμπράλ), Κάνιας, Λοβέρα (68′ Αντούνες), Σεμπά, Μάντζης (74′ Μάνος, λ. τρ. 90+1′ Μπουένα).