ΠΑΣ Γιάννινα-ΟΦΗ 0-1: Και τώρα… τρέχει η ομάδα της Ηπείρου

ΠΑΣ Γιάννινα-ΟΦΗ 0-1: Ο Λάρσον πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης που έδωσε τη νίκη στους Κρητικούς – Για τα καλά στο πρόβλημα οι Ηπειρώτες που πλέον δίνουν μάχη για τη σωτηρία.
«Βουλιάζει» ο ΠΑΣ Γιάννινα στο πρόβλημα, μετά την ήττα του απ’ τον ΟΦΗ στους «Ζωσιμάδες». Για την 2η αγωνιστική των Play Out, η ομάδα του Ηρακλείου με γκολ του Λάρσον επικράτησε 1-0 στα Γιάννινα, με την τοπική ομάδα να χάνει αρκετές ευκαιρίες να ισοφαρίσει τουλάχιστον, ενώ είχε και δοκάρι με τον Εραμούσπε.

Με το αποτέλεσμα αυτό, ο ΠΑΣ Γιάννινα είναι για τα καλά στο πρόβλημα καθώς έμεινε στους 23 βαθμούς. Ο ΟΦΗ «έπιασε» τους 30 και ουσιαστικά έχει πλέον… ήσυχο το κεφάλι του.

Η αναμέτρηση άρχισε με τον ΠΑΣ να απειλεί με κεφαλιά του Εραμούσπε που έφυγε άουτ μόλις στο 1ο λεπτό. Ο αγώνας είχε ρυθμό, αλλά τους έλειψαν οι φάσεις στο πρώτο τέταρτο. Ένα σουτ του Μορέιρα κόντραρε και δεν απείλησε, έτσι έφτασε το ματς στο 15’. Οι φιλοξενούμενοι στο 18’ απείλησαν χάνοντας μεγάλη ευκαιρία. Ο Νέιρα έκανε υπέροχη προσπάθεια, όμως ο Ντίκο από κοντά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Δύο λεπτά μετά, ήρθε τελικά το γκολ για τους Κρητικούς. Ο Λάρσον έκανε άψογη ατομική ενέργεια, σούταρε μέσα απ’ την περιοχή κι έτσι έγινε το 1-0 για την ομάδα του Ηρακλείου. Ο ΠΑΣ Γιάννινα έδειξε να σαστίζει απ’ την εξέλιξη. Οι προσπάθειές του δεν είχαν αποτέλεσμα και δε γινόταν να απειλήσει. Μόλις στο 34’ ήρθε η πρώτη ουσιαστική απειλή, όταν ο Πήλιος σούταρε εντός περιοχής, αστοχώντας.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, υπήρξε ένα σουτ του Παμλίδη που δεν απείλησε κι έτσι το 0-1 παρέμεινε στο πρώτο 45λεπτο, βάζοντας στο πρόβλημα τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 51’, μετά από σέντρα του Νίνη και κεφαλιά του Παμλίδη που έφυγε άουτ. Πλέον οι Γιαννιώτες είχαν πάρει τα ηνία και έδειχναν πως θα πιέσουν για την ισοφάριση. Ο ΟΦΗ απ’ την άλλη, προσπαθούσε κυρίως στις αντεπιθέσεις. Μάλιστα στο 66’ ο Τσιντώτας αντέδρασε άψογα όταν ο Ντίκο έβγαινε τετ α τετ και κράτησε το σκορ στα επίπεδα του 0-1.

Τρία λεπτά μετά, ο ΠΑΣ Γιάννινα έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει. Από κόρνερ του Νίνη ο Εραμούσπε πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι της εστίας του ΟΦΗ και να διατηρείται έτσι το 0-1. Στο 72’ ο Βούρος… πήρε την μπουκιά απ’ το στόμα του Μορέιρα διώχνοντας σε κόρνερ.

Ο Εραμούσπε στο 73’ είχε κεφαλιά άουτ, ενώ στο 76’ ήρθε νέα μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους. Ο Νίνης έκανε υπέροχη μπαλιά, αλλά ο Μορέιρα από κοντά αστόχησε με κεφαλιά!

Το άγχος άρχισε να «πνίγει» τον ΠΑΣ που πλέον δυσκολευόταν σημαντικά να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα του ΟΦΗ. Οι φιλοξενούμενοι στο 87’ είχαν κεφαλιά άουτ με τον Διαμαντή μετά από κόρνερ. Έτσι ο αγώνας ολοκληρώθηκε με σημαντική νίκη των Κρητικών και σημαντική απώλεια των Ηπειρωτών που πλέον… τρέχουν.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Πήλιος, Μπιλμπάο (81’ Σταματελόπουλος), Μορέιρα, Παμλίδης (57’ Ροσέρο), Εραμούσπε, Ριένστρα (46’ Νίνης), Μπορταγκαράι, Τζίνο (90’+1’ Τζίμας), Μπαλάν.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Θοράρινσον, Βούρος, Διαμαντής, Πασαλίδης, Περέα, Νέιρα (68’ Τοράλ), Μπάκιτς, Τσιλιανίδης (46’ Ντιουσέ), Ντίκο (68’ Φελίπε).