Πέλκας: “Προσπαθώ να δίνω το καλύτερό μου για την ομάδα”

Ο Δημήτρης Πέλκας τέθηκε αντίπαλος με τον Τάσο Μπακασέτα στο Medical Park Arena της Τραπεζούντας στην αναμέτρηση της Τραμπζονσπόρ με την Φενέρμπαχτσε για την Super Lig και νικητής αναδείχθηκε ο πρώην μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με σκορ 0-1 χάρη στον Πέλκα. Στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης, έγινε αποδέκτης της μπάλας, πήρε ορισμένα μέτρα στο γήπεδο και με δυνατό σουτ εκτός περιοχής σκόραρε το 6ο του γκολ με τη φανέλα της Φενέρ και αποθεώθηκε από τον τουρκικό Τύπο.

“Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για εμάς, αλλά παίξαμε καλά ως ομάδα. Είχαμε καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο και στα πρώτα 20 λεπτά του δεύτερου. Νομίζω ότι αξίζαμε τη νίκη. Είμαι πολύ χαρούμενος που σημείωσα γκολ και βοήθησα την ομάδα. Θέλουμε να συνεχίσουμε με αυτόν τον τρόπο. Αν θέλουμε να παραμείνουμε χαρούμενοι, πρέπει να δώσουμε συνέχεια σε αυτή την εμφάνιση με μια νίκη ξανά την Πέμπτη με την Αντάλιασπορ.

Πρώτα απ’ όλα, δεν πρέπει να σκεφτόμαστε πολύ το μέλλον. Φυσικά έχουμε έναν στόχο, αλλά πρέπει να το βλέπουμε αγώνα με αγώνα. Πρέπει να εργαστούμε σκληρότερα. Πρέπει επίσης να επικεντρωθούμε στο πού πρέπει να βελτιωθούμε. Σε αυτό το σημείο, προσπαθώ να δίνω τον καλύτερό μου εαυτό. Συγχαίρω τους συμπαίκτες μου. Πρέπει να συνεχίσουμε να εργαζόμαστε και να βελτιωθούμε περισσότερο”.

πηγή: sport24