Πελλάνα: Άλλο Πάμισος, άλλo… Δίστομος!

Η Ένωση Πελλάνας Καστορείου υποδέχτηκε στο Δημοτικό Στάδιο Μολάων τον Αμβρυσσέα Διστόμου στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του 8ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Ο αγώνας έγινε στο Δημοτικό Στάδιο Μολάων εξαιτίας του γεγονότος ότι το Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης δεν είναι κλειστό για εργασίες αναβάθμισης των δυτικών κερκίδων.

Η Ένωση στον δεύτερο επίσημο αγώνα της, προηγήθηκε δύο φορές αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη φτάνοντας τους 4 βαθμούς. Ο αγώνας δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς αφού στο 8ο μόλις λεπτό ο Γουόρντεν αποχώρησε λόγω τραβήγματος (σήμερα θα γνωρίζουμε περισσότερα αλλά δείχνει ότι δεν είναι κάτι σοβαρό) με τον νεαποκτηθέντα Στέφανο Ρασσιά να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 34ο λεπτό, ο Σικαλόπουλος άνοιξε το σκορ μετά από ενέργεια του Ντιατά από αριστερά για την Ένωση με τον Σένκα να ισοφαρίζει με την σέντρα για τον Αμβρυσσέα.

Ακυρώθηκε γκολ του φιλοξενουμένων ως οφ σάιντ.

To ημίχρονο έληξε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 1 – 1 και να έχουν μοιραστεί τις εντυπώσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση μπήκε δυνατά και στο 48′ ο Λαμπρόπουλος σέντραρε, η μπάλα χτύπησε σε χέρι φιλοξενουμένων. Ο διαιτητής της αναμέτρησης Ρούτσης υπέδειξε το πέναλτι στο οποίο ευστόχησε ο Σικαλόπουλος κάνοντας το 2-1.  Σε αυτό το σημείο η Ένωση θα μπορούσε να είχε καθαρίσει τη νίκη με σουτ του Ντιατά.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Δήμου ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Καλογέρη και ο Ρούτσης υπέδειξε πέναλτι υπέρ του Αμβρυσσέα. Ευστόχησε ο παίκτης που κέρδισε το πέναλτι και ισοφάρισε 2 – 2.

Στη συνέχεια η Ένωση είχε μια καλή στιγμή σε εκτέλεση φάουλ του Σικαλόπουλου με το σκορ 2 – 2 να παραμένει.

Την επόμενη Κυριακή η Ένωση αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Α.Ο. Υπάτου.

Α.Ε. Πελλάνας Καστορείου: Κραβαρίτης, Γενιτσαρίδης, Λαμπρόπουλος, Εμέκα, Καλογέρης, Αναστασάκος, Λ. Ρασσιάς (Κοντογιάννης), Μπιταξής, Ντιατά, Σικαλόπουλος, Γουόρντεν (8′ Σ. Ρασσιάς (Ζαραφέτας)).

Αμβρυσσέας Διστόμου: Ντουμάνης – Αντωνίου (70’ Τοπάλι), Μανιδάκης (80’ Βλάχος), Στάρις (60’ Φωτόπουλος), Στασινόπουλος, Τέλλος, Χαραλαμπίδης, Δήμου, Σένκα, Καραλής, Όλα.

Τον αγώνα διηύθυνε ο Γιάννης Ρούτσης με βοηθούς τον Θεόδωρο –ισ Χαράλαμπο Σανο και τον Βασίλη Θεοδωρόπουλο. Παρατηρητής ήταν ο Χρήστος Κοτσαρης (Μεσσηνίας).