Πέρασε από την Ριζούπολη ο ΠΑΣ Γιάννινα (2-1)

Σε ένα παιχνίδι με σασπένς στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΣ Γιάννινα άντεξε την αντεπίθεση του Απόλλωνα Σμύρνης, διατήρησε το προβάδισμα του από το πρώτο ημίχρονο και πανηγύρισε τη νίκη με 2-1 στη Ριζούπολη. Ήταν το πρώτο «τρίποντο» στο πρωτάθλημα, στο τέταρτο ματς του «Άγιαξ της Ηπείρου» και στο πρώτο από τα εξ’ αναβολής, που αντιστοιχούσε στην πρεμιέρα της Superleague.

Πλέον, ο ΠΑΣ έχει 5 βαθμούς, όσους και ο Απόλλωνας. Όμως ο ΠΑΣ έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, ενώ ο Απόλλωνας έχει δύο ματς λιγότερο.

Ο ΠΑΣ προηγήθηκε στο 43’ με τον Παμλίδη, ο οποίος πλάσαρε από κοντά μετά από το σουτ του Κριζμάν στο δοκάρι. Πριν ο Απόλλωνας συνέλθει, το προβάδισμα διευρύνθηκε. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Πίρσμαν ντρίμπλαρε τον Τσαμπούρη από πάνω και πάσαρε στον Ελευθεριάδη, ο οποίος εξ’ επαφής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Απόλλωνας μπήκε δυναμικά στο δεύτερο και είχε σημαντική ευκαιρία να μειώσει στο 50’, όταν ο Φατιόν εκτέλεσε άουτ το πέναλτι που κέρδισε ο Μουνιέ σε μαρκάρισμα του Κάργα. Τελικά, μείωσε το σκορ στο 82’ με σουτ του Ιωαννίδη. Η φάση χρειάστηκε έξι λεπτά για να ελεγχθεί η φάση από το VAR και να κατακυρωθεί το γκολ από τον διαιτητή Παπαπέτρου…