Πέρασε με 1-0 το εμπόδιο της Καλαμαριάς ο Ολυμπιακός Βόλου!

Ο Ολυμπιακός Βόλου έκανε το χρέος του, επικρατώντας, με 1-0 του Απόλλωνα Πόντου.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να κερδίσουν τους Θεσσαλονικείς και να περάσουν στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, εκμεταλλευόμενοι την καλή παρουσία τους στο δεύτερο ημίχρονο και το τέρμα του Ρόκα στο 57’.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 4ης φάσης του κυπέλλου Ελλάδος στο στάδιο Αλκαζάρ της Λάρισας.

Ανούσιο πρώτο ημίχρονο

Δώδεκα λεπτά από την έναρξη του πρώτου μέρους, ο Μπρίτο επιχείρησε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έπειτα από ωραία μεταβίβαση του Λουφάκη, αλλά η μπάλα βρήκε στο σώμα του Γραικού σε πρώτο χρόνο και σε δεύτερο, απομακρύνθηκε από τη μεγάλη περιοχή.
Στη συνέχεια, ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν πολύ αργός, ενώ τα λάθη από τους παίκτες των δύο ομάδων ήταν πολλά. Φτάνοντας στο 43’, ο Πόζογλου εκτέλεσε το κόρνερ από τη δεξιά πλευρά για να βρει τον Ντούνη. Ο κεντρικός μέσος του Ολυμπιακού Βόλου έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, βρίσκοντας τον Φαζό, που έπιασε κοντινή κεφαλιά για να στείλει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πολίτη.
Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 45’+1’, ο Πόζογλου εκτέλεσε απευθείας το μακρινό φάουλ, που είχε κερδίσει νωρίτερα, η ομάδα του, στέλνοντας τη μπάλα επάνω στον Πολίτη, ο οποίος μπλόκαρε, με ευκολία. Αξίζει να σημειωθεί ότι και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου δεν δημιουργήθηκε κάποια ευκαιρία, με τις δύο ομάδες να φεύγουν για τα αποδυτήρια, μένοντας στο «μηδέν».

Πρόκριση με γκολ του Ρόκα στο δεύτερο μέρος

Δευτερόλεπτα από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μπρίτο προσπάθησε να γίνει απειλητικός από απόσταση, αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Γιδόπουλου. Στο 49’ το σουτ του Φαζού δεν είχε αποτέλεσμα, με τη μπάλα να περνά εκτός εστίας.
Στο 50’ ο Θωμάς Γράφας πέρασε στο παιχνίδι τον Στάθη Ρόκα αντί του Στέλιου Πόζογλου και ο αρχηγός του Ολυμπιακού Βόλου, τον δικαίωσε. Στο 57’ ο Σκοπελίτης εκτέλεσε το φάουλ από την αριστερή πλευρά, με τους αμυνόμενους να προσπαθούν να την απομακρύνουν χωρίς αποτέλεσμα. Η μπάλα έφτασε στον Στάθη Ρόκα, ο οποίος επιχείρησε το σουτ, με το αριστερό πόδι, στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Πολίτη για το 1-0.
Στο 74’ το κοντινό σουτ του Δόρη πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γιδόπουλου. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ντούνης έβγαλε τη σέντρα από τη δεξιά πλευρά, με τον Τσιάρα να στέλνει τη μπάλα επάνω στον Πολίτη, που μπλόκαρε. Το ίδιο συνέβη και στην αντεπίθεση του Ολυμπιακού Βόλου στο 81’, με τον Πολίτη να μπλοκάρει το συρτό σουτ του Τσίτα στη δεξιά γωνιά του.
Στο 85’ το μακρινό σουτ του Ολαϊτάν απέκρουσε στο δεξί του «παραθυράκι», ο Γιδόπουλος, σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η εκτέλεση φάουλ του Μπρίτο, μπλοκαρίστηκε άνετα από τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού Βόλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Γιδόπουλος, Γραικός, Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Φαζός, Τσιάρας, Σκοπελίτης, Κουτσιανικούλης, Τσίτας, Ντούνης (79’ Λάσκαρης), Πόζογλου (50’ Ρόκας).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: Πολίτης, Γεωργιάδης, Μπρίτο, Χασομέρης, Ολαϊτάν, Καλογέρης (64’ Πουρτουλίδης), Λουφάκης, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Σαμαράς, Καλαϊτζίδης (64’ Δόρης).