Περιστέρι – Παναθηναϊκός 68-74: Ο Παπαπέτρου τον έσωσε στο τελευταίο δεκάλεπτο (+video)

Με αντεπίθεση διαρκείας στην τέταρτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ γύρισε από το -12 (55-43) του 28ου λεπτού και επιβλήθηκε του Περιστερίου (74-68) στο “Ανδρέας Παπανδρέου”.

Το Περιστέρι απείλησε με ήττα τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, το τριφύλλι είχε περισσότερες επιλογές και δυνάμεις, γύρισε από το -12 (55-43 στο 28′) και πήρε τη νίκη στο “Ανδρέας Παπανδρέου” για τη 18η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι παίκτες του Όντεντ Κάτας δεν έπεισαν ακριβώς με την απόδοσή τους, δεν είχαν ενέργεια στο μεγαλύτερο διάστημα του σαρανταλέπτου, κατάφεραν όμως να πάρουν το ροζ φύλλο και να γλιτώσουν την τρίτη σερί ήττα στο συγκεκριμένο γήπεδο σε regular season του πρωταθλήματος.

Από την άλλη, με τα κουκιά να είναι ούτως ή άλλως μετρημένα, ο Σωτήρης Μανωλόπουλος δεν μπορούσε να έχει περισσότερες απαιτήσεις από την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί για τρεις περιόδους, πλην όμως προδόθηκαν από τις πολλές ελλείψεις στο “1” (ο Ζήσης Καράμπελας τραυματίστηκε στην προθέρμανση, κι ο Χόρχε Γκουτιέρεζ στο δεύτερο δεκάλεπτο) και το “5”.

Ο MVP
Ο Ιωάννης Παπαπέτρου τράβηξε την ομάδα του στην ανατροπή από το -12, ήταν αυτός που πήρε τις περισσότερες ευθύνες και κατοχές στην τελευταία περίοδο. Ήταν κι ο μοναδικός που έπαιξε στα κόκκινα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, κάνοντας τη διαφορά την ώρα της αντεπίθεσης. Στα 25’22” που χρησιμοποιήθηκε, είχε 17 πόντους (με 4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος και 1 κλέψιμο.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ
Ο Μπεν Μπέντιλ προσέφερε μία από τις θεαματικότερες φάσεις του αγώνα με το κάρφωμα που έκανε στο πρώτο μέρος, πλην όμως δεν ήταν αισθητή η παρουσία του στη διάρκεια των 16’25” που βρέθηκε στο παρκέ. Το γεγονός πως πήρε μόλις 1 ριμπάουντ είναι το πλέον ενδεικτικό.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΧΩΡΙΣΕ
Σε έναν αγώνα που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, τα +10 σουτ εντός παιδιάς που βρήκε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν καθοριστικά. Οι πράσινοι στηρίχθηκαν στο επιθετικό ριμπάουντ στην τελική ευθεία του αγώνα, κι αυτό τους έδωσε τη λύση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολλά λάθη από αμφότερες τις ομάδες, σταδιακά όμως το Περιστέρι ήταν αυτό που έλεγξε καλύτερα τον ρυθμό. Οι γηπεδούχοι στηρίχθηκαν στην εκρηκτικότητα και τους πόντους από αιφνιδιασμό που πήραν από τον Τέραν Πέτεγουεϊ, μάτσαραν εξαιρετικά τις ψηλές πεντάδες του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ και πήραν το προβάδισμα.

Πέραν της δεδομένης ικανότητας στην εκτέλεση του πλάνου του Σωτήρη Μανωλόπουλου, κι η τύχη τούς βοήθησε σημαντικά, όπως φάνηκε με το τρίποντο του Χρήστου Σαλούστρου στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι πράσινοι ήταν εμφανώς εκτός ρυθμού και κλίματος, παρουσιάστηκαν πολύ κακή στο κομμάτι των συνεργασιών (9 ασίστ για 8 λάθη), κι έτσι οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύτηκαν να μείνουν μπροστά μέχρι την ανάπαυλα. Το +8 (43-35) του ημιχρόνου αποτελούσε μάλιστα μια εξαιρετική βάση για το Περιστέρι εν όψει του δεύτερου μέρους, την ίδια ώρα που ο Χόρχε Γκουτιέρεζ τέθηκε νοκ άουτ λόγω χτυπήματος στο κεφάλι.

Παρά τις απουσίες και τα προβλήματα, οι γηπεδούχοι δεν προβληματίστηκαν ιδιαίτερα στο τρίτο δεκάλεπτο. Διατήρησαν χαμηλά τον ρυθμό του αγώνα, έβαλαν τα μακρινά σουτ που βρήκαν και με τον Τέραν Πέτεγουεϊ να βρίσκει στο πρόσωπο του Τρε ΜακΛιν τον κατάλληλο συμπαραστάτη, η διαφορά έφτασε μέχρι το +12 (55-43 στο 28′).

Στα επόμενα έξι λεπτά όμως, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν αυτός που κυριάρχησε. Η ταυτόχρονη παρουσία των Ιωάννη Παπαπέτρου και Μάριο Χεζόνια στο παρκέ σε συνδυασμό με την ενέργεια που έφερε ο Λεωνίδας Κασελάκης άλλαξαν τα δεδομένα, σε τέτοιο βαθμό που οι φιλοξενούμενοι έφεραν τούμπα την κατάσταση, για να προηγηθούν μετά από πολλή ώρα (60-61 στο 34′).

Η στιγμή που προέκυψε η ανατροπή αποδείχθηκε καταλυτική, αφού το Περιστέρι δεν είχε άλλες δυνάμεις για να επιτεθεί εκ νέου. Τα σουτ ήταν άστοχα, τα λάθη αυξήθηκαν και σε συνδυασμό με την πληθώρα επιλογών από την απέναντι πλευρά, όλα πήραν τον δρόμο τους για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ. Το τριφύλλι κέρδισε στο “Ανδρέας Παπανδρέου” (74-68) για τη 18η αγωνιστική στη Stoiximan Basket League, κι έστρεψε την προσοχή του στην αναμέτρηση που ακολουθεί για την EuroLeague, με αντίπαλο την Αναντολού Εφές.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης – Παντελίδης – Ζαχάρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 45-37, 55-48, 68-74.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 21 (5/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Βασιλόπουλος 6 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ΜακΛιν 15 (2), Τζόουνς 6 (5 ριμπάουντ), Μάντζαρης 1 (0/6 σουτ, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 6 λάθη), Σκορδίλης 4, Τσαϊρέλης 2, Γούνταρντ, Σαλούστρος 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τόλα 2, Γκουτιέρεζ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Παπαγιάννης 10 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 17 (7/12 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γουάιτ 3 (1), Μήτογλου 5 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σαντ Ρος 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Μακ 3, Μποχωρίδης 3 (0/4 σουτ, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Χεζόνια 7 (2/5 δίποντα, 0/5 τρίπντα, 3/3 βολές), Δίπλαρος 3 (1), Κασελάκης 8 (2), Μπέντιλ 6.

Ομαδικά στατιστικά – Περιστέρι: 16/31 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 12/13 βολές, 36 ριμπάουντ (32+4), 20 ασίστ, 18 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 17/39 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 13/16 βολές, 36 ριμπάουντ (28+8), 19 ασίστ, 13 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη βδομάδα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ υποδέχεται το Μεσολόγγι, ενώ το Περιστέρι αντιμετωπίζει εκτός έδρας το Περιστέρι.

Photo Credits: Eurokinissi