Γ΄ Εθνική

Πιο εύκολα από το 0-1 η εξαιρετική Νίκη Βόλου…

Πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 1-0 η Νίκη Βόλου κέρδισε τον Π.Ο. Φήκης και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Το συγκρότημα του Αλέκου Βοσνιάδη ήταν καταιγιστικό στο πρώτο ημίχρονο, σημειώνοντας ένα γκολ, έχοντας ένα δοκάρι και χάνοντας σωρεία κλασικών ευκαιριών για να «κλειδώσει» το ματς.

Αντιθέτως στο δεύτερο μέρος η Νίκη Βόλου εμφανίστηκε νωθρή και άνευρη με συνέπεια να δώσει θάρρος στους γηπεδούχους για να επισκεφτούν την εστία της. Ωστόσο και στην επανάληψη η βολιώτικη ομάδα είχε τις στιγμές της για να μεγαλώσει τον δείκτη του σκορ, χωρίς όμως επιτυχία.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Αντόνιο Ροχάνο στο 17’ μετά από ασίστ του Μιράντα. Αξίζει να σημειώσουμε την εντυπωσιακή εμφάνιση του Χοσέτε Μιράτα, ο οποίος όταν ενσωματωθεί πλήρως στο τακτικό κομμάτι της ομάδας του αναμένεται να κάνει τη διαφορά όχι μόνο στη Νίκη αλλά και στην κατηγορία.

Πίεση από το πρώτο λεπτό

Πριν συμπληρωθεί το 2ο λεπτό του αγώνα η Νίκη έδειξε τις διαθέσεις με τον Μιράντα να βγάζει τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, απ’ όπου ο Πάνος γύρισε προς το πέναλτι χωρίς ωστόσο η μπάλα να φτάσει στον Κάσσο για να επιχειρήσει το σουτ.

Στο 9ο λεπτό η Νίκη έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Κάσσος έκανε την επέλαση από επιχείρησε τη σέντρα σουτ με τον Ντάσκα να αποκρούει με υπερένταση. Στη συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Γκαρσία που από καλή θέση μέσα στην περιοχή επίχειρησε το σουτ με τον Σκόνδρα να βάζει το σώμα του στην πορεία της μπάλας και να σώζει την ομάδα του από βέβαιη παραβίαση.

Ένα λεπτό αργότερα ο Κάσσος σέντραρε μέσα από την περιοχή με τον επερχόμενο Αλιατίδη να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά και τον Ντάσκα να βγάζει ενστικτωδώς

Στο 14’ η Νίκη έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ. Μετά από ένα-δύο με τον Τσουκαλά, ο Γκαρσία βρέθηκε σε θέση βολής, όμως το σουτ πέρασε μόλις άουτ.

Άνοιξε λογαριασμό ο Ροχάνο

Τρία λεπτά αργότερα η πίεση της Νίκης απέδωσε καρπούς. Ο Μιράντα έβγαλε την βαθιά μπαλιά στον Ροχάνο, με τον Αργεντινό να πλασάρει εύστοχα τον Ντάσκα που επιχειρούσε έξοδο, γράφοντας το 0-1.

Στο 22’ οι Βολιώτες έχασαν σπουδαία ευκαιρία να κάνουν δύο τα τέρματά τους. Σε σέντρα του Πάνου από τα δεξιά, ο Αλιατίδης με το κεφάλι έστρωσε στον Κάσσο, το απ’ ευθείας σουτ όμως που επιχείρησε πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ροχάνο έγινε κάτοχος της μπάλας στο ύψος της περιοχής των γηπεδούχων, όμως ο Ντάσκας είπε όχι στο πλασέ που επιχείρησε αποσοβώντας το 0-2. Ο συνδυασμός Μιράντα και Γκαρσία είχε αποτέλεσμα τη συρτή σέντρα του Γκαρσία μέσα από την περιοχή, με τον Κάσσο να κάνει την προβολή και τους γηπεδούχους να απομακρύνουν πάνω από τη γραμμή.

Στο 29’ ο Μιράντα έκανε τη συρτή σέντρα με το εξωτερικό από τα αριστερά, ο Ροχάνο έκανε το πλασέ, με τον Ντάσκα να μπλοκάρει με δυσκολία.

Δοκάρι με τον Κάσσο

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Νίκη καταγράφηκε στο 39’ όταν το σουτ μέσα από την περιοχή του Πασχάλη Κάσσου, τράνταξε το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ντάσκα. Στο 46’ ο Τσουκαλάς επιχείρησε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να περνά άουτ.

Αρκέστηκε στο 1-0

Η Νίκη στο 2ο ημίχρονο κατέβασε στροφές και η παρουσία της δεν ήταν αντίστοιχη του πρώτου μέρους. Να σημειώσουμε πως στο 50’ καταγράφηκε η πρώτη τελική για τους γηπεδούχους.

Με σουτ του Κυριακίδη από τα 20 μέτρα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, όμως ο Ντάσκας ήταν και πάλι σε ετοιμότητα, μπλοκάροντας την μπάλα.

Στο 50’ καταγράφηκε η πρώτη τελική προσπάθεια του Π.Ο. Φήκης με τον Γκάντια να σουτάρει από καλή θέση και τον Μπάγιτς να μπλοκάρει εύκολα.

Ο Γκαρσία αφού πέρασε όποιον αντίπαλο βρήκε μπροστά του, φτάνοντας σε θέση βολής, κλώτσησε αέρα στην προσπάθειά του να σουτάρει, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 56’. Με τη συμπλήρωση μίας ώρα αγώνα οι γηπεδούχοι απείλησαν με σουτ του Σκόνδρα που πέρασε ψηλά άουτ.

Η Νίκη απάντησε δύο λεπτά αργότερα με τον Τσουκαλά να σουτάρει και την μπάλα να περνά πάνω από την εστία του Ντάσκα. Στο 70’ ο Τζιώρας βρέθηκε σε θέση βολής όμως προτίμησε να σπάσει στον Βλαχομήτρο, με τους γηπεδούχους να διώχνουν και να κρατάνε χαμηλά τον δείκτη του σκορ. Νέο σουτ του Γκαρσία στο 77’, δεν βρήκε στόχο η μπάλα.

Στο 80’ ο διαιτητής αρνήθηκε να δώσει πέναλτι στη Νίκη Βόλου όταν ο Τζοβάρας βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον τερματοφύλακα, ο Μωραΐτης τον έσπρωξε από πίσω με αποτέλεσμα να χάσει τον έλεγχο της μπάλας και να μην προλάβει να εκτελέσει. Δύο λεπτά αργότερα η Νίκη κέρδισε φάουλ κοντά στο ημικύκλιο της περιοχής των γηπεδούχων. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκαρσία, με τον Ντάσκα να εκτινάσσεται εντυπωσιακά και να αποσοβεί το 0-2. Στο 90’ οι κυανόλευκοι έφτασαν και πάλι κοντά στο γκολ, όμως το δυνατό σουτ του Γκαρσία εξουδετέρωσε ο Ντάσκας διώχνοντας σε κόρνερ.

Κρατάει την εμφάνιση του πρώτου μέρους

Η Νίκη Βόλου του πρώτου ημιχρόνου άφησε υποσχέσεις για μεγάλα πράγματα στη συνέχεια καθώς παρουσίασε ένα σύνολο με πολλά τρεξίματα, με πίεση ψηλά και ποιότητα στη μεσοεπιθετική της γραμμή. Γκαρσία και Μιράντα κάνουν τη διαφορά, όμως ο Αλέκος Βοσνιάδης θα πρέπει να βρει τη λύση στο γκολ καθώς σε περισσότερες από δέκα τελικές στο πρώτο μέρος η ομάδα πέτυχε μόλις ένα τέρμα.

Κίτρινες: Καλαμάρας (52’), Μωραΐτης (81’) – Παναγιωτίδης (51’)

Οι συνθέσεις

Π.Ο. Φήκης: Ντάσκας, Γεωργάκης, Δρόσος, Γκαντιάς, Μωραΐτης (83’ Γερέντες), Καλαμάρας (83’ Μπακάλης), Μπέτσας (75’ Ζέρβας), Τζελής, Ιωάννου (75’ Μακρής), Πολυζόπουλος (45’ Κοντογεώργος), Σκόνδρας

Νίκη Βόλου: Μπάγιτς, Πάνος, Παναγιωτίδης (91’ Μέτσε), Ανδρέου, Αλιατίδης, Κυριακίδης, Τσουκαλάς, Γκαρσία (91’ Μπόσιο), Μιράντα (72’ Τζοβάρας), Κάσσος (67’ Βλαχομήτρος), Ροχάνο (67’ Τζιώρας)

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας).