Πιο τυχερός ο Αστέρας Βλαχιώτη, 2-0 την Σπάρτη (+video)

Καλύτερος στα σημεία και σίγουρα πιο τυχερός ο Αστέρας Βλαχιώτη νίκησε 2-0 την μεγάλη  Σπάρτη για τον 7ο όμιλο της Γ’ Εθνικής,  με τους Ραχίμ και Κουρτέση να πετυχαίνουν τα δύο τέρματα.

‘Έτσι τώρα έχουνε τους γηπεδούχους στους 35 βαθμούς, αφήνοντας το δεύτερο Ναύπλιο – έχασε 1-4 στην Βάρδα από τον Παμβουπρασιακό – στους 31 βαθμούς, την τρίτη Σπάρτη στους 29 και την τέταρτη Ζάκυνθο στους 28.

Στο 8ο λεπτό ο Ραχίμ με εκτέλεση φάουλ από τα 35 μέτρα έστειλα την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Κραβαρίτη. Στο 24ο  ο Κουρτέσης με πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων.

Η εικόνα στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ήταν διαφορετική με τους Σπαρτιάτες να έχουν δύο πολύ καλές στιγμές με τους Συρεγγέλα στο 47′ και διπλή ευκαιρία στο 52ο λεπτό με τους Συρεγγέλα και Σαμπατάκο και τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Διαμαντή, να αποσοβεί το γκολ.

Από μια αποβολή για τις δύο ομάδες, ο Τσιμικλής στο 56ο λεπτό, και ο Ζαϊμι στο 80ο λεπτό και οι δύο αποβλήθηκαν με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Την επόμενη αγωνιστική – Κυριακή 26 Ιανουαρίου – ο Αστέρας Βλαχιώτη ταξιδεύει στο Ναύπλιο για το ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής ενώ η Σπάρτη υποδέχεται τον Ολυμπιακό Ζαχάρως.

Αστέρας Βλαχιώτη (Γιώργος Κούτσης): 1 Διαμαντής, 2 Κουρτέσης, 4 Τζελίδης, 5 Μπριλλάκης, 3 Δημακάκος, 6 Σκεντεράϊ, 8 Αναστασόπουλος, 10 Αλ Αιν (57′ Νικλητσιώτης), 7 Ραχίμ (75′ Βουτσιώτης), 11 Ζαϊμι, 9 Παλιάτσος (91′ Κεχαγιάς).

15 Μάνος, 17 Διαμαντάκης, 13 Aρώνης, 18 Μαργαρίτης, 14 Κεχαγιάς, 12 Νικλητσιώτης, 16 Βουτσιώτης.

Π.Σ. “Η Σπάρτη” (Κώστας Οικονόμου): 1 Κραβαρίτης, 2 Κακάμης (83′ Πλατάνας), 8 Παναγιωτίδης, 4 Μπανούσης, 11 Σωτηρόπουλος (86′ Γραμματικός), 6 Αναστασάκος (46′ Συρεγγέλας), 16 Τσιμικλής, 17 Καλούσης (67′ Σικαλόπουλος), 7 Κάρδαρης, 18 Σαμπατάκος, 9 Γεμιστός.