Πήρε και τον Αστέρα Βλαχιώτη το Αιγάλεω!

Πήρε  και τον Αστέρα Βλαχιώτη το Αιγάλεω!

Στον κακό αγωνιστικό χώρο του «Στ. Μαυροθαλασσίτης» το Αιγάλεω χάρη σε γκολ του Τσιλιγκίρη στο 29’ νίκησε με 1-0 τον Αστέρα Βλαχιώτη, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Super League 2 betsson.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα άνηκε στους γηπεδούχους. Συγκεκριμένα, στο 19’, όμορφος συνδυασμός Δημητριάδη-Παναγιώτου- Τριμμάτη από τα δεξιά, σουτ του τελευταίου ο Αθανασόπουλος με τα ακροδακτυλα έδιωξε σε κόρνερ. Στο 26’ ο Shokolarov μπήκε στην μεγάλη περιοχή, ο Παπανικόλας με προβολή έκοψε τον επιθετικό του Αστέρα και μπλόκαρε ο Σικαλιάς.

Τρία λεπτά μετά πήρε προβάδισμα στο σκορ το Σίτι. Σέντρα του Παναγιώτου από τα δεξιά, ο Τσιλιγκίρης ήταν στο ύψος της μικρής περιοχής και από πλάγια αριστερά με σουτ νίκησε τον Αθανασόπουλο για το 1-0 στο 29’. Ο Αστέρας είχε δύο χαμένες ευκαιρίες στο 34’ (σουτ) και στο 40’ (φάουλ), με τον Shokolarov.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας Βλαχιώτη πίεζε για την ισοφάριση, με το Αιγάλεω να ψάχνει τις αντεπιθέσεις και τις γρήγορες μεταβιβάσεις προκειμένου να δημιουργήσει φάσεις μπροστά από τα καρέ του Αθανασοπούλου. Στο 67′ το σουτ του Flengsborg, από τα δεξιά της περιοχής, άουτ η μπάλα. Στο 71’ το φάουλ του Τσιλιγκίρη, άουτ. Στο 74’ η παράλληλη μπαλιά από τον Πεχλιβανόπουλος, μπλόκαρε ο Σικαλιάς προ του Flensborg. Στο  79′ από το φάουλ του Τσιλιγκίρη, ο Παπανικόλας έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε άουτ.

Το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε, με την ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη να παίρνει τους τρεις βαθμούς, φτάνοντας του 24 στο Πρωτάθλημα. Από την άλλη, οι Λάκωνες έμειναν στους επτά.

Συνθέσεις:

ΑΙΓΑΛΕΩ (Α. Χαραλαμπίδης): Σικαλιάς, Παναγιώτου, Παπουτσιγιαννόπουλος, Βλάχος, Παπανικόλας, Πιαστόπουλος (71′ Καλύβας), Λάσκαρης, Αρναρέλλης, Τριμμάτης (84′ Βουκελάτος), Τσιλιγκίρης (79′ Σταματάκης), Δημητριάδης (71′ Χοτζάλλι).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ (Κ. Βελιτζέλος): Αθανασόπουλος, Αναστασόπουλος, Πεχλιβανόπουλος (84′ Ρόδης), Alvarez, Λάμτσε, Maisuradze, Λεωνιδόπουλος (75′ Μεταξάς), Παπουλής (45′ Addo), Τσίπρας (81’ Bousbiba), Shokolarov, Flensborg (75′ Abankwa).

Διαιτητής: Πατεμτζής (Ηρακλείου)

Βοηθοί: Δασκαλομαρκάκης (Ρεθύμνου), Κοττωρός (Δωδ/νήσου).