Πήρε ρεβάνς από τον Άρη με τρομερό Σισέ ο Ολυμπιακός!

Με τον Σισέ να έχει γκολ και κερδισμένο πέναλτι, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 2-1 του Άρη στην πρεμιέρα των playoffs. Στο +15 από τον ΠΑΟΚ οι «ερυθρόλευκοι», έχασε έδαφος για την 4άδα η ομάδα του Μπούργος.

Μία εβδομάδα αφού έχασε το αήττητο στο «Κλ. Βικελίδης», ο Ολυμπιακός… εκδικήθηκε για την ήττα νικώντας 2-1 τον Άρη, στην πρεμιέρα των playoffs της Super League 1.

Κομβικός για τους νικητές, που ξέφυγαν στο +15 από τον ΠΑΟΚ, ο Παπέ Σισέ, που πέτυχε το πρώτο γκολ και κέρδισε το πέναλτι χάρη στο οποίο ήρθε το δεύτερο, από τον Ελ Αραμπί (που είχε χάσει άλλο στο πρώτο ημίχρονο).

Οι δε «κίτρινοι» υπέστησαν την πρώτη τους ήττα υπό την ηγεσία του Χερμάν Μπούργος και μπήκαν με το… αριστερό στα playoffs και στη μάχη της τετράδας.

Άξια αναφοράς η παρουσία 50 οπαδών του Άρη στην κερκίδα, μια εικόνα σπάνια στην εποχή της μη μετακίνησης οπαδών.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Πέδρο Μαρτίνς, με τον Βατσλίκ αμετακίνητο κάτω από τα δοκάρια και τους Σισέ, Μανωλά για πρώτη φορά μαζί στο κέντρο της άμυνας. Στα άκρα, επιλέχθηκαν οι Λαλά και Ρέαμπτσιουκ, με τους Εμβιλά, Μπουχαλάκη στον άξονα και τριάδα πίσω από τον Ελ Αραμπί τους Ροντρίγκες, Καρβάλιο και Μασούρα.

Ο δε Χερμάν Μπούργος επέλεξε και αυτός 4-2-3-1, με Κουέστα στην εστία και Σούντγκρεν, Μπράμπετς, Φαμπιάνο και Γκάνεα. Στα χαφ έπαιξαν οι Σάσα και Ματίγια, με Ιτούρμπε, Εντιαγέ και Γκάμα τριάδα πίσω από τον Καμαρά.

Οι «ερυθρόλευκοι» θέλησαν να ελέγξουν το ματς από το πρώτο λεπτό και τα κατάφεραν για ένα δεκάλεπτο, προτού εξισορροπήσει την κατάσταση η ομάδα του Μπούργος.

Οι πρώτες φάσεις μάλιστα ανήκαν στους φιλοξενούμενους, με Καμαρά και Γκάνεα να μην βρίσκουν στόχο στο 21’.

Τρία λεπτά αργότερα ήρθε και η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους Πειραιώτες, με τον Ελ Αραμπί να μην καταφέρνει να νικήσει τον Κουέστα από πλάγια θέση μετά από λάθος της άμυνας του Άρη.

Οι φιλοξενούμενοι… απάντησαν στο 28’, όταν ο Σούντγκρεν γύρισε εξαιρετικά στον Ιτούρμπε αλλά αυτός είδε το σουτ του να σταματά στα χέρια του Βατσλίκ.

Στο 37’, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πολύ κοντά στο 1-0, όταν ένα άτσαλο μαρκάρισμα του Γκάνεα στον Ροντρίγκες μέσα στην περιοχή έφερε πέναλτι, το οποίο όμως απέτυχε να αξιοποιήσει ο Ελ Αραμπί – καθώς ο Κουέστα έπεσε σωστά και απέκρουσε.

Στο replay πάντως, φάνηκε ότι ο Ισπανός δεν πατούσε στην γραμμή κατά τη διάρκεια της εκτέλεσης, κάτι που κανονικά επιφέρει επανάληψη του χτυπήματος.

Παρ’ όλα αυτά, οι πρωταθλητές κατόρθωσαν να πάρουν προβάδισμα πριν την ανάπαυλα. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Καρβάλιο εκτέλεσε εξαιρετικά το κόρνερ και ο Σισέ πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Άρη για το 1-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τεράστια διπλή ευκαιρία για τους Πειραιώτες. Στο 47’ ο Εμβιλά είδε την κεφαλιά του να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης δεν μπόρεσε να σκοράρει από πλάγια θέση.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν επικίνδυνοι στην κόντρα και δύο λεπτά αργότερα κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Καμαρά από τον Βατσλίκ, με το VAR ωστόσο να υποδεικνύει ότι δεν υπήρχε τίποτα.

Εντέλει, ο Άρης κατάφερε να φτάσει στο 1-1 χάρη σε άλλη μία αντεπίθεση, με τον Καμαρά να βγάζει τετ α τετ τον Εντιαγέ και τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα κάτω από τα πόδια του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, στο 61ο λεπτό.

Ένα σουτ του Αγκιμπού Καμαρά στο 72’ κόντραρε και ανάγκασε τον Κουέστα να επέμβει με τα πόδια, ενώ Εμβιλά (77’) και Μ. Καμαρά (79’) απέτυχαν να βρουν στόχο.

Ο μέσος από τη Γουινέα είχε ένα υπέροχο σουτ που αποκρούστηκε από τον Ισπανό στο 83’, όμως μετά το κόρνερ που προέκυψε ο Σισέ κέρδισε πέναλτι σε κράτημα του Φαμπιάνο.

Αυτή τη φορά ο Ελ Αραμπί ήταν εύστοχος, κάνοντας το 2-1 στο 85’.

Μία κεφαλιά του Μπράμπετς στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από φάουλ δεν ανησύχησε τον Βατσλίκ, που μπλόκαρε άνετα, με το σκορ να μην αλλάζει και τους πρωταθλητές να παίρνουν τη νίκη.

MVP: Φοβερό ματς από τον Παπέ Σισέ. Ο Σενεγαλέζος αμυντικός άνοιξε το σκορ (όπως είχε κάνει και στο 1-0 της κανονικής διάρκειας), ενώ είχε καίριες τοποθετήσεις και στα μετόπισθεν, προτού κερδίσει το πέναλτι που έφερε το 2-1.

Η… σφυρίχτρα: Δύσκολο ματς για τον Βαγγέλη Μανούχο. Το πρώτο πέναλτι στον Ολυμπιακό δόθηκε σωστά, αν και δεν έγινε αντιληπτό από τον διαιτητή αλλά και το VAR ότι ο Κουέστα δεν πατούσε στην γραμμή όταν εκτέλεσε ο Ελ Αραμπί. Ο ρέφερι χρειάστηκε να δει το βίντεο προκειμένου να… πάρει πίσω το πέναλτι του Καμαρά, ενώ η φάση του δεύτερου πέναλτι των γηπεδούχων έφερε διαμαρτυρίες, αν και όντως φάνηκε, εντέλει, ότι ο Φαμπιάνο κράτησε τον Σισέ.

Οι ενδεκάδες των ομάδων

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (81’ Βρουσάι), Σισέ, Μανωλάς, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (64’ Μ. Καμαρά), Καρβάλιο (64’ Βαλμπουενά), Ροντρίγκες (64’ Τικίνιο), Μασούρας (46’ Αγκ. Καμαρά), Ελ Αραμπί.

Στον πάγκο: Κρίστινσον, Λόπες, Παπασταθόπουλος, Φαντιγκά.

Άρης (Χ. Μπούργος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Γκάνεα (76’ Λούμορ), Σάσα, Ματίγια, Ιτούρμπε (69’ Χαΐροβιτς), Εντιαγέ, Γκάμα (69’ Πάλμα), Καμαρά.

Στον πάγκο: Σιαμπάνης, Εμπακατά, Μπερτόγλιο, Σάκιτς, Λόπεθ, Ντουκουρέ.

Διαιτητής: Μανούχος
Βοηθοί: Ψάρρης, Δημητριάδης
4ος: Φωτιάς
VAR: Καραντώνης, Τριανταφύλλου