Πήρε το «διπλό» και βγήκε από το… τούνελ ο Ολυμπιακός! (+video)

Με «όπλο» την άμυνά του και καθοριστικούς τους Ντόρσεϊ, Βεζένκοφ και Γουόκαπ στα τελευταία λεπτά, ο Ολυμπιακός νίκησε 72-62 στην Μπασκόνια και σταμάτησε το σερί των τεσσάρων ηττών….

Αφού «στραγγάλισε» με την άμυνά του την Μπασκόνια, ο Ολυμπιακός έφυγε με τη νίκη (72-62) από τη Βιτόρια και ανεβαίνοντας στο 13-9, παρέμεινε δυνατά σε τροχιά playoffs.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος ματς, με τον Άλεκ Πίτερς να ήταν μεγάλος «πονοκέφαλος» και να κρατά τους Βάσκους (60-60), μέχρι το 37’. Εκεί, οι παίκτες του Μπαρτζώκα με τις τρομερές άμυνες του Γουόκαπ και τα καλάθια των Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ έκαναν το κρίσιμο 10-0 (60-70), που τους εξασφάλισε το ροζ φύλλο.

Κορυφαίος ο Ντόρσεϊ με 17 πόντους και τον ακολούθησε ο Βεζένκοφ με 15π.

Από την άλλη, η Μπασκόνια υποχώρησε στο 7-16, με τον Άλεκ Πίτερς να ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους.

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Μέσα από την εξαιρετική τους άμυνα, με απανωτά κλεψίματα και σωστή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 16-5, στα πρώτα έξι λεπτά. Οι Πειραιώτες διατήρησαν το +11 (7-18) μέχρι το 7’, καθώς στα τελευταία λεπτά σίγησαν επιθετικά, έχοντας άστοχες επιλογές, με τους Βάσκους από την άλλη να «χτυπούν» από την περιφέρεια και να κάνουν 6-0, για το 13-18 της πρώτης περιόδου.

Κάκιστες επιλογές στην επίθεση και αργές επιστροφές στην άμυνα είχε ο Ολυμπιακός στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, με την Μπασκόνια να κάνει επιμέρους σκορ 8-2 και να παίρνει το προβάδισμα (21-20), στο 14’. Με τους Σλούκα και Βεζένκοφ οι Πειραιώτες πέρασαν ξανά μπροστά (23-27), αλλά παρά την αστοχία των Βάσκων, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έκαναν συνεχόμενα λάθη, είχαν κακές επιλογές στην επίθεση και έτσι η διαφορά δεν διευρυνόταν. Με τον Ίνοκ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (29-29) και το τρίποντο του Σλούκα διαμόρφωσε το 29-32 του πρώτου ημιχρόνου.

Μέσα από την άμυνά του και τους Γουόκαπ και Βεζένκοφ, ο Ολυμπιακός πήγε στο +8 (29-37) στην αρχή του δεύτερου μέρους. Όμως, ακολούθησαν ξανά λάθη και κακές επιστροφές στην άμυνα, με την Μπασκόνια να πλησιάζει στο καλάθι (37-39), στο 25’. Η αντίδραση των Πειραιωτών ήρθε με Βεζένκοφ και Φαλ για το +7 (37-44), αλλά η άμυνα δεν είχε το… αντίδοτο για τον Άλεκ Πίτερς και έτσι οι Βάσκοι έμεναν κοντά (44-47). Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο οι παίκτες του Μπαρτζώκα έσφιξαν αμυντικά και με το τρίποντο του Παπανικολάου έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +6 (44-50).

Εντελώς… κοιμισμένος μπήκε ο Ολυμπιακός στην τέταρτη περίοδο με φθηνά λάθη, αλλά όχι ο Γκιεντράιτις, ο οποίος ήταν «ζεστός» και με απανωτά τρίποντα υπέγραψε το 9-0 της Μπασκόνια για το +3 (53-50), στο 32’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και με τον Βεζένκοφ πήγαν στο +5 (55-60), με τον Άλεκ Πίτερς να ισοφαρίζει ξανά (60-60), στο 37’. Εκεί, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έβγαλαν τρομερές άμυνες με κλεψίματα και τον Ντόρσεϊ να εκτελεί ξέφυγαν στο +10 (60-70), στα 1:30’’ πριν τη λήξη. Στο τέλος ο Ολυμπιακός έκανε διαχείριση και πήρε τη νίκη με το τελικό 62-72.

MVP: Η τριπλέτα Γουόκαπ, Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ που «καθάρισαν» στα τελευταία λεπτά. Με τον Αμερικανό να κλέβει μπάλες και να μοιράζει στους άλλους δύο, ο Ολυμπιακός έκανε το καθοριστικό σερί στο τέλος και πήρε τη νίκη.

Ο αριθμός που έκανε τη διαφορά: Αναμφίβολα τα 11/21 τρίποντα που είχαν οι Πειραιώτες, που είναι εξαιρετικό ποσοστό –ειδικά για εκτός έδρας- και φυσικά τα 13 κλεψίματα που έκαναν.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 29-32, 44-50, 62-72.

Πήρε το «διπλό» και βγήκε από το… τούνελ ο Ολυμπιακός! (+video)Πήρε το «διπλό» και βγήκε από το… τούνελ ο Ολυμπιακός! (+video)