Πήρε το «θρίλερ» στο ΟΑΚΑ και… αγκάλιασε το πλεονέκτημα ο Ολυμπιακός! (+videos)

Μέσα από την άμυνά του, ο Ολυμπιακός υποχρέωσε σε «μπλακ άουτ» τον Παναθηναϊκό στα τελευταία λεπτά και νικώντας 68-62 μέσα στο ΟΑΚΑ, σχεδόν… αγκάλιασε το πλεονέκτημα

Συνεχίζει με… φόρα από τον πρώτο γύρο ο Ολυμπιακός!

Μετά την ήττα στο ΣΕΦ, οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν το σερί νικών απέναντι στον Παναθηναϊκό και επικρατώντας 68-62, στο ΟΑΚΑ, πλέον είναι σχεδόν… αγκαλιά με το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στη Stoiximan Basket League, αφού υπερκάλυψαν και το -5 (76-81) στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος.

Πολύ κλειστό παιχνίδι για 35 λεπτά, καθώς κανείς από τους δύο δεν ήταν σε θέση να πάρει διαφορά, με το σκορ να ήταν στον πόντο (60-61). Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά η άμυνα της ομάδας του Μπαρτζώκα υποχρέωσε σε «μπλακ άουτ» τους παίκτες του Πρίφτη και με ψυχραιμία στις δικές της επιθέσεις με μπροστάρη τον Σλούκα «κλείδωσε» το ροζ φύλλο.

Μόνος πρώτος στη βαθμολογία ο Ολυμπιακός με 18-1, ενώ από την άλλη ο Παναθηναϊκός υποχώρησε στο 17-2.

Άλλη μία τρομερή εμφάνιση σε «αιώνιο» ντέρμπι από τον ΜακΚίσικ με 18 πόντους, με το Βεζένκοφ να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 13π. και 15 ριμπάουντ και τον Σλούκα να προσθέτει άλλους 12π. με 7 ασίστ. Καλή και καθοριστική δουλειά από τον Γουόκαπ με 11π.

Από το «τριφύλλι», ξεχώρισε ο Νέντοβιτς με 18 πόντους και ο Παπαπέτρου με 14π. Ο Παπαγιάννης είχε 10π. και 8 ριμπάουντ.

Με τους Παπαγιάννη, Έβανς, Παπαπέτρου, Νέντοβιτς και Σαντ-Ρος ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός στο ντέρμπι, ενώ ο Ολυμπιακός με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Γουόκαπ. Νευρικοί ήταν και οι δύο στην αρχή του ματς, όπου αναλώνονταν σε πολλά σουτ από την περιφέρεια. Οι Νέντοβιτς και Παπαπέτρου μπήκαν κάπως «ζεστοί» και έτσι οι «πράσινοι» είχαν από νωρίς το προβάδισμα, το οποίο έφτασαν στο +4 (11-7), στο 6’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το «τριφύλλι» σίγησε επιθετικά, με τους «ερυθρόλευκους» να ελέγχουν τα ριμπάουντ και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο με πρωταγωνιστή τον Βεζένκοφ να κάνουν επιμέρους σκορ 2-8 στα τελευταία λεπτά και να κλείνουν την πρώτη περίοδο μπροστά (13-15).

Με καλή άμυνα και τον Μέικον να έρχεται ορεξάτος από τον πάγκο, ο Παναθηναϊκός μπήκε με σερί 5-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο (18-15). Από την άλλη, ο Ολυμπιακός έκανε λάθη και είχε κακές επιλογές στην επίθεση, με τους «πράσινους» να διατηρούσαν τον έλεγχο που τους έστειλε στο +5 (22-17), στο 14’. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες έβγαλαν αντίδραση και πλησίασαν με τον ΜακΚίσικ (24-22), αλλά τα επιθετικά ριμπάουντ και ο Παπαπέτρου έστειλαν το «τριφύλλι» στο +6 (30-24), στο 17’. Ο Αμερικανός μαζί με τον Σλούκα αποτέλεσαν τη νέα απάντηση της ομάδας του Μπαρτζώκα, η οποία έφερε το ντέρμπι στα ίσα (32-32), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το ισορροπημένο 34-34.

Με το τρίποντο του Γουόκαπ, ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα (34-37) στην αρχή του δεύτερου μέρους. Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε μέσα από την άμυνα και τους Νέντοβιτς και Σαντ-Ρος αρχικά με ένα σερί 6-0 (40-37), ενώ στη συνέχεια ο Κουβανός με τρίποντο τον έστειλε ξανά στο +6 (45-39), στο 24’. Εκεί, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν λύσεις από τον Γουόκαπ, ο οποίος με τις άμυνές του και τα καλάθια του τους έσπρωξε σε σερί 8-0 για το προβάδισμα (45-47), στο 27’. Στα τελευταία λεπτά, το παιχνίδι είχε πολύ… ξύλο εκατέρωθεν, με τις δύο ομάδες να σκόραραν με το… σταγονόμετρο, όπου το τρίποντο του Παπανικολάου έστειλε τους Πειραιώτες στο +4 (48-52), ενώ ο Παπαγιάννης με καλάθι στη λήξη της τρίτης περιόδου μείωσε στο καλάθι (50-52).

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου, ο ΜακΚίσικ έστειλε ξανά τον Ολυμπιακό στο +4 (50-54), με τον Παναθηναϊκό να απαντά με Νέντοβιτς και ένα 4-0 αρχικά για την ισοφάριση (54-54), ενώ με δικό του τρίποντο οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά (57-56), στο 33’. Απανωτές άμυνες και Βεζένκοφ-ΜακΚίσικ έστειλαν τους «ερυθρόλευκους» στο +4 (57-61), με τον Παπαπέτρου να μειώνει στον πόντο (60-61), στο 35’. Στη συνέχεια, το «τριφύλλι» ήταν απελπιστικά άστοχο κυρίως από την περιφέρεια, με τους Πειραιώτες να βγάζουν άμυνες και να είχαν τον έλεγχο των αμυντικών ριμπάουντ, ενώ εκμεταλλευόμενοι το μπόνους των βολών πήραν το «μαξιλαράκι» του +8 (60-68), στο 38’. Το μόνο που άλλαξε μέχρι τη λήξη ήταν ένα φόλοου του Παπαγιάννη στην εκπνοή, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 62-68.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 34-34, 50-52, 62-68.