Playoffs Euro: Στα τελικά με θρίλερ Σκωτία, Ουγγαρία και Σλοβακία

Η Σκωτία πήρε το τελευταίο χρυσό εισιτήριο για τα τελικά του Euro, νικώντας με 5-4 στα πέναλτι την Σερβία στο Βελιγράδι (1-1 το 90λεπτο και η παράταση). Μαζί της στην τελική φάση και οι Ουγγαρία και Σλοβακία

Με συγκλονιστικό τρόπο σφραγίστηκαν τα τρία τελευταία εισιτήρια για την τελική φάση του Euro 2020, με τις Σερβία, Ουγγαρία και Σλοβακία να είναι εκείνες που χαμογέλασαν στο φινάλε.

Η Ουγγαρία έκανε επική ανατροπή στα τελευταία λεπτά και επιβλήθηκε 2-1 της Ισλανδίας στην Βουδαπέστη, η Σλοβακία έκαμψε στην παράταση με 2-1 την αντίσταση της Βόρειας Ιρλανδίας με το χρυσό γκολ του Ντούρις στο 110′ ενώ η Σκωτία βγήκε νικήτρια στη μάχη επιβίωσης με την Σερβία νικώντας 5-4 στα πέναλτι μετά το 1-1 στα 90 λεπτά και στην παράταση.

ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΚΩΤΙΑ ΜΕΣΩ ΠΕΝΑΛΤΙ

Στο “Ράζκο Μίτιτς” του Βελιγραδίου έλαβε χώρα το πιο συναρπαστικό και συνάμα δραματικό ματς της βραδιάς, με την Σερβία να ψάχνει την πρώτη της συμμετοχή σε τελική φάση μεγάλου ποδοσφαιρικού τουρνουά μετά από το 2006 και την Σκωτία να κυνηγάει την πρώτη της παρουσία σε τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης μετά το 1998 αλλά και την πρώτη της σε τελικά Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος μετά το 1996.

Οι χαιλάντερς μπήκαν στη θέση του οδηγού στο 52′ με το εξαιρετικό γκολ του Κρίστι (σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα χτήπησε πρώτα στη ρίζα του αριστερού δοκαριού και ύστερα κατέληξε στα δίχτυα), για να έρθει όμως η ισοφάριση για τους Σέρβους στο 90′, με τον Μλαντένοβιτς να εκτελεί κόρνερ και τον Γιόβιτς με σκαστή κεφαλιά να νικάει τον Μάρσαλ.

Το 1-1 που διαμορφώθηκε λίγο πριν το φινάλε του 90λεπτου δεν άλλαξε στην παράταση και οι δύο εθνικές ομάδες κλήθηκαν να λύσουν τις διαφορές τους στα πέναλτι.

Εκεί η ομάδα του Στιβ Κλαρκ ήταν αλάνθαστη ευστοχώντας και στα πέντε πέναλτι (κατά σειρά οι Γκρίφιθς, ΜακΓκρέγκορ, ΜακΤόμινεϊ, ΜακΜπέρνι και Μακλιν), με τους Σέρβους του Λιούμπισα Τουμπάκοβιτς να βρίσκουν δίχτυα στις πρώτες τέσσερις εκτελέσεις αλλά το μεγάλο κανόνι τους, Αλεκσάνταρ Μίτροβιτς να νικιέται από τον Μάρσαλ στο πέμπτο πέναλτι (έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε) και την πρόκριση να καταλήγει στην Σκωτία.

Οι χαϊλάντερς επιστρέφουν μάλιστα σε τελικά Euro έπειτα από πάρα πολλά χρόνια απουσίας, με την πρώτη τους συμμετοχή να καταγράφεται το 1992 και τη δεύτερη και τελευταία μέχρι πρότινος να είναι το 1996.

ΣΕΡΒΙΑ: Ραΐκοβιτς, Μιλένκοβιτς, Σ.Μίτροβιτς, Γκουντέλι, Λάζοβιτς, Μακσίμοβιτς (71′ Γιόβιτς), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (71′ Κατάι), Λούκιτς, Κόστιτς (59′ Μλαντένοβιτς), Α.Μίτροβιτς (108′ Σπάχιτς), Τάντιτς

ΣΚΩΤΙΑ: Μάρσαλ, Ο’Ντόνελ (117′ Γκρίφιθς), Γκάλαγκερ, ΜακΤόμινεϊ, Ρόμπερτσον, Τζακ, ΜακΓκιν (83′ ΜακΛιν), Τίρνι, Κρίστι (87′ Πάτερσον), Ντάικς (83′ ΜακΜπέρνι), ΜακΓκρέγκορ

ΤΡΕΛΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΖΟΜΠΟΖΛΑΙ

Απίστευτη εξέλιξη είχε ωστόσο και η αναμέτρηση στην “Πούσκας Αρένα” της Βουδαπέστης, με την Ουγγαρία να κάνει το δρομολόγιο κόλαση-παράδεισος μέσα σε λίγα λεπτά, όσα ακριβώς χρειάστηκαν και στην Ισλανδία για να πραγματοποιήσει την αντίθετη διαδρομή. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 11′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σίγκουρντσον και τραγικό λάθος από τον Γκουλάσι, για να έρθει ωστόσο η λύτρωση για τους Μαγιάρους στο φινάλε. Αρχικά ο Νέγκο ισοφάρισε σε 1-1 στο 88′ (είχε μπει στο 84′), ενώ στο 90’+2′ το μεγάλο τους αστέρι, ο Ντομινίκ Ζομποζλάι, έγραψε το 2-1 με εκπληκτικό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής για να τους στείλει με πανηγυρικό τρόπο στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΙΣΛΑΝΔΙΑ 2-1

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Γκουλάσι, Φιόλα (71′ Λόβρεντσικς), Όρμπαν, Ζαλάι, Μπότκα, Κάλμαρ (61′ Σίγκερ), Νάγκι (84′ Νέγκο), Ζομποζλάι, Χολέντερ (72′ Νίκολιτς), Σαλάι, Ζαλάι (84′ Κόνιβες)

ΙΣΛΑΝΔΙΑ: Χάλντορσον, Πάλσον, Σίγκουρντσον, Άμασον, Μάγκνουσον, Σιγκούργιονσον (87′ Ίνγκασον), Γκούναρσον (83′ Σκίλασον), Σίγκουρντσον, Γκούντμουντσον (72′ Μποέντβαρσον), Μπιάρνασον, Φινμπόγκασον (73′ Α. Γκούντμουντσον)

ΝΤΟΥΡΙΣ Ο ΛΥΤΡΩΤΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΛΟΒΑΚΙΑ

Στο “Γουίντσορ Παρκ” του Μπέλφαστ, Βόρεια Ιρλανδία και Σλοβακία ξεκίνησαν από την ίδια αφετηρία καθώς αμφότερες διεκδικούσαν τη δεύτερη συμμετοχή τους σε τελική φάση Euro, με την ομάδα του Στέφαν Τάρκοβιτς να είναι εκείνη που γεύτηκε το νέκταρ της πρόκρισης στο φινάλε, έστω και με καρδιοχτύπια. Ο Κούτσκα έβαλε μπροστά στο σκορ τους Σλοβάκους στο 17′ όμως στο 87′ ήρθε το αυτογκόλ από τον στόπερ της Ίντερ, Σκρίνιαρ, και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση. Εκεί οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και πάλι το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Ντούρις να τους βάζει στη θέση του οδηγού στο 110′ και δεν άφησαν εκ νέου το τιμόνι, για να πάρουν οριστικά το δρόμο προς την τελική φάση του Euro.

ΒΟΡΕΙΑ ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Πίκοκ-Φάρελ, Ντάλας, Κάθκαρτ (99′ Φλάνάγκαν), Έβανς, Λιούις, ΜακΓκιν (77′ Λάφερτι), ΜακΝερ (104′ Φέργκιουσον), Ντέιβις, Σάβιλ (65′ Τόμπσον), Μαγκίνις (77′ Μπόις), Ουάσινγκτον (66′ Γουάιτ)

ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Ρόντακ, Πέκαρικ, Σάτκα, Σκρίνιαρ, Ουμπόκαν, Λομπότκα (65′ Χροσόβσκι), Κούτσκα, Μακ (65′ Ντούρις) Ρούσνακ (118′ Γκιόμπερ), Χάμσικ (106′ Γκρέγκους), Ντούντα (85′ Μραζ)