PlayOuts: Θρίλερ στο Αγρίνιο με πέναλτι στο 104′, τεράστια νίκη του ΠΑΣ στη Νίκαια (+vids)

Super League: Ο Παναιτωλικός με πέναλτι στο… 104′ γλίτωσε την ήττα από τον Λεβαδειακό μέσα στο Αγρίνιο (2-2), ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα πέτυχε σπουδαία νίκη με 1-0 επί του Ιωνικού στη Νίκαια – Μοιράστηκαν από έναν βαθμό στην Τρίπολη Αστέρας και Λαμία.

Έξι ομάδες σε απόσταση έξι βαθμών στη μάχη των Play Outs της Super League, με δύο αγωνιστικές να απομένουν.

Ο Λεβαδειακός βρισκόταν μια ανάσα από τη νίκη μέσα στο Αγρίνιο, που θα έβαζε ακόμα μεγαλύτερη φωτιά στη μάχη της σωτηρίας, αλλά ο Παναιτωλικός με αμφισβητούμενο πέναλτι στο… 14ο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε 2-2 και γλίτωσε από τα χειρότερα.

Ο Ζοάο Πέδρο ήταν ο «ήρωας» της ομάδας του Αγρινίου, αφού αυτός είχε μειώσει σε 2-1 στο 60ό λεπτό, ενώ αυτός εκτέλεσε εύστοχα και το πέναλτι στο 104′. Η ομάδα της Βοιωτίας έχασε μεγάλη ευκαιρία να ξεκολλήσει από τη τελευταία θέση, καθώς είχε προηγηθεί 0-2, με τον Γιώργο Νίκα να σκοράρει και τις δύο φορές (10′ πεν., 44′).

Σπουδαία νίκη με 1-0, που τον φέρνει κοντά στη σωτηρία, πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννινα μέσα στη Νίκαια επί του Ιωνικού. Το γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Μέντες Μορέιρα Αχμάντ στο 64ο λεπτό, το οποίο ήταν και το πρώτο του φέτος.

Στην Τρίπολη, η Λαμία πήρε σημαντικό βαθμό από τον Αστέρα (0-0) και διατηρήθηκε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Χορταστικό παιχνίδι στο Περιστέρι, όπου ο ΟΦΗ επικράτησε του Ατρομήτου με 3-2 κι έκανε μεγάλο βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης των play outs. Τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Ντιουσέ (8′), Μεγιάδο (26′) και Ντίκο (65′), ενώ για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Ρομπάιγ (16′ πεν.) και Βούρος (35′ αυτογκόλ).