Πολύ καλή η Νέα Αρτάκη, 2-0 νίκησε όμως το Ύπατο

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη φετινή Γ’ Εθνική ΑΟ Υπάτου, ο οποίος επικράτησε με σκορ 2-0 επί της πολύ καλής πάντως ομάδας χθες της Νέας Αρτάκης και πρόσθεσε στο… σακούλι του τους τρεις πρώτους βαθμούς!

Η ομάδα του Παναγιώτη Τζαναβάρα κατάφερε στο β’ ημίχρονο να κάμψει την αντίσταση των φιλοξενούμενων με τον Ζυγκερίδη να υπογράφει τη νίκη της ομάδας του με δύο προσωπικά τέρματα!

Πάντως ο ΑΟ Υπάτου εξ’ αρχής κατέβαλλε προσπάθειες προκειμένου να γίνει απειλητικός όμως έπεφτε πάνω στους καλούς οπισθοφύλακες της Νέας Αρτάκης.

Η Αρτάκη είχε καλή στιγμή στο 19’ με τον Χατζηστάμου να σουτάρει και το Διαμαντή να λέει «όχι». Το α’ μέρος ολοκληρώθηκε με ελάχιστες καταγεγραμμένες τελικές.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα το 49’ ο Ζυγκερίδης απείλησε με μια πάσα η οποία είχε στόχο το Σπανό, όμως οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων έδιωξαν τελευταία στιγμή.

Στο 63’ ήταν σειρά του Σπηλιώτη να προσπαθήσει να παραβιάσει την εστία του Τζουβάρα, όμως ο πορτιέρο της Νέας Αρτάκης έδιωξε σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Στασινόπουλος «σημάδεψε» το δοκάρι του Διαμαντή.

Ωστόσο, η αναμέτρηση βρισκόταν στο 69ο λεπτό όταν ο Ζυγκερίδης πήρε το… όπλο του και άνοιξε το σκορ για το 1-0!

Λίγο αργότερα (76’) έπειτα από σέντρα του Σπηλιώτη, ο ίδιος παίκτης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0, διαμορφώνοντας παράλληλα και το τελικό σκορ.

ΑΟ Υπάτου (Τζαναβάρας): Διαμαντής, Καράϊ (80’ Βλυσσίδης), Παπαδόπουλος, Ευθυμίου, Σπηλιώτης, Μακροστέργιος, Σπανός (58’ Δοξάκης), Καλόφωνος (57’ Κατσέλης), Χατζηδημητρίου, Νιφορόπουλος (67’ Πέντα), Ζυγκερίδης (90’ Παναγιωτόπουλος).

Νέα Αρτάκη (Γκόφας): Τζουβάρας, Κουτρόπουλος, Μπελίτσος, Καραμπάς, Τσατσαρώνης, Χούσινεκ (56’ λ.τρ. Ζαχαρόπουλος), Χατζηστάμου (40’ λ.τρ. Παπαδάκης), Κατσούκης (66’ Σκριβάνος), Στασινόπουλος, Μεγάλος (55’ Κωστούλας), Ντάμπος.