Πως ο Γούρμος “τελείωσε” τον Πανηλειακό…

Με τέρμα του 38χρονου επιθετικού, Ανδρέα Γούρμου στο 119′ ο ΠΑΟ Βάρδας απέκλεισε από την προημιτελική φάση του κυπέλλου ΕΠΣ Ηλείας τον Πανηλειακό στην έδρα του!

Στον τέταρτο και τελευταίο χρονικά προημιτελικό του Κυπέλλου Ηλείας 2018-2019, το απόγευμα του Σαββάτου, Πανηλειακός – ΠΑΟΒ αγωνίστηκαν μεταξύ τους στο Στάδιο Πύργου σε μονό, νοκ-άουτ αγώνα για πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού, με τους φιλοξενούμενους “πράσινους” να επικρατούν με 0-1 σκορ στην παράταση (μετά από 0-0 στα 90′).

Την ώρα που ο Πανηλειακός όπως …συνήθως έχει κάνει στο φετινό πρωτάθλημα, δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει την έδρα του ούτε και στο κύπελλο Ηλείας!

Ο αγώνας

Μέτριο ως κακό το ματς στα πρώτα λεπτά, και κυρίως στο χώρο του κέντρου χωρίς φάσεις στις δυο περιοχές. Μοναδική λίγο αξιοσημείωτη φάση, και πρώτη έστω τέτοια, στο 20′ όταν ο Μπαρμπαρούσης κέρδισε ένα φάουλ σε μαρκάρισμα του λίγο έξω από την περιοχή, που το χτύπησε ο Αντωνόπουλος και χωρίς να έχει πολλή δύναμη τελικά η μπάλα μπλοκαρίστηκε από τον Δημόπουλο

Στο 36′ η σημαντικότερη ως τότε φάση, κι ήταν ευκαιρία για τους “πράσινους” όταν από φάουλ του Γ. Πολίτη από πλάγια θέση ο Δ. Νικολόπουλος που στο ματς αυτό έπαιξε σαν κεντρικός επιθετικός, πήρε την πρώτη και γυριστή κεφαλιά προς το μέσο της περιοχής και νέα κεφαλιά του Ντόμα από καλή θέση πέρασε άουτ

Στο 44′ “απάντηση” στις ευκαιρίες για τον Πανηλειακό, σε φάση που κι αυτή ξεκίνησε από στατικό χτύπημα, και συγκεκριμένα φάουλ του Αντωνόπουλου που έφερε τη μπάλα μέσα στην περιοχή κι εκεί πρώτη κεφαλιά-γύρισμα του Αρβανίτη στον Μπαρμπαρούση, καρφωτή κεφαλιά αυτού, έδιωξε σωτήρια ο Δημόπουλος

– Αποτέλεσμα ημιχρόνου το 0-0 στον Πύργο

Στο δεύτερο μέρος ξεκίνησε δυνατά ο Πανηλειακός. Στο 47′ υπήρξε διπλή ευκαιρία του Σταθάτου, πρώτα πλασέ που απέκρουσε ο Δημόπουλος, και στη συνέχεια σε κενή εστία δεν πρόλαβε πάλι ο Σταθάτος αλλά από δύσκολη, πλάγια θέση κι έδιωξε με προβολή ο Σιδέρης, που μάλιστα στη φάση αυτή τραυματίστηκε και στο χέρι στην προσπάθεια του. Ενώ στο 49′ σε κόρνερ για τον Πανηλειακό, ακολούθησε φάση διαρκείας όπου μεταξύ άλλων προσπάθεια του Αρβανίτη ανακόπηκε από αμυνόμενο σχεδόν επί της γραμμής τέρματος και τελικά ο Δημόπουλος έδιωξε σε νέο κόρνερ.

Μετά την είσοδο του Θαν. Νικολόπουλου, αυτός πέρασε κεντρικός επιθετικός για τον ΠΑΟΒ και γύρισε σέντερ μπακ ο Δ. Νικολόπουλος, δηλαδή στη θέση που αγωνίζεται όλη τη φετινή σεζόν, πλην του αγώνα αυτού που ξεκίνησε μπροστά. Ο Πανηλειακός διατήρησε εδαφική υπεροχή στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους (και περίπου μέχρι το 65′ τη μεγαλύτερη).

Στο 61′ νέα καλή στιγμή για τον Πανηλειακό, όπου δυνατό σουτ Αντωνόπουλου έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ ο Δημόπουλος. Κι από την εκτέλεση κόρνερ του Σταθάτου, κεφαλιά του προωθημένου Δ. Τσίγκρηλα πέρασε λίγο άουτ

Στο 72′ σε προσπάθεια αντεπίθεσης του ΠΑΟΒ τη μπαλιά προς τον εφορμούντα Γούρμο πρόλαβε έγκαιρα μετά από διεκδίκηση μεταξύ τους κι έδιωξε σε κόρνερ ο Αρβανίτης. Ενώ στο 83′ μετά από σέντρα του Γ. Πολίτη στην περιοχή, κεφαλιά του Γούρμου πέρασε άουτ

Στο 88′ μετά από σέντρα του Νικολόπουλου, μια κεφαλιά του Νικολακόπουλου βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ, σε μια από τις τελευταίες προσπάθειες των δυο ομάδων στο ενενηντάλεπτο

Στο 90′ έμεινε με δέκα παίκτες ο Πανηλειακός λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Νικολόπουλου για κράτημα σε αντίπαλο και φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, Στη φάση διαμαρτυρήθηκε ο Πανηλειακός πως ακριβώς πριν την παράβαση υπάρχει οφσάιντ των φιλοξενούμενων που δεν καταλογίστηκε.

Το φάουλ χτύπησε ο Μπούνας με τη μπάλα να βρίσκει σε παίκτη του τείχους και να περνάει κόρνερ. Και στο 90+4′ στην τελευταία ουσιαστικά φάση αυτού του διαστήματος, ο Μπαρμπαρούσης αρχικά έφυγε μόνος κάτω από το κέντρο αλλά άργησε και γενικά δεν έγινε ο καλύτερος δυνατός χειρισμός της φάσης έτσι ώστε να προλάβει να φτάσει σε σουτ

– Το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα στην κανονική διάρκεια κι ακολούθησε Παράταση.

Χωρίς κάτι ιδιαίτερο τα πρώτα λεπτά της παράτασης. Με τον Πανηλειακό να παίζει πλέον με παίκτη λιγότερο.

Παρέμεινε το 0-0 μετά και το πρώτο, δεκαπεντάλεπτο, ημίχρονο της παράτασης. Στο διάστημα αυτό ο ΠΑΟΒ διατήρησε μια ελαφρά εδαφική υπεροχή, που κυρίως προερχόταν από τη μεγαλύτερη προσοχή που πλέον έδειχνε ο Πανηλειακός στα μετόπισθεν του, λόγω του αριθμητικού μειονεκτήματος του. Δεν υπήρχε πάντως για κάποια από τις δυο ομάδες σημαντική φάση στο διάστημα αυτό.

Στο δεύτερο μέρος της παράτασης, μεγάλη ευκαιρία για τον Πανηλειακό στο 112′ όταν αρχικά κέρδισε κόρνερ και μετά την εκτέλεση του σε φάση διαρκείας, αρχικά πλασέ του Μπαρμπαρούση από καλή θέση κι η μπάλα κόντραρε στα σώματα, κι ακολούθησε δυνατό σουτ του Αρβανίτη στο οριζόντιο δοκάρι!

Στο 115′ έμεινε με δέκα παίκτες πλέον και ο ΠΑΟΒ λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Μπούνα για μαρκάρισμα σε αντίπαλο.

Στο 119′ το 0-1 για τον ΠΑΟΒ με ψηλοκρεμαστό, γυριστό σουτ του Γούρμου που έστειλε τη μπάλα σχεδόν στο “Γ” της εστίας, σε μια ακόμα διαχρονική απόδειξη της μεγάλης αξίας του 38χρονου πλέον αλλά “αγέραστου” επιθετικού από τη Βουπρασία!

* Τελικό το 0-1 στον Πύργο σε μεγάλη πρόκριση της Βάρδας και αποκλεισμό του Πανηλειακού. Και με την μετριότατη φετινή πορεία της ομάδας του Πύργου να μετατρέπεται ουσιαστικά σε αποτυχημένη, αφού μετά τη θέση της περίπου στη μέση του πρωταθλήματος Γ’ Εθνικής και με πολύ μεγάλη διαφορά από τις δυο πρώτες θέσεις, ήρθε πλέον κι ο αποκλεισμός από τα προημιτελικά κιόλας του κυπέλλου Ηλείας, στο πρώτο δύσκολο ματς που έδωσε, και μάλιστα εντός έδρας… Με τις όποιες ατυχίες, όπως των δυο δοκαριών, να καταγράφονται φυσικά, αλλά και να μην είναι αρκετές από μόνες τους για πλήρη δικαιολογία (άλλωστε δέχτηκε πάλι γκολ, όπως στη συντριπτική πλειοψηφία των φετινών αγώνων)…

Οι συνθέσεις

Πανηλειακός: Λαμπρόπουλος, Χατζηστάμου (119′ Π. Τσίγκρηλας), Σταθάτος, Δ. Τσίγκρηλας, Αρβανίτης, Μπουτσικάκης, Μανωλιάς (58′ Νικολακόπουλος), Πρέντι (104′ Κωνσταντακόπουλος), Μπαρμπαρούσης, Αντωνόπουλος (91′ Καμβύσης), Νικολόπουλος.

ΠΑΟΒ: Δημόπουλος, Λιόσης, Ζέλιος, Δ. Νικολόπουλος, Σιδέρης (50′ λ.τρ. Θ. Νικολόπουλος), Αγουρίδης, Γ. Πολίτης, Ντόμας (63′ Πέκεζ), Ντάζος, Μπούνας, Π. Πολίτης (67′ Γούρμος).

– Η ομάδα που προχωράει από το ματς αυτό, και στην προκειμένη περίπτωση ο ΠΑΟΒ, είναι πλέον και το φαβορί (τουλάχιστον θεωρητικά) για τη φετινή κατάκτηση του θεσμού. Αφού οι μετέπειτα αντίπαλοι, τόσο στον διπλό ημιτελικό, όσο και στον τελικό, θα είναι ομάδες της Α1 Ηλείας. Ναι μεν αξιόλογες για τα τοπικά δεδομένα, αλλά μια κατηγορία κατώτερες βέβαια.