Premier League: Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ «σκόρπισε» τη Νότιγχαμ, παρουσία Μαρινάκη

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δε δυσκολεύτηκε απέναντι στη Νότιγχαμ Φόρεστ, καθώς επικράτησε στο Ολντ Τράφορντ με 3-0 με τους Ράσφορντ, Μαρσιάλ και Φρεντ να χρίζονται σκόρερ.

Η επιστροφή της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στη… δράση μετά το Μουντιάλ συνοδεύτηκε με νίκη επί της προτελευταίας της βαθμολογίας, Νότιγχαμ Φόρεστ, με 3-0 στο προτελευταίο χρονικά ματς της 17ης αγωνιστικής της Premier League.

Ο Μάρκους Ράσφορντ με το 64ο του γκολ στο πρωτάθλημα («έπιασε» τον Ερίκ Καντονά) άνοιξε το σκορ στο «Ολντ Τράφορντ» στο 19΄ και τέσσερα λεπτά μετά ο Μαρσιάλ πέτυχε το δεύτερο γκολ των «μπέμπηδων».

Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Γέιτς σκόραρε για την Φόρεστ, αλλά μετά την εξέταση της φάσης από το VAR διαπιστώθηκε ότι υπήρχε οφσάιντ.

«Το κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Βραζιλιάνος Φρεντ στο 87΄, υπό το βλέμμα του Βαγγέλη Μαρινάκη που είδε την ομάδα του να μην μπορεί να «ξεκολλήσει» από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

«Τέλος» στο αρνητικό σερί των περίπου 2.5 μηνών χωρίς νίκη έβαλε νωρίτερα η Τσέλσι στο «Στάμφορντ Μπριτζ», όπου νίκησε με… συνοπτικές διαδικασίες την Μπόρνμουθ με 2-0 και θα κλείσει με θετικό πρόσημο το 2022, καθώς η επόμενη της υποχρέωση είναι προγραμματισμένη για την 1η Ιανουαρίου 2023 με αντίπαλο την Νότιγχαμ στο «Σίτι Γκράουντ».

Μετά από 3 συνεχόμενες ήττες και δύο ισοπαλίες και τελευταία νίκη στις 16 Οκτωβρίου επί της Λιντς, οι Λονδρέζοι επέστρεψαν στα «τρίποντα» με τα γκολ των Χάβερτς και Μάουντ πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 25λεπτου, με τον πρώτο να μοιράζει και την ασίστ στο συμπαίκτη του στο 24ο λεπτό (2-0).

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Μπρέντφορντ-Τότεναμ 2-2 (Γιάνελτ 15΄, 54΄ Τόνεϊ – 65΄ Κέιν, Χόιμπιεργκ 72΄)

Κρίσταλ Πάλας-Φούλαμ 0-3 (31΄ Ριντ, 71΄ Ριμ, 80΄ Μίτροβιτς)

Έβερτον-Γουλβς 1-2 (7΄ Μίνα – 22΄ Ποντένσε, 90΄+5 Νούρι)

Λέστερ-Νιούκαστλ 0-3 (3΄ πεν. Γουντ, 7΄ Αλμιρόν, 32΄ Ζοέλιντον)

Σαουθάμπτον-Μπράιτον 1-3 (74΄ Γουόρντ-Πράους – 14΄ Λαλάνα, 35΄ αυτ. Περό, 56΄Μαρτς)

Άστον Βίλα-Λίβερπουλ 1-3 (59΄ Γουότκινς – 5΄ Σαλάχ, 37΄ Φαν Ντάικ, 81΄ Μπάτσετιτς)

Άρσεναλ-Γουέστ Χαμ 3-1 (53΄ Σάκα, 59΄ Μαρτινέλι, 69΄ Ενκέτια – 27΄ πεν. Μπενραχμά)

Τσέλσι-Μπόρνμουθ 2-0 (16΄ Χάβερτς, 24΄ Μάουντ)

Μάντσεστερ Γ.-Νότιγχαμ Φόρεστ 3-0 (19΄ Ράσφορντ, 22΄ Μαρσιάλ, 87΄ Φρεντ)