Premier League: «Κανονιά» τίτλου στο ντέρμπι του Λονδίνου – Στο +8 η Άρσεναλ

Με αυτογκόλ του Γιορίς και μακρινό σουτ του Έντεγκαρντ η Άρσεναλ πήρε και το ντέρμπι του Λονδίνου με την Τότεναμ και βρέθηκε στο +8 από τη Μάντσεστερ Σίτι και στο +9 από Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Νιούκαστλ.

Η Άρσεναλ συνεχίζει να προελαύνει στην Premier League και πλέον αποκτά ξεκάθαρα τον τίτλο του φαβορί.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα επικράτησε 2-0 στο ντέρμπι του Λονδίνου κόντρα στην Τότεναμ και ξέφυγε 8 βαθμούς από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι.

Οι «κανονιέρηδες» έμειναν για 12ο σερί ματς αήττητοι, έφτασαν τις 10 νίκες στο διάστημα αυτό και σε ένα ακόμη απαιτητικό παιχνίδι έδειξαν ότι ξέρουν πολύ καλά τις πρέπει να κάνουν για να παίρνουν αυτό που θέλουν.

Έβαλαν τις βάσεις για την 15η νίκη τους στη σεζόν (15-2-1) από το πρώτο 45λεπτο, όταν και προηγήθηκαν 2-0 με το αυτογκόλ του Λιορίς και το σουτ του Όντεγκααρντ από ασίστ του Σάκα και στο δεύτερο μέρος με σωστή διαχείριση έφτασαν άνετα στο στόχο τους.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε έδειξε να ξεπερνά τη μίνι κρίση που βρισκόταν με το 4-0 επί της Κρίσταλ Πάλας, ωστόσο, απέναντι στην Άρσεναλ δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Κι από τη στιγμή που ο πρώτος της σκόρερ στα ντέρμπι με την Άρσεναλ (14 γκολ, 9 εκ των οποίων στα 7 από τα 8 εντός έδρας), Χάρι Κέιν, δεν βρήκε τον τρόπο να σκοράρει, τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τους γηπεδούχους.

Η «πληγωμένη» από τραυματισμούς, Τσέλσι, κατάφερε έστω και δύσκολα να πάρει μία μεγάλη νίκη με 1-0 επί της Κρίσταλ Πάλας, η οποία ήταν η πρώτη μετά από 4 διαδοχικές ήττες σε όλες τις διοργανώσεις και μόλις 2η στην τελευταία 10άδα αγώνων που έχουν δώσει.

Ανήμερα της ανακοίνωσης της μεταγραφής του Μικάιλο Μούντρικ, η ομάδα του Πότερ αντέδρασε και με το γκολ του Χάβερτς στο δεύτερο ημίχρονο πήρε το «τρίποντο» που ήθελε πολύ περισσότερο από τη σημερινή της αντίπαλο.

Μετά από δύο διαδοχικά 0-0 (Άρσεναλ και Λιντς), έναν αποκλεισμό-σοκ στο Κύπελλο από τη Σέφιλντ Γουένσντεϊ, η Νιουκάστλ επέστρεψε στις νίκες, με 1-0 επί της Φούλαμ στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ».

Η ομάδα του Χόου διατήρησε το αήττητο για 14η συνεχόμενη αγωνιστική (9-5-0) κι «έπιασε» στην 3η θέση την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία) και παραμένει ένα από τα μεγάλα φαβορί για την έξοδο στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Το «χρυσό» γκολ των «ανθρακωρύχων» πέτυχε ο Ίσακ στο 89΄, 19 λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο!