Premier League: Με τεσσάρα η Νότιγχαμ έκανε βήμα παραμονής, πεντάρα για Φούλαμ και Έβερτον

Must win ήταν το σημερινό παιχνίδι με τη Σαουθάμπτον για τη Νότιγχαμ, η οποία πήρε μία πολύ σημαντική νίκη, επικρατώντας με το ευρύ 4-3. Οι “Reds” με το τρίποντο αυτό βγήκα από τη ζώνη υποβιβασμού, είναι στο +3 από τη Λέστερ και έκανε ένα καθοριστικό βήμα για την παραμονή στην Premier League.

Οι γηπεδούχοι έστειλαν από νωρίς το “μήνυμα” στη Σαουθάμπτον και μέσα σε τρία λεπτά πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με πρωταγωνιστή τον Αγουονίγι, ο οποίος άνοιξε αρχικά το σκορ στο 18′ και στο 21′ έκανε το 2-0. Η Σαοθάμπτον ωστόσο, μπήκε ξανά στο παιχνίδι, με τον Αλκαράς να μειώνει σε 2-1 στο 25′.

Λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους όμως, ο Γουάιτ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με το μαξιλάρι των τριών τερμάτων. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Λιάνκο στο 51′.

Η πίεση της Νότιγχαμ δεν σταμάτησε και αυτό έφερε και τέταρτο τέρμα. Ο Ντανίλο στο 73ο λεπτό του αγώνα είναι αυτός που χάρισε τη νίκη στους “reds”, αφού ο Πρόουζ έκανε το 4-3 με πέναλτι στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Λέστερ γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 5-3 από τη Φούλαμ, με τις “αλεπούδες” να χάνουν πολύτιμους βαθμούς που τους έφεραν στη θέση του υποβιβασμού. Ο Γουίλιαν άνοιξε το σκορ στο 10′, ο Βινίσιους έκανε το 2-0 και ο Κιέρνι έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 3-0 χάρη στο γκολ του στο 44′. Στο 51′ βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα, ενώ το πέμπτο γκολ πέτυχε στο 70′ ο πρώτος σκόρερ της Φούλαμ. Η Λέστερ πέτυχε και τα τρία τέρματα στο δεύτερο μέρος με τον Μπαρνς να σκοράρει στο 59′ και το 89′ και τον Μάντισον στο 81′.

Η Έβερτον πήρε το διπλό από την Μπράιτον με 5-1 και με 32 βαθμούς ανέβηκε στη 17η θέση και είναι στο +2 από τη Λέστερ και τη ζώνη υποβιβασμού. Από δύο γκολ για τα “ζαχαρωτά” είχαν οι Ντουκουρέ (1′ και 29′) και Μακνίλ (76′, 90+6′), ενώ το τρίτο γκολ σημείωσε με αυτογκόλ ο Στιλ. Το μοναδικό γκολ για την Μπράιτον πέτυχε ο ΜακΆλιστερ.