Premier League: Με Τσιμίκα «ζωντανή» για τον τίτλο η Λίβερπουλ – Τα σενάρια για το φινάλε (+video)

Η Λίβερπουλ έκανε την ανατροπή στην έδρα της Σαουθάμπτον, επικράτησε με 2-1 και πάει στην τελευταία αγωνιστική της Premier League ελπίζοντας σε νέα «γκέλα» της Μάντσεστερ Σίτι για να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Η Λίβερπουλ ήθελε μόνο νίκη κόντρα στη Σαουθάμπτον για να εξαντλήσει τις πιθανότητες κατάκτησης του πρωταθλήματος της Premier League.

Ο Γιούργκεν Κλοπ ρίσκαρε με τη χρησιμοποίηση αρκετών αναπληρωματικών στην αρχική ενδεκάδα, επιβραβεύοντας και τον Κώστα Τσιμίκα μετά το γκολ που χάρισε το Κύπελλο Αγγλίας στα πέναλτι απέναντι στη Τσέλσι.

Το αποτέλεσμα ήταν η Λίβερπουλ να ξεκινήσει μουδιασμένα και να βρεθεί πίσω στο σκορ μόλις στο 13′ από ωραίο γκολ του Ρέντμοντ, ένα αποτέλεσμα που θα έδινε το Πρωτάθλημα στη Μάντσεστερ Σίτι από απόψε.

Οι Reds απάντησαν πριν από το ημίχρονο με τον Τακούμι Μιναμίνο, ο οποίος πέτυχε το 8ο τέρμα του σε 9 ματς που έχει ξεκινήσει βασικός.

Το γκολ της ανατροπής ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Κώστα Τσιμίκα να έχει συμβολή, καθώς ήταν αυτός που εκτέλεσε το κόρνερ, από το οποίο σκόραρε ο Μάτιπ και διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Όλα τα σενάρια

Την τελευταία αγωνιστική (22 Μαΐου) η Μάντσεστερ Σίτι υποδέχεται την Άστον Βίλα και η Λίβερπουλ την Γουλβς και τα σενάρια είναι απλά.

Με νίκη η Σίτι κατακτά το πρωτάθλημα, όπως και αν το αποτέλεσμά της είναι ίδιο με αυτό της Λίβερπουλ. Επίσης το κατακτά στην ισοβαθμία λόγω διαφοράς τερμάτων, αν ηττηθεί από την Άστον Βίλα και η Λίβερπουλ έρθει ισόπαλη με τη Γουλβς.

Ο μόνος τρόπος να κατακτήσει η ομάδα του Κώστα Τσιμίκα την Premier League είναι να κερδίσει η ίδια και να μην πάρει τη νίκη η Σίτι.