Premier League: Υγιεινός περίπατος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, τεσσάρα στην Τσέλσι

Premier League: Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κι επικράτησε 4-1 της Τσέλσι, εξασφαλίζοντας και μαθηματικά τη συμμετοχή στο Champions League.

Η Τσέλσι πήγε στο «Ολντ Τράφορντ» με τη νεότερη ενδεκάδα της ιστορίας της στην Premier League. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν της χαρίστηκε και το τελικό 4-1 για τους «κόκκινους διαβόλους» ήρθε απόλυτα φυσιολογικά. Με τους Λονδρέζους να αντέχουν μόλις έξι λεπτά στην αναμέτρηση, πριν τους… πάρει η κατηφόρα.

Οι γηπεδούχοι με την άνετη νίκη τους εξασφάλισαν και μαθηματικά το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League της ερχόμενης περιόδου. Κι αυτό γιατί απέχουν 6 βαθμούς απ’ την Λίβερπουλ πλέον, με μόλις ένα ματς να

Ο Κασεμίρο στο 6’ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Ένα γκολ στην αρχή του ημιχρόνου κι ένα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους απ’ τον Μαρσιάλ, διαμόρφωσαν το 2-0 και ουσιαστικά «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη.

Κάνοντας άνετη διαχείριση του σκορ, οι παίκτες του Τεν Χαγκ έφτασαν σε τρίτο γκολ με πέναλτι του Μπρούνο Φερνάντες στο 73’. Για να έρθει ο Ράσφορντ στο 78’ να κάνει το 4-0. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν απλά το γκολ της τιμής στο 89’ με τον Ζοάο Φέλιξ, μειώνοντας στο τελικό 4-1.

Η νίκη για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επισκιάστηκε απ’ τον τραυματισμό του Άντονι. Στο 26’ ο Βραζιλιάνος χτύπησε στον αστράγαλο κι αποχώρησε με φορείο, ανησυχώντας τους πάντες στην ομάδα του. Πλέον οι εξετάσεις θα φανερώσουν το μέγεθος της ζημιάς του λατινοαμερικάνου εξτρέμ.