Προκριματικά Champions League: Ελπίζει η ΑΕΚ Λάρνακας, «καθάρισε» με Σωτηρίου η Λουντογκόρετς

Η ΑΕΚ Λάρνακας έμεινε «όρθια» στην MCH Arena απέναντι στη Μίντιλαντ (1-1) και θα έχει στην Κύπρο την ευκαιρία να πάρει την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League.

Ο Ούγγρος επιθετικός, Άνταμ Γκιούρσκο, έβαλε μπροστά στο σκορ την κυπριακή ομάδα στο 81ο λεπτό, αλλά τρία λεπτά μετά οι Δανοί ισοφάρισαν με τον Σβιατσένκο.

Με δύο γκολ του Πιέρου Σωτηρίου (26΄,35΄) η Λουντογκόρετς «καθάρισε» επί της ουσίας από το πρώτο ματς του 2ου προκριματικού γύρου την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League, επικρατώντας με 3-0 της Σάμροκ Ρόβερς.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ιγκόρ Τιάγκο, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο 89΄.

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων του Β΄ προκριματικού γύρου του Champions League:

Μάριμπορ (Σλοβενία)-Σερίφ (Μολδαβία) 20/07

Οι ρεβάνς θα γίνουν στις 26-27 Ιουλίου. Οι νικήτριες ομάδες προκρίνονται στον Γ΄ προκριματικό γύρο, ενώ οι ηττημένες μεταφέρονται στον Γ΄ προκριματικό του Europa League.