Προμηθέας Πάτρας – Παναθηναϊκός 80-92: Ενα βήμα από το 38ο

Ο Παναθηναϊκός νίκησε και εκτός έδρας τον Προμηθέα Πάτρας (92-80) για το 2-0 στη σειρά των τελικών της Basket League, που του δίνει την ευκαιρία να οργανώσει φιέστα το βράδυ της Παρασκευής στο ΟΑΚΑ.

Στην άλλη άκρη του παρκέ βρισκόταν ένας φιλόδοξος, πεισματάρης και χωρίς άγχος αντίπαλος. Ο Παναθηναϊκός όμως είναι πολύ έμπειρος για να λυγίσει από τον Προμηθέα. Τον νίκησε ξανά, στην Πάτρα αυτή τη φορά (92-80), έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών της Basket League 2018/19 και βρίσκεται πλέον ένα βήμα μακριά από την κατάκτηση του 38ου πρωταθλήματος Ελλάδας.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο θα έχει τρεις ευκαιρίες για να το κατακτήσει, πιθανότατα θα το καταφέρει το βράδυ της Παρασκευής (14/6 στις 21:00) στο ΟΑΚΑ και θα συνεχίσει να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής του ελληνικού μπάσκετ. Την ίδια ώρα ο Προμηθέας έχει ήδη κάνει μια μεγάλη υπέρβαση και συνεχίζει να κερδίσει πράγματα από αυτή τη σειρά, παραστάσεις από το υψηλότερο επίπεδο και εμπειρίες πρωταθλητισμού.

Μεγάλο ματς από τον Νικ Καλάθη, ακόμα μία μεστή εμφάνιση από τον Ντεσόν Τόμας, βοήθησαν Παπαπέτρου και Γκιστ για να μην απειληθεί ο Παναθηναϊκός από τον Προμηθέα που είχε κορυφαίους τους Ράιον Μπράουν – Οκτάβιους Έλις και δεν βρήκε ποτέ έναν τρίτο πόλο στο κομμάτι της εκτέλεσης.

O MVP

Νικ Καλάθης, το Α και το Ω, η αρχή και το τέλος του Παναθηναϊκού. Σπουδαίος για ακόμα μία φορά, ο διεθνής γκαρντ γέμισε τη στατιστική του με τον τρόπο που μόνο αυτός ξέρει τουλάχιστον στο επίπεδο του ελληνικού πρωταθλήματος. Έγραψε το πέμπτο συνεχόμενο double-double σε ισάριθμους αγώνες των playoffs, έκανε ρεκόρ καριέρας στην Α1 στο κομμάτι της δημιουργίας, ήταν ασυναγώνιστος. Σε 37 λεπτά ο ηγέτης των πρασίνων είχε 17 πόντους από 3/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 2 κλεψίματα και μόλις τρία λάθη.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Πέντε επιθετικά ριμπάουντ πήρε ο Προμηθέας στην πρώτη περίοδο για να σκοράρει 10 πόντους, την ώρα που ο Παναθηναϊκός έμενε στο απόλυτο μηδέν. Η ομάδα του Πιτίνο έβαλε πάντως 15 πόντους στον αιφνιδιασμό μέχρι το ημίχρονο, ήταν πολύ αποτελεσματική στο δίποντο, είχε καλό ποσοστό στο τρίποντο, δεν πέταξε πολλές βολές και έφτασε με σχετική άνεση στη νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τρίποντα των Καλάθη – Χολ ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τον Προμηθέα να στέλνει από νωρίς το μήνυμα προς τον αντίπαλό του. Προηγήθηκε με 17-12 στο έκτο λεπτό χάρη στο πείσμα και την αποτελεσματικότητά του, αλλά και στο μόλις ένα λάθος που έκανε μέχρι εκείνο το σημείο. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 8-0 για να περάσει μπροστά με σουτ του Αντετοκούνμπο από την αριστερή γωνία, με την περίοδο να κλείνει στην απόλυτη ισορροπία (22-22) αλλά τους γηπεδούχους να έχουν 10 πόντους από δεύτερες προσπάθειες έναντι κανενός των πρασίνων.

Οι παίκτες του Πιτίνο μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με περισσότερη ένταση στην άμυνα και με ένα επί μέρους 1-12 σε τέσσερα λεπτά έγραψαν το 23-34, πριν ο Παπαπέτρου βάλει τρίποντο για το 23-39 στο 15′ και ολοκληρώσει ένα σερί 17-0. Ο Παναθηναϊκός είχε βρει ρυθμό στην επίθεση, η μπάλα κυκλοφόρησε καλύτερα, η άμυνα ήταν απροσπέλαστη κι ο Προμηθέας δεν έβρισκε σκορ για αρκετή ώρα. Μέχρι να απαντήσει με ένα δικό του 10-0 για το 33-39 στο 17′ που έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς, όχι όμως και χαρακτήρα ντέρμπι έως το 39-49 του ημιχρόνου.

Καλάθης με γκολ-φάουλ και Παπαγιάννης με φόλοου έγραψαν το 41-53 στην έναρξη της τρίτης περιόδου, όμως οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι καλή αντίδραση. Έμειναν σχετικά κοντά, μείωσαν στους έξι (53-59) με τρίποντο του Μπράουν από την αριστερή γωνία στο 27′, έδειχναν να πιστεύουν ότι μπορούν να κυνηγήσουν κάτι περισσότερο, αλλά δεν το κατάφεραν. Ο Λάνγκφορντ έγραψε στο μηδέν το 57-69 του δεκαλέπτου, ο Προμηθέας μείωσε ξανά στο 70-76 στο 34′ και πίεσε σε όλο το γήπεδο, εκεί όμως έμεινε από δυνάμεις και κουράγιο.

Ένα τρίποντο του Καλάθη, το τρίτο του σε έξι προσπάθειες, έγραψε το 70-79 για να ακολουθήσουν λάθος του Έλις (πάτησε γραμμή μετά από επιθετικό ριμπάουντ), βολή του Τόμας για το 70-80 και μακρινό δίποντο του Παπαπέτρου από την αριστερή γωνία για το 73-82 που έκρινε οριστικά τον αγώνα.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κατάμεστο το Τόφαλος στον πρώτο τελικό στην ιστορία του Προμηθέα! Υπέροχη ατμόσφαιρα, με τους Πατρινούς να παίρνουν μια γεύση απ’ όσα θα ακολουθήσουν τα επόμενα χρόνια και τους φίλους του Παναθηναϊκού να δίνουν έναν ακόμη πιο δυναμικό τόνο στις εξέδρες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Σώμος, Καλδίρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 39-49, 57-69, 80-92

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κασελάκης 3 (1), Λίποβι 11 (1), Χολ 6 (2), Έλις 13 (11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράουν 21 (2/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ), Σαλούστρος 1, Γκίκας 6 (0/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Κατσίβελης 6, Μέγιερ 3 (1), Γερομιχαλός 2, Παρκς 4

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο):  Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 13 (3/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Καλάθης 17 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τόμας 16 (5/8 δίποντα, 6/8 βολές), Κιλπάτρικ 5 (1), Λοτζέσκι 8 (1), Γκιστ 10 (4 ριμπάουντ), Βουγιούκας 4, Μήτογλου, Αντετοκούνμπο 6 (1), Λάνγκφορντ 6 (2)

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 20/36 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 13/16 βολές, 31 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 12 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 22/38 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 16/22 βολές, 36 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 12 επιθετικά), 26 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: θα γίνει στο ΟΑΚΑ την Παρασκευή (14/6) στις 21:00. Οι άνθρωποι του Παναθηναϊκού έχουν μάλιστα ανακοινώσει γενική είσοδο αντί ενός ευρώ.