Προμηθέας Πατρών-Περιστέρι 82-74: Το πρώτο Super Cup πήγε στην Πάτρα!

Παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ ο Προμηθέας Πατρών, μετά την «έκπληξη» κόντρα στην ΑΕΚ επικράτησε 82-74 του Περιστερίου στον μεγάλο τελικό του 1ου Super Cup κατακτώντας το τρόπαιο της διοργάνωσης που έκανε ντεμπούτο στο ελληνικό μπάσκετ.

Πολυτιμότερος παίκτης του τελικού ήταν ο Ντάνι Αγκμπελέζε, αλλά αυτός που έδωσε την κούπα στον Προμηθέα ήταν ο Ιαν Μίλερ, ο οποίος όποτε τον χρειάστηκε η ομάδα του στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν παρών και της έδωσε τη νίκη.

Με τον Τέραν Πέτεγουεϊ να οδηγεί την επίθεση του Περιστερίου από τα 6.75 στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας σημειώσει τα 3 από τα 4 εύστοχα της ομάδας του σε αυτό το διάστημα, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου προσπάθησε να ελέγξει το παιχνίδι, αλλά τα πολλά λάθη του δεν του επέτρεψαν να οικοδομήσει μία διαφορά ασφαλείας. Στον αντίποδα, οι Αχαιοί βρήκαν τις δεύτερες ευκαιρίες από την κυριαρχία τους στα επιθετικά ριμπάουντ, καλύπτοντας την αστοχία τους από την περιφέρεια (3/12τρ. στο ημ.), και έμειναν σε απόσταση αναπνοής μέχρι το τέλος του εικοσαλέπτου (20-23 στο α’ δεκ., 37-41 στο ημ.).

Στην τρίτη περίοδο το Περιστέρι παρέμεινε «συνδεδεμένο» από τα 6.75, περιόρισε τα λάθη του και από το 48-49 στο 24΄ έτρεξε σερί 0-6, ξεφεύγοντας με +7 (48-55) και μένοντας σε απόσταση μέχρι το 30΄ (60-65). Στον… επίλογο του αγώνα, ο Προμηθέας «έδεσε» την άμυνά του και με ξεσπάσματα στην επίθεση ισορρόπησε το ματς. Οι Αχαιοί απάντησαν γρήγορα με σερί 7-0 για το… προσπέρασμα (67-65), ενώ ακόμα κι όταν το Περιστέρι προσπάθησε να αντιδράσει, ο Ίαν Μίλερ απάντησε με 9 σερί πόντους, γράφοντας το 79-74 στο 39΄, μετά από τρίποντο, «υπογράφοντας» το θρίαμβο της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 37-41, 60-65, 82-74

Πηγή: onsports