Προσγείωσε ανώμαλα τον Ολυμπιακό η Μονακό και του πήρε το πλεονέκτημα!

Τα πολλά λάθη και η έκρηξη του Τζέιμς στο δεύτερο μέρος λύγισαν τον Ολυμπιακό, ο οποίος ηττήθηκε 96-72 και πλέον θέλει τουλάχιστον μία νίκη στο Μονακό, προκειμένου να μην αποκλειστεί.
Ολυμπιακός: Τον σκότωσε ο Τζέιμς με 16 σε μία περίοδο.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι»… έφυγαν από το παρκέ του ΣΕΦ με τα λάθη και την αστοχία να τους κοστίζει την ήττα 96-72 από τη Μονακό και πλέον να καλείται να πάρει τουλάχιστον μία νίκη στα δύο επόμενα ματς στο Πριγκιπάτο, ώστε να μην μείνει εκτός playoffs.

Με 20 λάθη τελείωσαν το ματς οι Πειραιώτες, οι οποίοι παράλληλα είχαν το πολύ κακό 10/30 τρίποντα και 14/23 βολές.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Βεζένκοφ με 14 πόντους, με τους Ντόρσεϊ και Παπανικολάου να είχαν από 12π. και τον ΜακΚίσικ άλλους 10π.

Από την άλλη, τη μεγαλύτερη «ζημιά» έκανε ο Τζέιμς με 23 πόντους, με τον Άντζουσιτς να είχε 19π. και τον Μπέικον 17π.

Τα επόμενα δύο παιχνίδια της σειράς θα γίνουν στο Μονακό στις 27/4 και 29/4.

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Μετά τη «μουδιασμένη» αρχή με δύο απανωτά λάθη για το προβάδισμα της Μονακό (1-4), οι «ερυθρόλευκοι» πήραν… μπρος. Μέσα από την άμυνά τους έκαναν κλεψίματα και με την περιφέρεια να πηγαίνει καλά με Ντόρσεϊ, Βεζένκοφ και Σλούκα έκαναν σερί 13-0, για το +10 (14-4), στο 7’. Στα τελευταία λεπτά, οι Πειραιώτες έχασαν τον επιθετικό ρυθμό τους λόγω των εύκολων λαθών, με τον Μπέικον να έρχεται από τον πάγκο και να ψαλιδίζει τη διαφορά (16-10), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στα πρώτα δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου, ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο και το σταθερό προβάδισμα (21-15). Ωστόσο, στη συνέχεια οι παίκτες του Μπαρτζώκα υπέστησαν μία μίνι… κατάρρευση. Έκαναν πολλά απανωτά και φθηνά λάθη, με τη Μονακό από την άλλη να τα εκμεταλλεύεται άριστα με συνεργασίες Λι και Χολ, αλλά και τα τρίποντα του Ουατάρα και να τρέχει σερί 20-0, για το +14 (21-35), μέχρι το 17’. Εκεί, οι Πειραιώτες αντέδρασαν με κάποιες άμυνες και τον Ντόρσεϊ, που ήρθε «ζεστός» από τον πάγκο, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (28-37). Αλλά, στο τέλος ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ και ένα τρίποντο του Άντζουσιτς έστειλε τους Μονεγάσκους στα αποδυτήρια με το +12 (28-40).

Τα τρίποντα των Παπανικολάου και Γουόκαπ κράτησαν επιθετικά τον Ολυμπιακό, ωστόσο αμυντικά… πελαγοδρομούσε. Αυτό, είχε ως αποτέλεσμα να δέχεται εύκολα καλάθια, αλλά και να πάρει… μπρος ο Τζέιμς, ο οποίος με σερί τρίποντα εκτόξευσε τη διαφορά στο +18 (34-52), στο 23’. Μέσα από την άμυνα και τον Παπανικολάου οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν σερί 6-0 (40-52), αλλά οι Μονεγάσκοι απάντησαν εκ νέου με τρίποντα του Τζέιμς για το +19 (41-60), στο 26’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι είχε πάει στον ρυθμό των φιλοξενούμενων, οι οποίοι διατηρούσαν τη μεγάλη τους διαφορά μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (51-69).

Η Μονακό είχε ψυχολογία και στην έναρξη της τέταρτης περιόδου και έτσι διατηρούσε τη διαφορά της (55-74). Αντίθετα, ο Ολυμπιακός δεν είχε καθόλου, με πολλά χαμένα ελεύθερα σουτ, λάθη και κακές επιλογές. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, ξέφυγαν ακόμη και στο +25 (69-94), παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 72-96.

Τα δεκάλεπτα: 16-10, 28-40, 51-69, 72-96: