«Προσγείωσε» απότομα τον Παναθηναϊκό ο Τζέιμς!

Με τον Τζέιμς να παίρνει… φωτιά στο δεύτερο μέρος, η Μονακό επικράτησε 91-83 του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ και τον «προσγείωσε» μετά τη νίκη επί της Μπασκόνια.

Με το… αριστερό ξεκίνησε στη «διαβολοβδομάδα» ο Παναθηναϊκός!

Τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, αλλά και ο… διαστημικός Μάικ Τζέιμς στο δεύτερο ημίχρονο, υποχρέωσαν τους «πράσινους» στην ήττα (91-83) από τη Μονακό, που τους πήγε στο 5-16.

Κομβικό σημείο της αναμέτρησης το 32′ με το 36′, καθώς από το +1 (68-67) το «τριφύλλι» δέχθηκε σερί 13-0 από τους Γάλλους, που τους έστειλε στο +12 (68-80) και ουσιαστικά έγειρε την πλάστιγγα υπέρ τους.

Μεγάλη «ζημιά» από τον πρώην παίκτη του «τριφυλλιού», ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 29 πόντους και έτσι έστειλε τους Μονεγάσκους στο 11-12, με αποτέλεσμα να παραμένουν γερά στο παιχνίδι της οκτάδας.

Από την ομάδα του Πρίφτη, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Νέντοβιτς και Έβανς με 16 πόντους ο καθένας, με τον Σαντ-Ρος να είχε 15π.

Με τους Έβανς, Γουάιτ, Σαντ-Ρος, Νέντοβιτς και Μποχωρίδη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός. Με διάθεση για άμυνα μπήκαν οι «πράσινοι» στα πρώτα τέσσερα λεπτά και με μπροστάρηδες τους Γουάιτ και Νέντοβιτς στην επίθεση, πήγαν στο 12-6. Η αντίδραση των Μονεγάσκων ήρθε με ένα 5-0 (12-11), με τους Γουάιτ και Μέικον να απαντούν και να στέλνουν τη διαφορά στο +7 (20-13), στο 7’. Στη συνέχεια, μπήκε στην εξίσωση και ο Κασελάκης, με την ομάδα του Πρίφτη να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +8 (27-19).

Τα λάθη και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ του Παναθηναϊκού έδωσαν την ευκαιρία στη Μονακό να ξεκινήσει με επιμέρους σκορ 1-14 στη δεύτερη περίοδο και με μπροστάρη τον Μπέικον να πάει στο +5 (28-33), στο 14’. Στη συνέχεια, ο Νέντοβιτς προσπάθησε να κρατήσει επιθετικά τους «πράσινους», ωστόσο Τζέιμς και Μπέικον έστειλαν τους Μονεγάσκους στο +10 (35-45), στο 17’. Εκεί, επέστρεψε ο Μέικον στο παρκέ και με ένα δικό του κρεσέντο έσπρωξε το «τριφύλλι» σε σερί 7-0 (42-45). Όμως, στο τελευταίο λεπτό οι παίκτες του Πρίφτη μπλόκαραν επιθετικά, με τον Μπέικον να στέλνει τη Μονακό στα αποδυτήρια με το +7 (42-49).

Πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ από τον Παναθηναϊκό και στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τη Μονακό να ξεφεύγει με τον Μοτιεγιούνας στο +13 (46-59), στο 24’. Εκεί, οι «πράσινοι» βρήκαν… σφυγμό μέσα από την άμυνά τους και τα δικά τους επιθετικά ριμπάουντ με Έβανς και Γουάιτ για να κάνουν σερί 11-0 και να μειώνουν στο καλάθι (57-59), στο 28’. Στα τελευταία λεπτά, οι δύο ομάδες σκόραραν κυρίως με βολές, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούνταν σταθερά μπροστά (61-65), μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου.

Το ίδιο συγκεντρωμένος μπήκε ο Παναθηναϊκός και με επιμέρους σκορ 7-2 πέρασε μπροστά (68-67), στο 32’. Η απάντηση της Μονακό ήρθε με τους Λι και Τζέιμς, ο οποίοι έσπρωξαν την ομάδα τους σε ένα σερί 13-0 στο +12 (68-80), στο 36’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Μονεγάσκοι είχαν τον έλεγχο του ματς, με τους Σαντ-Ρος και Νέντοβιτς να κρατούσαν τους «πράσινους», αλλά παρά τη μεγάλη προσπάθειά τους δεν απέτρεψαν την ήττα που ήρθε με το τελικό 83-91.

MVP: Ποιος άλλος από τον Μάικ Τζέιμς; Ο Αμερικανός γκαρντ πήρε τη Μονακό στις πλάτες του όταν πέρασε μπροστά ο Παναθηναϊκός, υπογράφοντας το κομβικό 13-0 στην τέταρτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 42-49, 61-65, 83-91