Μπάσκετ

Ψυχωμένος Άρης υπέταξε τον απογοητευτικό Παναθηναϊκό! (+video)

Ο αγριεμένος Άρης επικράτησε 69-65 του αποκαρδιωτικού Παναθηναϊκού και ξεκίνησε ιδανικά το νέο πρωτάθλημα! Ψυχωμένοι γηπεδούχοι, τραγικά ποσοστά σε βολές (9/19) και τρίποντα (8/28) από το «τριφύλλι».

Του έχει πάρει τον… αέρα! Όπως πέρσι, έτσι και φέτος ο Άρης επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού (69-65) στην πρεμιέρα της Basket League!

Ψυχωμένη εμφάνιση από τους Θεσσαλονικείς, που έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (16 επιθετικά) και «έπνιξαν» τους φιλοξενούμενους.

Γκούντγουιν (19 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και Χάγκινς (11 πόντοι, 8 ασίστ) για την ομάδα του Καστρίτη, που ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και ξέφυγε μέχρι και με +15.

Για το απογοητευτικό «τριφύλλι» διασώθηκαν οι Γουίλιαμς (13 πόντοι) και Λι (10 πόντοι, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα), με τους παίκτες του Ράντονιτς να πληρώνουν την τρομακτική αστοχία τους (8/28 τρίποντα, 9/19 βολές) και να μένουν μόνο στους 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Το ματς
Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα και εκτελώντας από την περιφέρεια, απέκτησε μικρό προβάδισμα (8-4 στο 3’). Ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις επιθετικά από Άντριους και κατάφερε να ισοφαρίσει (13-13 στο 7’), αλλά ήταν φανερό πως δεν είχε ρυθμό. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους «κίτρινους» να έχουν βραχεία κεφαλή (16-15).

Η δεύτερη περίοδος ανήκε στους γηπεδούχους, που έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και ανάγκασαν σε τραγικές επιλογές τους «πράσινους». Με τον Τολιόπουλο να μπαίνει στην εξίσωση, η ομάδα του Καστρίτη ξέφυγε με +7 (24-17 στο 15’) κι ενώ ο Παναθηναϊκός αδυνατούσε να συνδεθεί με το αντίπαλο καλάθι έχοντας εγκλωβιστεί στη ζώνη των αντιπάλων.

Οι Θεσσαλονικείς απομακρύνθηκαν με διψήφια διαφορά (29-18 στο 17’), την ώρα που οι παίκτες του «τριφυλλιού» έσπαγαν τα… καλάθια με την αστοχία τους. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Άρη να έχει «αέρα» 9 πόντων (29-20), με τους φιλοξενούμενους να έχουν 0/11 τρίποντα, 6/12 βολές και 12 λάθη!

Η ομάδα του Καστρίτη ξεκίνησε στην τρίτη περίοδο από εκεί που… σταμάτησε στο πρώτο μέρος και εκτοξεύτηκε στο +15 (35-20 στο 22’). Σε εκείνο το σημείο οι «πράσινοι» αφυπνίστηκαν και αποφάσισαν να… παίξουν μπάσκετ: βρίσκοντας επιτέλους λύσεις από την περιφέρεια, έτρεξαν επιμέρους σκορ 23-7 και πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά (42-43 στο 29’). Με καλάθι του Τολιόπουλου, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν ισόπαλες στο τελευταίο δεκάλεπτο (45-45).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο τέταρτο δεκάλεπτο και ξέφυγε με +4 (51-55 στο 33’) βρίσκοντας σκορ στο ανοιχτό γήπεδο. Παρ’ όλα αυτά, οι Θεσσαλονικείς δεν τα παράτησαν και αντέδρασαν άμεσα: με τους Χάγκινς και Νότε να δίνουν λύσεις, έτρεξαν επιμέρους 8-2 και ανάκτησαν το προβάδισμα (59-57 στο 35’).

Με τον Γκούντγουιν να είναι ασταμάτητος και με την άμυνα ζώνης να πνίγει τους φιλοξενούμενους, οι «κίτρινοι» απομακρύνθηκαν με διαφορά 5 πόντων (63-58 στο 37’) κι έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη τους. Το «τριφύλλι» απάντησε με 5-0 (63-63 στο 38’), αλλά οι παίκτες του Ράντονιτς τα έκαναν… μαντάρα στις τελευταίες επιθέσεις τους, με τον Μποχωρίδη να αστοχεί σε διαδοχικά τρίποντα.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με λέι-απ του Χάγκινς στα 28 δευτερόλεπτα, ξέφυγαν με +3 (68-65). Ο Μποχωρίδης υπέπεσε σε λάθος και ο Νότε με 1/2 βολές στα 9’’ σφράγισε τη σπουδαία νίκη του Άρη (69-65).

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 29-20, 45-45, 69-65.