“Χειρουργείο” Αμαλιάδας με δύο πέναλτι (!) Ματσούκα και 0-2 ο Διαγόρας…

Ο.. χειρουργός, Μιχάλης Ματσούκας από το Αγρίνιο!

Η έναρξη της 10ης αγωνιστικής ημέρας στον 6ο όμιλο της Γ’ Εθνικής κατηγορίας έγινε νωρίς το μεσημέρι του Σαββάτου όπου διεξήχθη το ματς Αστέρας Αμαλιάδας – Διαγόρας Ρόδου.

Και με τόπο διεξαγωγής το Στάδιο Πύργου, όπως αυτό ορίστηκε από την Ομοσπονδία. Αφού, στο Στάδιο Αμαλιάδας γίνονται εργασίες επισποράς στον χλοοτάπητα, και δεν ήταν διαθέσιμο.

Ενώ ξεκίνησε στις 12.45 το μεσημέρι! Παρότι ανοιχτή η αγορά, κ.τ.λ. (για συγκοινωνιακούς λόγους επιστροφής των φιλοξενούμενων). Σε αυτόν τον όμιλο, όπου είναι συνεχής ο …χαμός με τις αλλαγές στο πρόγραμμα και τις διαφόρων ειδών μέρες κι ώρες, λόγω της παρουσίας των μακρινών ροδίτικων ομάδων σε αυτόν (και τις συγκοινωνιακές καταστάσεις των αντίστοιχων μακρινών ταξιδιών).

Αστέρας Αμαλιάδας – Διαγόρας Ρόδου 0-2 (στο 2′ σουτ του Τσαγκάρη αποκρούστηκε από τον Χρήστου – στο 12′ πέναλτι για τον Διαγόρα που δόθηκε σε ανατροπή του Γλυνού από τον Ζουλούμη και το εκτέλεσε εύστοχα ο Ντουαλά κάνοντας το 0-1 για τους φιλοξενούμενους – στο 23′ καθαρή περίπτωση πέναλτι υπέρ του Αστέρα σε χέρι του Παγώνη εντός περιοχής, αλλά δεν καταλογίστηκε από τον διαιτητή Ματσούκα-Αιτνίας, μέσα σε έντονες και δικαιολογημένες διαμαρτυρίες των τυπικά γηπεδούχων.

Χωρίς άλλες σημαντικές φάσεις τόσο το πρώτο μισάωρο, όσο και το υπόλοιπο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου με κακό στο σύνολο του, ποιοτικά, παιχνίδι – το 0-1 αποτέλεσμα ημιχρόνου – στο 47′ σουτ του Μπουρλάκη από διαγώνια θέση με τη μπάλα να περνάει παράλληλα από την εστία κι ανεκμετάλευτα – στο 48′ άλλο σουτ του Μπουρλάκη από διαγώνια θέση έδιωξε σε κόρνερ ο Χρήστου – στο 50′ σουτ του Τσαγκάρη μέσα από την περιοχή έδιωξε δύσκολα και σωτήρια ο Χρήστου – ο Διαγόρας μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη – μετά το πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου μέρους και την υπεροχή των φιλοξενούμενων, κάπως ισορρόπησε ο Αστέρας προσπαθώντας μήπως απειλήσει κυρίως με αντεπιθέσεις αλλά ξανά χωρίς “καθαρή” ευκαιρία – από το 60′ κι έπειτα ξανά αισθητά πεσμένος ο ρυθμός του παιχνιδιού, παρά τις όποιες προσπάθειες και των δυο ομάδων.

Περισσότερες προσπάθειες από τον Αστέρα για επιθέσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο – στο 85′ φάουλ του Κυριάζου από πολύ καλή θέση βρήκε στο τείχος των αμυνόμενων και πέρασε κόρνερ – στην εκτέλεση του κόρνερ στο 86′ ακολούθησε μια φάση διαρκείας στην περιοχή του Διαγόρα που ολοκληρώθηκε με τον διαιτητή να δίνει ένα επιθετικό φάουλ, κι ενώ είχε βρεθεί αποδέκτης της μπάλας είχε γίει ο Ντάβαρης του Αστέρα!

Ενώ εκτός από τις διαμαρτυρίες, ακολούθησε και μια μικρή ένταση μεταξύ παικτών των δυο ομάδων – στο 90′ σε προσπάθεια του Ντουαλά μέσα στην περιοχή και σε μαρκάρισμα του από τον Γεωργακόπουλο, ο διαιτητής έδωσε νέο πέναλτι υπέρ του Διαγόρα – νέες έντονες διαμαρτυρίες των παικτών και των ανθρώπων, όπως και των περίπου εκατό παρευρισκόμενων φιλάθλων του Αστέρα, κυρίως πάντως και για την προηγούμενη φάση του 86′ που περιγράφηκε . Το εκτέλεσε μετά από τρία λεπτά περίπου ο Χατζησάββας κι έκανε το 0-2 για το Διαγόρα – τελικό σκορ…

Αστέρας Αμαλιάδας (Θοδ. Γκάτζιος): Χρήστου, Σιούλας, Ζουλούμης (24′ Δημ.Γιαννόπουλος), Γεωργακόπουλος, Αφράτης (46′ Ντάβαρης), Σαρανταυγάς, Μανωλιάς (46′ Καραγιάννης), Κυριάζος, Σκόνδρας (66′ Μαρκόπουλος), Καραγκούνης, Μουρούτης

Διαγόρας Ρόδου (Πετ. Ρουτζιέρης): Τσάμης, Παγώνης, Κρητικός (85′ λ.τρ. Κόρλος), Μπαξεβάνος (77′ Μουκίδης), Ευαγγελιδάκης, Καρπαθάκης, Γλυνός (70′ Χατζησάββας), Δήμας (90+3′ Ντερτιλής), Τσαγκάρης, Μπουρλάκης, Ντουαλά

Το υπόλοιπο πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής

– Την Κυριακή το ματς Διαγόρας Βραχνείκων – Ιάλυσος Ρόδου θα ξεκινήσει στις 1.00 το μεσημέρι (για συγκοινωνιακούς λόγους επιστροφής των φιλοξενούμενων).

– Τα άλλα τρία ματς, την Κυριακή (μεταξύ των οποίων αυτά του Πανηλειακόύ), έχουν ώρα έναρξης στις 3.00 το μεσημέρι.

– Το ματς Φοίβος Κρεμαστής – ΠΑΟ Βάρδας θα γίνει την Τετάρτη (5/12). Για συγκοινωνιακούς λόγους των φιλοξενούμενων, που θα μείνουν ακολούθως στη Ρόδο και θα παίξουν το Σάββατο 8/12 το ματς της επόμενης, 11ης αγωνιστικής, με τον Διαγόρα.

Αναλυτικά:

Κυριακή – 1.00

Διαγόρας Βραχν. – Ιάλυσος

Κυριακή – 3.00

Πανηλειακός – Παλληνιακός

Νίκη Τραγανού – Αχαρναϊκός

Πανμοβριακός – Παναιγιάλειος (γήπ. Πάτρας “Φώτ. Αραβαντινός – αφού στο γηπ. Κάτω Αχαγιάς που έχει φετινή έδρα ο γηπεδούχος διεξάγονται εργασίες επισποράς χλοοτάπητα)

Ρεπό: Θύελλα Ραφήνας