“Διπλό” (0-1) με “μαϊμού” πέναλτι η ΑΕΚ, στην Τρίπολη…

H  ΑΕΚ έφυγε με το «διπλό» από την Τρίπολη καθώς επικράτησε 1-0 του Αστέρα χάρη στο τραβηγμένο πέναλτι του Μάνταλου – Δύο δοκάρια η Ένωση, δοκάρι στο 88′ για τους Αρκάδες.

Η ΑΕΚ από το καλημέρα ήθελε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και να μην αφήσει περιθώρια στον Αστέρα. Μάλιστα στο 10′ έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά το σουτ του Μπακασέτα σταμάτησε στο δοκάρι. Η “Ενωση” συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ο Μάνταλος στο 32′ κέρδισε αμφισβητούμενο πέναλτι, μετά από μαρκάρισμα του Κώτσιρα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο αρχηγός της ΑΕΚ κι έκανε το 1-0 που ήταν και το σκόρερ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ήταν περισσότερο το γκολ και ήταν πιο απειλητικοί. Στο 65′ ο Λαμπρόπουλος έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε στον Τριανταφυλλόπουλου kai σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι. Στο 88′ ο Αστέρας έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά το σουτ του Μανιά βρήκε το δοκάρι του Μπακάκη. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και η ΑΕΚ πέρασε από μία πολύ δύσκολη έδρα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Παντελίδης): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης (46′ Βαλιέντε), Μαρτίνες (73′ Μαρτίνες), Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Καλτσάς, Τσιλιανίδης (65′ Φερνάντεζ), Κυριακόπουλος, Μανιάς

ΑΕΚ (Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης (65′ Τσόσιτς), Λαμπρόπουλος, Οικονόμου, Χουλτ, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μπακασέτας, Μάνταλος (83′ Αλέφ), Λιβάγια, Πόνσε (65′ Λόπες).