“Καθάρισε” ξανά ο Μιχάλης Μπαστακός για την Παναχαϊκή!

Η Παναχαϊκή έφυγε με τη νίκη από την Κρήτη, επικρατώντας 1-0 του Ηρόδοτου χάρη στο γκολ του Μιχάλη Μπαστακού τρία λεπτά μετά την έναρξη του ματς κι ανέβηκε στην πέμπτη θέση. Όλο και περισσότερες ομάδες διεκδικούν τη δεύτερη παρά το σαφές προβάδισμα της Κέρκυρας!

Το γκολ του Μιχάλη Μπαστακού ήταν αρκετό για την Παναχαϊκή προκειμένου να φύγει με τη νίκη (0-1) από το Παγκρήτιο για την τελευταία χρονικά αναμέτρηση της 14ης αγωνιστικής της Football League.

Ο Κολ άνοιξε την μπάλα τρία λεπτά μετά την έναρξη του ματς στον Ελευθεριάδη, εκείνος την “έσπασε” στον Μπαστακό που με σουτ άνοιξε το σκορ για την Παναχαϊκή. Ο Κασμερίδης στο 22ο λεπτό απέκρουσε την εκτέλεση φάουλ του Αργυρόπουλου, ενώ Σούλης ύστερα από δύο λεπτά (24′) έπεσε στα πόδια του Γκούφα κι απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Πάτρας διαφύλαξε το προβάδισμά της. Είχε μάλιστα την ευκαιρία να το διευρύνει, αλλά η μπάλα μετά το σουτ του στο 62ο λεπτό έφυγε άουτ. Αν κι ακόμη να βρισκόμαστε στα μισά του δρόμου στη δεύτερη κατηγορία, αλλά όλο και περισσότερες ομάδες μπαίνουν στο κόλπο της ανόδου.

Μπορεί ο πρωτοπόρος Βόλο να παραμένει το φαβορί, αλλά όλο και περισσότερες ομάδες προστίθενται στη μάχη για τη δεύτερη θέση η οποία οδηγεί σε μπαράζ με τον 13ο της Super League. Η Κέρκυρα διατηρεί σαφές προβάδισμα και διαφορά ασφαλείας τεσσάρων βαθμών από τον τρίτο, Απόλλωνα Λάρισας, ενώ ακολουθούν Πλατανιάς, Παναχαϊκή, Απόλλων Πόντου, Ηρακλής κι Εργοτέλης πιο πίσω.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Γιώργος Λυρώνης): Κασμερίδης, Γραικός, Ζιώγας, Γιαλούσης, Δαμιανάκης, Αργκιλέσι, Μουκίδης, Νύκταρης, Ζαμπορόφσκι, Γκούφας, Σιαλμάς.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Σούλης, Ντάσιος, Σταμόπουλος, Σωτηράκος, Τσελεπίδης, Πλέγας, Αργυρόπουλος, Κολ, Ελευθεριάδης, Κυνηγόπουλος, Μπαστακός.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Σάββατο 26 Ιανουαρίου

Βόλος – Ηρακλής 0-2 (45′ Ναμπουγιού, 69′ Περόνε)

Πλατανιάς – Απόλλων Λάρισας 0-0

Κυριακή 27 Ιανουαρίου

Απόλλων Πόντου – Σπάρτη 1-0 (90+3′ Κυβελίδης)

Κέρκυρα – Αιγινιακός 1-0 (74′ Κόντος)

Δόξα Δράμας – ΑΟΧ Κισσαμικός 1-0 (40′ Κρητικός)

Καραϊσκάκης Άρτας – Εργοτέλης 1-0 (36′ Τζιώρας)

Αήττητος Σπάτων – Τρίκαλα 1-1 (35′ Ταμπάκης / 50′ Τριανταφυλλάκος)

16. Αιγινιακός 9

* Ο πρώτος της βαθμολογίας ανεβαίνει στη Super League. Ο δεύτερος δίνει αγώνα μπαράζ με τον 13ο της Super League.

** Οι ομάδες από την 3η έως τη 10η θέση θα συμμετάσχουν στη Super League 2.

*** Βάσει αναδιάρθρωσης οι 4 τελευταίοι υποβιβάζονται στη Δ’ εθνική. Οι ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 11-12 θα είναι στη Γ’ (Football League του χρόνου). Ουσιαστικά υποβιβάζονται κατηγορία και οι ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 11-12, απλά οι 4 τελευταίοι πέφτουν 2 κατηγορίες.