“Μπλόκο” στο Περιστέρι για τον ΠΑΟΚ…

Ο Ατρόμητος αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον ΠΑΟΚ στο Περιστέρι, παρέμεινε αήττητος κι έγινε η πρώτη ομάδα που κόβει βαθμούς από το “Δικέφαλο” στην τρέχουσα σεζόν. Ο Κρέσπο άνοιξε το σκορ, ο Ουγκράι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στους δύο βαθμούς η διαφορά των δύο ομάδων.

Στην πρώτη χρονικά αναμέτρηση της ένατης αγωνιστικής της Super League κι έγινε η πρώτη ομάδα που κόβει βαθμούς από το “Δικέφαλο” στην τρέχουσα σεζόν της πρώτης κατηγορίας του ελληνικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Περιστερίου παρά τις σημαντικές απουσίες της (Χατζηισαΐας, Γιαννούλης, Κουλούρης, Βασιλακάκης) αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με τον ΠΑΟΚ. Ο Χοσέ Άνχελ Κρέσπο άνοιξε το σκορ στο 40ό λεπτό, αλλά ο Ρόλαντ Ουγκράι ισοφάρισε στο 73ο και διαμόρφωσε το τελικό σκορ (1-1).  Δείτε τα πέντε πράγματα που μάθαμε από το ματς.

1. ΟΥΓΚΡΑΪ, ΕΝΑΣ ROOKIE ΓΙΑ ΦΙΛΗΜΑ

Ο 25χρονος Ούγγρος μεσοεπιθετικός, Ρόλαντ Ουγκράι, είναι από τους rookie που δεν χρειάστηκαν ιδιαίτερο χρόνο προσαρμογής στο ελληνικό πρωτάθλημα, παρά το γεγονός ότι έβγαινε για πρώτη φορά εκτός συνόρων της πατρίδας του. Μπήκε άμεσα στο “κλίμα” της ομάδας κι έγινε ένα από τα βασικά κι αναντικατάστατα στελέχη του Ατρόμητου.

Πριν το ματς είχε πετύχει δύο γκολ. Είχε σκοράρει στην εντός έδρας νίκη (2-0) των Περιστεριωτών επί της ΑΕΛ στη Λάρισα και την εκτός έδρας (0-2) επί του Λεβαδειακού στη Βοιωτία. Έχασε την ευκαιρία να βάλει το γκολ της αγωνιστικής κι ενδεχομένως της σεζόν στο 18ο λεπτό. Είχε λιγότερο θέαμα, αλλά ουσία στο 73ο λεπτό όταν με δεξί διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη και ισοφάρισε.

Ο Ουγκράι, νωρίτερα, λίγο έλειψε να πετύχει το γκολ της αγωνιστικής κι ένα από τα καλύτερα της σεζόν στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο “Δικέφαλος” έχασε τη μπάλα, ο Ούγγρος τροφοδοτήθηκε λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή και δίχως να χάσει χρόνο, επιχείρησε να σκοράρει με σουτ από τη σέντρα. Ο Πασχαλάκης, που είχε βγει αρκετά εκτός εστίας, έτρεξε προς το τέρμα του για να προλάβει να διώξει και για καλή του τύχη η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι.

2. ΖΑΜΠΑ: ΑΠΟ ΩΡΑΙΟΣ… ΜΟΙΡΑΙΟΣ

Ο Λέο Ζαμπά ήταν ο MVP της εντός έδρας επικράτησης (2-0) του ΠΑΟΚ επί του Παναθηναϊκού για την 8η αγωνιστική της Super League, καθώς είχε τροφοδοτήσει με δύο ασίστ τους Πρίγιοβιτς και Λημνιό στα ισάριθμα γκολ του “Δικέφαλου”.

Το απόγευμα του Σαββάτου (3/11) από ωραίος πέρασε σε… μοιραίος. Στο 66ο λεπτό κι ενώ ο ΠΑΟΚ προηγείτο με 1-0 από το γκολ του Κρέσπο, είχε σπουδαία ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμα της ομάδας τους και ουσιαστικά να “σκοτώσει” το ματς.

Ο Ελ Καντουρί πήρε την ωραία μπαλιά στα δεξιά, έκανε το γύρισμα στον αφύλαχτο Ζαμπά στο ύψος του πέναλτι, πλάσαρε με το αριστερό του, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

3. ΣΤΟΠΕΡ ΣΕ ΡΟΛΟ ΕΚΤΕΛΕΣΤΩΝ

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να τραβήξει “άσσους από το μανίκι”, ακόμη κι όταν δεν “τραβάει” η μεσοεπιθετική γραμμή του. Ο “Δικέφαλος” δυσκολεύτηκε στο Περιστέρι, καθώς ο Αλεκσάνταρ Πρίγιοβιτς ήταν εγκλωβισμένος στις “συμπληγάδες” που όρισε η άμυνα του Ατρόμητου. Η λύση στο πρώτο ημίχρονο δόθηκε από το κεντρικό αμυντικό δίδυμο από στημένη φάση.

Κι όχι με τον πιο… προφανή τρόπο, με κεφαλιά για παράδειγμα αμέσως μετά την εκτέλεση. Στο 40ό λεπτό ο Φερνάντο Βαρέλα ξέφυγε με διαδοχικές ντρίμπλες από τους  Άρμιν Μούγιακιτς και Αζέρ Μπουσούλατζιτς – βάζοντας πλάτη αμφότερους και διατηρώντας την μπάλα στον έλεγχό του με εξαιρετική τεχνική – κι “έσπασε” την μπάλα έξω προς τον Χοσέ Άνχελ Κρέσπο. Το alter ego του στο κέντρο της άμυνας των “ασπρόμαυρων” κοντρόλαρε στο ύψος του πέναλτι και με εξαιρετικό τελείωμα νίκησε τον Μπάλας Μέγερι, ανοίγοντας το σκορ.

4. ΤΟ ΤΡΕΛΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Κι όμως ο ΠΑΟΚ πίεσε στο τελευταίο δεκάλεπτο κι έχασε τρεις σπουδαίες ευκαιρίες για να φύγει με τη νίκη από το Περιστέρι. Στο 84′ ο Ουάρντα βρήκε τον Λημνιό, εκείνος έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Βέρνμπλουμ έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μέγιερι.

Ύστερα από τρία λεπτά (87′), ήταν η σέντρα από τα αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, ο Πρίγιοβιτς περισσότερο με το καλάμι προσπάθησε να σκοράρει από τη μικρή περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ. Βγήκε και ο Μέγιερι και του έκλεισε το οπτικό πεδίο. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν η σωτήρια επέμβαση του Ούγγρου γκολκίπερ σε χαμηλή σέντρα από τα δεξιά του Λημνιού, όταν έδιωξε με το χέρι προτού φτάσει η μπάλα στον Πρίγιοβιτς.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ουμπίδες έστρωσε στον Κωτσόπουλο έπειτα από κλέψιμο κοντά στην περιοχή του ΠΑΟΚ, αλλά το πλασέ του δεν ήταν καλό και μπλόκαρε εύκολα ο Πασχαλάκης.

5. ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙΡΟΥ

Μπορεί να έλειπαν τέσσερα βασικά στελέχη του Ατρόμητου – Χατζηισαΐας, Γιαννούλης, Κουλούρης, Βασιλακάκης – αλλά η ομάδα από Περιστέρι απέδειξε ότι δεν έχει εξάρτηση από ένα μόνο στέλεχος. Δεν είναι μόνο το αποτέλεσμα, είναι η γενικότερη παρουσία κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Οι παίκτες του Νταμίρ Κάναντι είχαν πλάνο και το εφάρμοσαν πιστά. Είτε έχαναν, είτε νικούσαν, ακόμη και με αυτό το αποτέλεσμα έδειξαν ότι η εικόνα τους “αποτυπώνεται” πλήρως από τη βαθμολογική τους θέση.

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου

Διαιτητής: Αθανάσιος Τζήλος

Βοηθοί: Τρύφων Πετρόπουλος, Χασάν Κούλα

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μέγερι, Σάκιτς, Ρισβάνης, Καρασαλίδης, Στρούγγης (46′ Ενσικουλού), Κιβρακίδης, Μάντσον, Μπουσούλατζιτς, Μπρούνο (87′ Ουμπίδες), Μούγιακιτς (46′ Κωτσόπουλος), Ουγκράι.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Βέρνμπλουμ, Κάνιας, Λέο Ζαμπά (77′ Πέλκας) Ελ Καντουρί (82′ Ουάρντα), Μπίσεσβαρ (67′ Λημνιός), Πρίγιοβιτς.

Γκολ: 73′ Ουγκράι / 40′ Κρέσπο

Κίτρινες: 38′ Σάκιτς / 62′ Μάτος, 69′ Βέρνμπλουμ