“Πάγωσε” την Σπάρτη η Κηφισιά…

Πάγωσε την Σπάρτη κσι τον φιλότιμο πάντα  Αστέρα Βλαχιώτη η Κηφισιά με την τρίτη νίκη σε τέσσερις αγώνες στο Πρωτάθλημα της Betsson Super League 2 που  πήρε η Κηφισιά, αυτή τη φορά σε βάρος του Αστέρα Βλαχιώτη (0-1) στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης, όπως  και  προαναφέραμε…

Η ομάδα του Νίκου Κούστα παρουσιάστηκε συμπαγής αμυντικά, έπαιξε με αποφασιστικότητα και πήρε ακόμη ένα τρίποντο, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντοριβάλ στο 60ό λεπτό της αναμέτρησης.

Ο αγώνας

Η Κηφισιά προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά να φτάσει στο γκολ, αλλά η άμυνα του Αστέρα Βλαχιώτη δεν έδωσε πολλούς χώρους. Παρόλ’ αυτά στη διάρκεια του πρώτου μέρους, η Κηφισιά απείλησε την αντίπαλη εστία, με τρεις διαφορετικούς πρωταγωνιστές. Ο Αρτυματάς, ο Τετέι και ο Οικονομίδης πλησίασαν στο γκολ, με τον τρίτο μάλιστα να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος, η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στον Αστέρα Βλαχιώτη. Στο 48′ του αγώνα, οι γηπεδούχοι βγήκαν σε τετ α τετ με τον Κολοβούρη, εκείνος όμως αντέδρασε εξαιρετικά και κράτησε το “μηδέν” για την Κηφισιά. Το πολυπόθητο γκολ ήρθε εν τέλει από την άσπρη βούλα. Ο Φερέιρα έκανε την ωραία ενέργεια από τα αριστερά, πάσαρε στον Τεττέι την κατάλληλη στιγμή κι αυτός κέρδισε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντοριβάλ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι άνοιξε το σκορ στο 60ο λεπτό.

Μέχρι το φινάλε, οι παίκτες του Αστέρα Βλαχιώτη προσπάθησαν να ασκήσουν πίεση, αλλά η αμυντική λειτουργία εκείνων του Νίκου Κούστα ήταν υποδειγματική και δεν έδωσε περιθώρια για ουσιαστική απειλή, με την Κηφισιά να φτάνει στη νίκη.

Αστέρας Βλαχιώτη (Βελιτζέλος): Αθανασόπουλος, Αναστόπουλος, Πεχλιβανόπουλος, Ζάννης (60′ Οφολίκουε), Λάμτσε, Λεωνιδόπουλος, Ζαΐμι (82′ Σταυρόπουλος), Άντο, Παπούλης (60′ Χριστόπουλος), Τσίπρας, Ρόδης (47′ Τουλίκας).

Κηφισιά (Κούστας): Κολοβούρης, Παπαγγελής, Σωτηράκος, Αρτυματάς, Γκότοβος (47′ Φελίπε), Οικονομίδης (89′ Κρητικός), Παυλάκης, Καλλέργης (80′ Τζέλι), Παπασάββας, Γιαννιτσάνης (47′ Ντοριβάλ), Τετέι (89′ Μκρτσιάν).