“Πάγωσε” τον όμιλο ο Παναργειακός, με την μεγάλη του νίκη(0-2) στην Ερμιονίδα! (photo)

Μεγάλη εμφάνιση και άνετη νίκη με 0-2 επί της Ερμιονίδας, που είχε με΄χρι σήμερα 4 στα 4 μέσα στο Κρανίδι!

Πολύ μεγάλης σημασίας νίκη πέτυχε σήμερα ο Παναργειακός επι της Ερμιονίδας, σε μια απο τις δύσκολες έδρες της κατηγορίας, με καθαρό σκορ 2-0.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο, προσεκτικές οι δυο ομάδες, δεν είχε τρόπο να απειλήσει η Ένωση, που ξεκίνησε χωρίς τον Μακρίδη και πολύ νωρίς έχασε και τον Σαλταπίδα. Οπότε ουσιαστικά βρέθηκε σε όλο το ημίχρονο με μοναδικό επιθετικό τον Τριμπόνια.

Απο την άλλη, ο Παναργειακός πατούσε καλύτερα, προηγήθηκε σχετικά νωρίς και έδειξε οτι ξέρει να διαχειρίζεται ανάλογες καταστάσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ερμιονίδα μπήκε καλύτερα, αποφασισμένη να πιέσει, έγιναν αρκετές εσωτερικές αλλαγές απο τον προπονητή της, αλλά δεν δημιούργησε κλασική ευκαιρία.

Ο Παναργειακός οπισθοχώρησε για αρκετά λεπτά, έκλεισε όμως καλά τους χώρους και οι παίκτες του έπεφταν με αυτοθυσία στη μπάλα κι απο ενα σημείο και μετά άρχισε να ψάχνει τις αντεπιθέσεις-πράγμα δύσκολο πάντως, μιας και ο Μπουντόπουλος ήταν αρκετά μακριά απο την περιοχή του Αλευρά. Τελικά στο 85’ η αντεπίθεση καρποφόρησε, ήρθε το 0-2, που ήταν σκορ νίκης.

Στο 7’ είχε ενα σουτ ο Συρεγγέλας, στο 14’ ο Κασαπίδης και φτάσαμε στο 25’ όταν απο δεξιά ο Παναγιώτου ανέβηκε και σέντραρε για το κεφάλι του Συρεγγέλα, που πέτυχε το 0-1.

Η Ερμιονίδα είχε δυο σουτ με τους Βασιλέρη στο 30’ και Τριμπόνια στο 32’.

Στο 42’ ο Μπουντόπουλος έφυγε και βγήκε σε θέση βολής, ο Αλευράς όμως αντέδρασε σωστά.

Στο 44’ γυριστό σουτ του Συρεγγέλα απέκρουσε ο Αλευράς.

Στο 52’ ο Σαμαράς έπιασε μια σέντρα-σουτ, η μπάλα προσγειώθηκε στο πάνω μέρος του δοκαριού του Φαρμάκη.

Στο 56’ ο Μπουντόπουλος είχε ενα σουτ που σταμάτησε ο Αλευράς και στο 15΄ απο πλάγια αυτή τη φορά σούταρε έξω.

Στο 67’ γκολ που πέτυχε ο Μακρίδης ακυρώθηκε ως οφσάιντ απο τον επόπτη.

Στο 72’ φάουλ του Μουσταφά, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο 73’ αποχώρησε με τραυματισμό ο Μπουντόπουλος κι εκεί που φάνηκε πως ο Παναργειακός έχασε τον κύριο εκφραστή των επιθέσεών του, φτάσαμε στο 86’ όταν ο Παναγιώτου σέντραρε και με κεφαλιά ο Παιδάκης πέτυχε το 0-2.

Στο 91’ σουτ του Πούτση απο καλή θέση, η μπάλα άουτ.

Σημείωση Sportstonoto.gr: Ακριβή (!), αλλά σίγουρα καλή η διαιτησία σήμερα στο Κρανίδι. Κολυτάς (Λασιθίου), Κολλιάκος, Ζήρδας (Αθηνών), οι άριστοι λοιπόν ρέφερι του αγώνα.

Οι συνθέσεις:

ΕΝΩΣΗ (Θαν.Κολιτσιδάκης): Αλευράς- Τζιέρης, Βιρβίλης (77’ Παλαιοπάνος), Μπιμπισίδης, Σαμαράς- Γεωργακόπουλος (70’ Αρβανιτάκης), Κορνελάτος, Πούτσης- Κασαπίδης, Τριμπόνιας, Σαλταπίδας (13’ λ.τρ. Βασιλέρης- 46’ Μακρίδης).

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ (Γ.Αντωνόπουλος): Φαρμάκης -Καλύβας, Ροκάι, Παπαϊωάννου – Παναγιώτου, Τσιμικλής, Μουσταφά (78’ Γεωργιόπουλος), Μαρίνης (70’ Καρούτης), Μπούτας- Συρεγγέλας, Μπουντοπουλος (λόγω τρ.75’ Παιδάκης).