“Τεσσάρα” (4-2) του Πανηλειακού στου Βλαχιώτη!

Συνεχίζοντας την προετοιμασία του, ένα ακόμα σημαντικό εκτός έδρας φιλικό παιχνίδι έδωσε την Κυριακή ο Πανηλειακός που αντιμετώπισε τον Αστέρα Βλαχιώτη στη Λακωνία, και ηττήθηκε με 4-2 σκορ.

Απέναντι σε μια από τις πιο δυνατές ομάδες του 7ου ομίλου, προσεχή αντίπαλο και στο πρωτάθλημα (κι επίσημα, έπειτα από τον καταρτισμό των ομίλων που έγινε στις 2/9 από την ΕΠΟ), οι ερυθρόλευκοι πήραν πολύτιμες εμπειρίες σε ένα δυνατό αγωνιστικό τεστ, το τρίτο ως τώρα στην προετοιμασία.

Ανώτερος εξαρχής ήταν ο Αστέρας έχοντας την εδαφική υπεροχή κι απείλησε στα πρώτα λεπτά με τον Νέρες σε δυο περιπτώσεις, η πρώτη με απευθείας εκτέλεση κόρνερ. Στο 26′ ο Νέρες έκανε το 1-0 όταν μετά μετά από πολύ ωραία ενέργεια του Τριανταφύλλου ο οποίος ξεμαρκαρίστηκε, σούταρε, απέκρουσε ο Καρακίτσος, αλλά ο παίκτης των γηπεδούχων πήρε την μπάλα πάλι και βρήκε τον Νέρες ο οποίος από κοντά άνοιξε το σκορ. Στο 35′ ο Πούτσης είχε καλό σουτ από το ύψος της περιοχής που μπόκαρε ο Καρακίτσος.

Ενώ στο 45′ ο Τριανταφύλλου ανατράπηκε εντός περιοχής, και το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο ο βραζιλιάνος Ντιέγκο Νέρες (πέρυσι αγωνιζόταν στον πρώτο γύρο στον Αχαρναϊκό και τον Ιανουάριο πήγε στον Βλαχιώτη, συνεχίζοντας και φέτος εκεί) κάνοντας το 2-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Η επανάληψη ξεκίνησε με άλλο ένα γκολ του Βλαχιώτη, αφού στο 47′ ο Πούτσης έκανε την πάσα και πάλι ο Νέρες ήταν σκόρερ κάνοντας το 3 – 0.

Από κει και πέρα όμως, ο Πανηλειακός (φωτό, όπως παρατάχθηκε εκεί) ανέβηκε και βγήκε μπροστά. Στο 51′ κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Δαλαβούρας μειώνοντας σε 3 – 1, ενώ στο 57′ ο Λούσκος με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πολύ πλάγια αριστερή θέση (δεν μπόρεσε να αποσοβήσει ο γκολκήπερ του β’ μέρους Πονηρός, αν και βρήκε τη μπάλα), μείωσε ακόμα περισσότερο σε 3 – 2 το σκορ.

Στο 66′ από φάουλ του Πόνσε ο Μπριλάκης με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έκανε το 4 – 2. Που έμεινε κι ως τελικό σκορ.

Αστέρας Βλαχιώτη (Κώστας Γραμματικάκης): Τρακάκης (46′ Πονηρός), Κουρτέσης, Σνιεγκ (63′ Σταμογιάννος), Μπριλάκης, Χρήστου (57′ Διαμαντάκης), Αρώνης (57′ Αναστασόπουλος), Ζαϊμι (40′ Λεϊμονίτης), Τριανταφύλλου (71′ Αναγωνστόπουλος), Παπούλης (46′ Γραμματικός), Νέρες (75′ Καλαμπόκης), Πούτση (55′ Πόνσε).

Πανηλειακός (Κώστας Λούσκος): Καρακίτσος, Δαλαβούρας, Νικολόπουλος, Μπαβέλης, Δ. Τσίγκρηλας, Λίλα, Πρέντι, Μπάλλας, Λούσκος, Κάρδαρης, Π. Τσίγκρηλας, (Παπαπέτρου, Τσιαμπούρης, Κουζής, Χριστόπουλος, Μανουσιάδης, Αρβανίτης, Αντύπας).

Προσθήκη Αλ. Τσαμπούρη…

Ο Α.Ο. Πανηλειακός ανακοίνωσε την έναρξη της συνεργασίας με τον 21χρονο (γεν. 21/7/1999) ποδοσφαιριστή Αλέξανδρο Τσαμπούρη.

Μεσοεπιθετικός, με καταγωγή από την Αθήνα, προπονούνταν το τελευταίο διάστημα μαζί με την υπόλοιπη ομάδα. Πραγματοποίησε τα πρώτα του ποδοσφαιρικά βήματα στην Πέρα Κλουμπ, με την οποία κατέγραψε 22 συμμετοχές και 3 γκολ στο πρωτάθλημα της Β’ Ε.Π.Σ. Αθηνών. Στη συνέχεια, μεταπήδησε στον Ηλυσιακό, με τον οποίο συμμετείχε στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, ενώ κατά την περσινή αγωνιστική περίοδο φόρεσε την φανέλα του Αγίου Θωμά (21 συμμ. / 2 γκολ), αγωνιζόμενος στη Β’ Κατηγορία της Ε.Π.Σ. Αθηνών, στην επάνοδό του στην αγωνιστική δράση έπειτα από πολύμηνη απουσία λόγω ενός σοβαρού τραυματισμού.