Ρόδος – ΑΕΛ 1-4: Πλήρωσε τα αμυντικά λάθη της και τον ¨πόλεμο” που της γίνεται!

Πραγματοποιώντας ένα κάκιστο δεύτερο ημίχρονο, όπου υπέπεσε σε πολλά και αβίαστα λάθη, η Ρόδος γνώρισε τη φιλική ήττα από την Λάρισα με 1-4 στο Δημοτικό Στάδιο Ρόδου.

Αρκετά επηρεασμένοι με τις τελευταίες εξελίξεις δείχνουν οι ποδοσφαιριστές των «ελαφιών» που δεν θυμίζουν σε καμία περίπτωση την εικόνα που είχαν στις αντίστοιχες φιλικές αναμετρήσεις στην Μανγησία. Συμελίδς, Κούστα και Μαυρίας (2) οι σκόρερ για τους νικητές, ενώ για τους γηπεδούχους ισοφάρισε προσωρινά ο Παπάζογλου.

Προβάδισμα με το «καλημέρα» πήρε η ΑΕΛ στην αναμέτρηση, όταν στο 4ο λεπτό ο Γλυνός μετά από ωραία ατομική προσπάθεια τροφοδότησε τον Συμελίδη, με τον τελευταίο να ευστοχεί από το ύψος του πέναλτι βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Από εκεί και πέρα ο ρυθμός ήταν αρκετά μέτριος, με το παιχνίδι να είναι μοιρασμένο.
Η Ρόδος αναθάρρησε μετά την μισή ώρα αγώνα όπου απείλησε ουσιαστικά για πρώτη φορά με το μακρινό σουτ του Δελαπόρτα, το οποίο έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Σουλούκος. Λίγο αργότερα, ο αρχηγός των «ελαφιών» με μια τρομερή προσπάθεια έφτασε μέχρι την αντίπαλη περιοχή, έκανε το γύρισμα όμως δεν παρεμβλήθηκε στην πορεία της μπάλας κάποιος συμπαίκτης του, ώστε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Από εκεί και έπειτα μέχρι και την λήξη του πρώτου μέρους δεν σημειώθηκε κάτι το αξιοσημείωτο, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-1.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην επανάληψη, χάνοντας δυο καλές ευκαιρίες για να κάνουν δυο τα τέρματα τους. Αρχικά, στο 54′ το φάουλ του Κολομπίνο πέρασε απ΄όλους και έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ηλιάδη, ενώ τρία λεπτά αργότερα, το σουτ του Πατράλη σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Η Ρόδος κατάφερε να βρει το τέρμα της ισοφάρισης, όταν ο Παπάζογλου στο 64′ έβαλε στην πλάτη του τον προσωπικό του αντίπαλο και με γυριστό διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα αρχικά στο δοκάρι και στην συνέχεια να αναπαυτεί στο τέρμα της Λάρισας για να κάνει το 1-1. Τα πανηγύρια της ισοφάρισης κράτησαν ελάχιστα, αφού στο 67′ ο Γιάκος μετά από φθηνό λάθος του Εντιαγέ, σέρβιρε έτοιμο τέρμα για τον Κούστα που από κοντά έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του.

Τα αβίαστα λάθη για τα «ελάφια» δεν σταμάτησαν και δέκα λεπτά αργότερα ο Ηλιάδης στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα την έστειλε πάνω στο Χύσι, με τον Μαυρία σε κενή εστία να κάνει το 1-3. Στο 80′ ο Μιλτιάδης μετά από λάθος των ποδοσφαιριστών της Ρόδου, τροφοδότησε τον Μαυρία που από κοντά δεν είχε πρόβλημα να πετύχει το δεύτερο του προσωπικό τέρμα και να διαμορφώσει το τελικό 1-4.

Ρόδος (Σωτήρης Αντωνίου): Ηλιάδης, Σάαντο, Χύσι, Εντιαγέ, Μαρκόφσκι, Νικολόπουλος, Μίγγος, Τσάβες, Δελαπόρτας, Φερέιρα, Παπάζογλου

Έπαιξαν και οι: Αδαμάκης, Βουργουτζής, Μαρτσάκης, Καψάλης, Σουλάϊ, Μάρκοβιτς, Ρέτσος, Μπότος

ΑΕΛ (Κώστας Φρατζέσκος): Σουλούκος, Μαϊδάνος, Παπαγεωργίου Θ., Ηλιάδης, Θεοδώρου, Παπαγεωργίου Κ., Συμελίδης, Όγκμποε, Νικολιάς, Γλυνός, Κολομπίνο

Έπαιξαν και οι: Θεοδωρόπουλος, Μπέρτος, Μαρξιμέγκο, Πατράλης, Γρηγορόπουλος, Μιλτιάδης, Κούστα, Γιάκος, Μαυρίας.