Ρόδος – Ο.Φ. Ιεράπετρας: 1-2: Νέα ήττα και μπλεξίματα για τα «ελάφια»

Ακόμα μία οδυνηρή εντός έδρας ήττα γνώρισε η Ρόδος, αυτή την φορά από τον Ο.Φ. Ιεράπετρας με σκορ 2-1 στο πλαίσιο της εμβόλιμης 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2 στον 2ο όμιλο (Νότιο).

Τα «ελάφια» παρά την αλλαγή στην τεχνική τους ηγεσία, δεν μπορούν να σηκώσουν κεφάλι και με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα βρέθηκαν για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν, κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού.
Η Ρόδος ξεκίνησε ορεξάτη το παιχνίδι, δημιουργώντας δύο καλές ευκαιρίες για να προηγηθεί, με τον Βουργουντζή στο 8ο και τον Αδαμάκη στο 18ο λεπτό, ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει.
Σε αντίθεση με τον Ο.Φ. Ιεράπετρας που στην πρώτη του καλή επιθετική ενέργεια, άνοιξε το σκορ με τον Αντερέγκεν στο 22ο λεπτό (1-0).
Τα «ελάφια» δεν απογοητεύθηκαν και συνέχισαν την πίεσή τους. Στο 27ο λεπτό το σουτ του Νικολόπουλου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων και στο 35ο λεπτό η Ρόδος έφτασε στην ισοφάριση με τον Σουλάι, έπειτα από προσπάθεια του Σταματελόπουλου, με το 1-1 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με φάση για την Ρόδο, όμως το σουτ του Χύσι κατέληξε άουτ.
Ο Ο.Φ. Ιεράπετρας σταδιακά ανέβασε την απόδοσή του. Στο 57ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Βιβάνκο και ένα λεπτό αργότερο (58ο ), πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Νεκούλ (2-1).
Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμά τους μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης, κατακτώντας τους τρεις βαθμούς της νίκης.
Φάσεις και γκολ
8ο λεπτό: Ευκαιρία για την Ρόδο με τον Βουργουντζή να βγαίνει σε θέση βολής με τον Καραγκιόζη, αλλά ο Καρδάρης τον πρόλαβε με σωτήρια προβολή την τελευταία στιγμή.
18ο λεπτό: Σέντρα του Νικολόπουλου, ο Αδαμάκης εντελώς αμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας, έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.
22ο λεπτό, γκολ: Οι ποδοσφαιριστές του Ο.Φ. Ιεράπετρας έκλεψαν την μπάλα σε κομβικό σημείο. Ο Νεκούλ πέρασε κάθετα στον Αντερέγκεν κι αυτός με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Θεοδωράκη, κάνοντας το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.
27ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για την Ρόδο με τον Νικολόπουλο να κερδίζει μέτρα στην μεσαία γραμμή και με μακρινό σουτ να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Καραγκιόζη.
35ο λεπτό, γκολ: Ωραία ενέργεια του Σταματελόπουλου από τα δεξιά και σουτ με το αριστερό, ο Καραγκιόζης απέκρουσε δύσκολα. Ο Σουλάι πήρε το… ριμπάουντ και σε κενή εστία έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τα «ελάφια».
49ο λεπτό: Σουτ του Μεσιδόρο στην αγκαλιά του Θεοδωράκη.
52ο λεπτό: Καλή στιγμή για την Ρόδο με τον Χύσι να σουτάρει από τα όρια της μεγάλης περιοχής και την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ.
57ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον Ο.Φ. Ιεράπετρας. Ο Κατάλντι βρήκε με κάθετη πάσα τον Βιβάνκο, με τον τελευταίο να πλασάρει μόνος απέναντι στον Θεοδωράκη, ωστόσο ο τερματοφύλακας των «ελαφιών» απέκρουσε δύσκολα.
58ο λεπτό, γκολ: Εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Νεκούλ στο δεξί παραθυράκι του Θεοδωράκη που έμεινε «άγαλμα», με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 2-1.
64ο λεπτό: Ευκαιρία για τον Ο.Φ. Ιεράπετρας.Ο Θεοδωράκης απομάκρυνε εντυπωσιακά το σουτ του Νεκούλ.
70ο λεπτό: Νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους. Ο Νεκούλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής πλάσαρε άουτ.
Οι συνθέσεις
Ρόδος (Γιάννης Χατζηνικολάου): Θεοδωράκης, Σουλάι (61ο Μίγγος), Σάαντο, Αδαμάκης, Τσάβες, Μακρυδημήτρης, Νικολόπουλος, Καψάλης, Χύσι (75ο Μάρκοβιτς), Βουργουντζής, Σταματελόπουλος
Ο.Φ. Ιεράπετρας (Νίκος Τσαγκατάκης): Καραγκιόζης, Καρδάρης, Ντι Λορέντζο, Βιβάνκο, Ντέπλερ, Λεμονής, Μεσιδόρο, Νεκούλ, Μπλάν Κάζο (55ο Κατάλντι), Αντερέγκεν, Βουό