Σπορ

Roland Garros: Στους «4» του Grand Slam του Παρισίου ο Τσιτσιπάς και τα…μυαλά στα κάγκελα!

Γράφει ιστορία ο Στέφανος Τσιτσιπάς, που προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στα ημιτελικά του Roland Garros μετά το επικό 3-0 σετ επί του Αντρέι Ρούμπλεφ!
Σε έναν συναρπαστικό αγώνα, που έγινε στο «Philippe Chatrier» ο 22χρονος Έλληνας τενίστας πήρε τη νίκη με 7-5, 6-2, 6-3 σε 1 ώρα και 55 λεπτά και έγινε ο πρώτος Έλληνας που φτάνει στους «4» του Roland Garros!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε το… αίμα του πίσω από τον τελικό του Αμβούργου όπου ο Ρώσος ήταν ο νικητής, και παίζοντας συγκεντρωμένα πήρε τη νίκη και το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά του φημισμένου Παριζιάνικου τουρνουά.

Αδιαμφισβήτητα ο Στεφ είναι ο καλύτερος Έλληνας τενίστας και ο πρώτος που φτάνει στους «4» Major τουρνουά, εκεί όπου θα βρει το νικητή του αγώνα του αήττητου Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, Νόβακ Τζόκοβιτς κόντρα στον Πάμπλο Καρένιο Μπούστα.

Όσον φορά στον αγώνα ο Αντρέι Ρούμπλεφ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με 5-3, όμως εκεί ο Τσιτσιπάς πάτησε… γκάζι και με 14-5 κερδισμένα γκέιμ «έγραψε» το 7-5.

Τα επόμενα δύο σετ ήταν περίπατος για τον 22χρονο Έλληνα πρωταθλητή, που με μπρέικ έκανε το 6-2 στο δεύτερο σετ και με 6-3 στο 3ο σετ τελείωσε το ματς, στέλνοντας τον Ρούμπλεφ στην… Ρωσία.